Egyszer, egy idős Cherokee indián így tanította az unokáit az élet dolgairól:

„Harc dúl bennem. Egy szörnyű háborúskodás két farkas között. Az egyik farkas képviseli a félelmet, a haragot, az irigységet, a bánatot, a sajnálkozást, a mohóságot és a kapzsiságot, az arroganciát, a gőgöt és az önteltséget, a fennhéjázást, az önsajnálatot, a bűntudatot és a bűnösséget, a neheztelést, a megbántódást, a hamisságokat, és a büszkeséget. A másik farkas pedig a vidámságot, a jókedvet, a békességet, a szeretetet, a reményt, a megosztást és az együttérzést, a derűt és a nyugalmat, a higgadtságot, a szerénységet, a kedvességet, a jóakaratot és a jóindulatot, a barátságot, a bátorságot, a nagylelkűséget, az igazságosságot, a könyörületet és a részvétet, a bizalmat, a becsületet, a hűséget és a hitet képviseli. Ugyanez a harc folyik bennetek is és minden emberben.”

A gyerekek pár pillanatig elgondolkoztak a hallottakon, majd az egyikük megkérdezte a nagyapját: „Melyik farkas fog győzni?”

Az öreg Cherokee indiánezt felelte: “Az, amelyiket tápláljuk.”

Eddig tart az indián tanmese…

Te kit szolgálsz magadban?

Ám sajnos nem mindig ismerjük fel magunkban, hogy éppen melyik farkast tápláljuk. És amikor benne vagyunk az események sűrűjében, gyakran fel sem tűnik, hogy mikor és hol van az a pillanat, amikor odaadjuk az irányítást valamelyik farkasnak. Mintha kicsúsznának a kezünk közül a dolgok, így gyakran csak utólag, amikor a tetteinknek látható következményeivel szembesülünk, akkor eszmélünk rá, hogy melyik farkas dolgozott bennünk.

Ahogy kinn, úgy benn

Az egyik legjobb önismereti módszer az, ha megvizsgálod az életedet, ha megfigyeled a saját környezetedet. Azt, hogy kivel élsz, hogyan élsz, mik történtek meg veled? Az élet mely területén konfrontálódsz a leggyakrabban? Milyen események, helyzetek és emberek váltják ki? Életed és körülményeid a lelked és a választásaid tükre.

A válaszokból visszakövetkeztethetsz arra, hogy melyik farkast tápláltad magadban, személyiséged melyik oldala irányított.

Ha tudatosan figyeled az életedet, ha rendszeresen időt szánsz arra, hogy átgondold a veled történteket, és rákérdezz az értermére: „Miért történt ez velem? Melyik farkasnak adtam az irányítást magamban?”, akkor egyre könnyebben felismered az ok-okozati összefüggéseket, egyre jobban helyükre kerülnek benned a dolgok.

Te döntesz, kit szolgálsz magadban!

Idővel eljutsz oda, hogy mintha kívülről szemlélnéd önmagad, a legsürgetőbb, legkiélezettebb helyzetben is felismered az éppen hatalmon, akcióban lévő farkasodat. Megszüntetni, „kiíratni” magadból nem tudod lelked sötét oldalát, de nem is ez a cél, hiszen árnyékszemélyiséged a lényed fontos része, akitől sokat tanulhatsz (pl.: hol vagy még gyenge, fél).

Sokkal fontosabb, hogy tudd, hogy van, és hogy milyen formában van jelen az életedben. Ha felismered, hogy mikor és hogyan lép színre, akkor megvan a lehetőséged is, hogy eldöntsd: valóban tovább akarod-e táplálni, vagy inkább leállítod.

Kapcsolódó cikkek:

6 önismereti tükör – nézz bele!

Mi a te fő bűnöd? – az írásod elárulja

Az árnyékszemélyiség, mint önismereti tanítód

Szelídítsd meg önmagad!

Te kit szolgálsz magadban?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .