Ismered azt a székely viccet, hogy a székely ember hazamegy, és otthon a felesége kisírt szemmel panaszolja:
– Azt beszélik, hogy a szomszéd Mari gyereket vár…
– Az ő dolga – válaszolja a székely.
– De azt is beszélik, hogy tőled van a gyerek… – folytatja az asszony.
– Az meg az én dolgom – feleli az ember.
– Hát én most mit csináljak? – kérdi az asszony.
– Az már a te dolgod…

A vicc szerint nagyon egyszerű eldönteni, hogy kinek mivel kellene foglalkoznia, ám az életben ez nem mindig ilyen egyértelmű a számunkra. Sokszor hajlamosak vagyunk más problémájával foglalkozni, ahelyett, hogy a magunkét oldanánk meg.

Hogy miért?

Egyrészt azért, mert „más dolgában mindig okosabb az ember”. Mivel nincs bennünk az az érzelmi érintettség, kuszaság, ami a másikban, így tisztábban látjuk a helyzetét. Gyakran úgy hisszük, hogy mi pontosan tudjuk, mit kéne tennie a másiknak, hogyan oldhatná meg a helyzetet. Előszeretettel és sokszor meggondolatlanul osztogatunk tanácsokat, hiszen nem nekünk kