Milyen képességeim, tulajdonságaim vannak? Miben vagyok tehetséges? Milyennek látnak mások?

Milyen szerepeim vannak (anya, feleség, dolgozó nő, önmagát kereső-kutató spirituális ember stb.), és hogyan élem meg, játszom ezeket? Milyen a külső megjelenésem? Milyen a kapcsolatom másokkal?

Az önismereti munka során ezek és ehhez hasonló kérdések merül fel bennünk önmagunkkal kapcsolatban.

A válaszok alapján körvonalazódó önmagunkról alkotott képet nem árt azonban rendszeresen újragondolni, újraértékelni, hiszen személyiségünk nem egy statikus, hanem dinamikus rendszer.

Önismereti gyakorlat

A következő önismereti-önértékelési gyakorlat segít felmérni hol vagy most, és irányt mutathat, hogy merre tovább az önfejlődés útján.
Vegyél elő egy lapot, és oszd hat oszlopra, és töltsd ki azokat a következő módon!

  1. oszlop : sorold fel azokat a tulajdonságokat, képességeket, személyiségvonásokat, amelyeket értékelsz, tetszenek másokban, a világban.
  2. oszlop: ide azok a tulajdonságok, képességek, személyiségvonások kerüljenek, amelyeket kritizálni szoktál másokban, amelyek idegesítenek, bosszantanak mások viselkedésében.
  3. oszlop: írd le, hogy mi az, amit mások szeretnek, értékelnek benned
  4. oszlop: ide az kerüljön, amit mások kritizálnak, nem szeretnek benned, amiben igyekeznek megváltoztatni, vagy változásra bírni
  5. oszlop: sorold fel mindazt, amit szeretsz, értékelsz önmagadban,amiben szerinted jó vagy
  6. oszlop: azok a tulajdonságok, viselkedésformák stb., amit nem szeretsz magadban, amiért kritizálod magadat, és amiről úgy véled, hogy változtatnod kellene.

Az oszlopok kitöltésével nagy önismereti állapotfelmérést végeztél el. Érdemes kicsit még jobban megvizsgálod, elemzed a leírtakat, hogy további érdekes felismerésekre, összefüggésekre bukkanhatsz.

6 oszlop = 6 önismereti tükör

6 önismereti tükör

Mind a hat oszlop egy-egy önismereti tükör, ami rólad, vágyaidról, félelmeidről, kapcsolataidról árulkodik, ezért nagyon fontos, hogy tudatosítsd, hogy mivel van dolgod neked, és mi az, amivel nem vagy csak kevésbé kell foglalkoznod.

Az 5. önismereti tükör

Az ötödik oszlopban leírtak azok, amire máris támaszkodhatsz, mert becsülsz önmagadban.
Tipp: Ha alig írtál ide valamit, akkor szükséged van az önbizalom erősítésére. Amit máris megtehetsz, hogy újragondolod, és fel nem kelsz addig, amíg legalább 20 dolgot nem írsz ide. Lehetnek akár olyan egyszer apróságok is, hogy pl.:„szép hosszú a szempillám”, „finom húslevest tudok főzni” stb.

Mindaz, ami az első oszlopban szerepel, amit másokban szeretsz, az benned is megvan, vagy afelé haladsz, hiszen felismerted magadat a másik személyében.

A 2. és a 6. önismereti tükör

A második és a hatodik oszlopban szereplő dolgok sok esetben az „árnyékszemélyiségedre” utalnak. Arra, ami megvan benned, de nem akarod, nem tudod elfogadni, kizárod magadból.

A második oszlop elég necces, a „más szemében a gerendát” kategória. Az itt felsoroltak is megvannak benned, de azokat önmagadon kívülre helyezed, nem vagy hajlandó felismerni azok lehetséges létezését önmagadban.

A hatos oszlopban leírtakkal kapcsolatban jobb a helyzet, hiszen azok létezését már valamennyire tudatosítottad magadban, így könnyebb velük az önismereti munka.

A 3. és a 4. önismereti tükör

A hármas és négyes oszlop tartalma rólad szól, de közvetett módon, mivel a másoktól kapott visszajelzések a másik ember értékrendszerét, gondolatvilágát, hozzád kapcsolódó érzésvilágát is tartalmazzák. Vagyis ezek révén a kapcsolatotokról és a másik személyiségéről is információt szerezhetsz.

A 3. oszlopban felsoroltak lehet, hogy megvannak benned, ugyanakkor azt is jelzik, hogy az másik embernek fontos, értékes, a másikban is megvan, illetve szeretné, ha meglenne…

A negyedik oszlop tartalma nem kizárt, hogy megvan benned, de arról is árulkodik, hogy mivel van problémája a társadnak, mi az, amit tökéletlensége, feldolgozatlansága miatt kivetít rád, mert önmagában nem mer szembenézni vele. Ha téged a másik kritizálása nem érint, nem bánt, nem sért, akkor az, teljesen az ő problémája. Ha azonban sért, bánt, amit a másik kritizál benned, akkor azzal még neked is van dolgod, különben nem érintene kellemetlenül.

Kapcsolódó cikkek:

Ez már a Te dolgod!

Az árnyékszemélyiség, mint önismereti tanító

Érdekel a grafológia és az önismeret? Szeretnél értesítést kapni Az írás tükrében.hu legújabb blogbejegyzéseiről? Akkor iratkozz fel a hírlevére >>

Hat önismereti tükör – bele mersz nézni?
Cimke:         

Egy gondolat a “Hat önismereti tükör – bele mersz nézni?” -hoz

  • 2011. március 25. péntek at 17:41
    Permalink

    Kedves Szilvia!!
    Eszméletlenül jó ez az írás.

    “Az ötödik oszlopban leírtak azok, amire máris támaszkodhatsz, mert becsülsz önmagadban.”
    Ebből meg egy másik sorból gondolom hogy a leírásban felcserélted az ötödik és hatodik oszlopot.

    Azt szeretném kérdezni hogy ez a mondat: “Mindaz, ami az első oszlopban szerepel, amit másokban szeretsz, az benned is megvan” oda-vissza igaz, ugye?
    Szóval ha elkezdek valamit becsülni másokban, egy tulajdonságot, akkor azzal én is egyre inkább rendelkezni fogok vele. Hiszen ez olyan mint a hála (nagyrabecsülésnek, szeretnek is lehet nevezni), amit nagyrabecsülünk azzal pedig azt mondjuk az Univerzumnak hogy ebből kérünk még. Én így gondolom, légyszíves erősíts ebben meg 🙂
    Köszönöm!
    És ezt a szuper írást is köszönöm!

  • 2011. március 25. péntek at 20:20
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    A fenti blogbejegyzésed nagyon hasznosnak tartom. Azonban véleményem szerint az 5. és 6. oszlop magyarázatát, jelentését felcserélted.

    Üdvözlettel,

    Erika

  • 2011. március 25. péntek at 20:29
    Permalink

    Kedves “factorian”!

    Köszönöm az észrevételt, tényleg felcseréltem az oszlopokat, most javítottam. (Az ötös oszlopban van, amit szeretsz, elismersz önmagadban, így már támaszkodhatsz is rá.)

    Érdekes az Univerzummal kapcsolatos megközelítés, amit írsz – ezt így még nem gondoltam át. Azzal, ha nagyrabcsülést érzel valami iránt, az megnöveli a rezgésszintedet, és elképzelhető, hogy még több olyan embert, eseményt vonzol be magadnak, aki miatt nagyrabecsülést érezhetsz. Ez folyamatos motivációt adhat ahhoz, hogy törekedj arra, és tegyél azért, hogy a vágyott tulajdonságot kifejleszd, egyre jobban előhívd, felszínre hozd önmagadban. Egészen addig, míg végül az adott tulajdonságot az ötödik oszlopba fogod írni.

  • 2011. március 26. szombat at 09:49
    Permalink

    Sziasztok
    Koszonom Szilvia ezt az irast hetvegere,ezt a tesztet elvegzem es van idom is hozza szombat ,vasarnap.
    Ha valaki igy megfogalmazza a gondolatokat,az onismeretrol konnyebben es atlathatobban ,tudok tovabb haladni,nagyon orvendek hogy vagy draga Szilvia.
    Szeretettel Katalin

  • 2011. március 26. szombat at 10:30
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Csatlakozom az előttem szólókhoz, én is nagyon köszönöm az önismereti tükröket! Igazán csodás ötlet volt tőled a személyiségvonásainkkal való szembesítés ilyen formája. Nekünk csupán az a cseppet sem könnyű feladat maradt, hogy komolyan elrágódjunk a kapott eredményen 🙁 :-).

  • 2011. március 26. szombat at 10:46
    Permalink

    Kedves factorian!
    Ugye nem bánod, ha kéretlenül én is megerősítelek az elméletedben.
    Való igaz, ha őszintén becsülünk valamilyen tulajdonságot másokban, azt a tulajdonságot előbb-utóbb mi magunk is birtokolni fogjuk, mert teljes valónkkal vágyunk rá, óhajunkkal teljes mértékben azonosulunk.

  • 2011. április 19. kedd at 22:42
    Permalink

    Kedves Kornélia!!
    Nagyon köszönöm válaszodat!!!:)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .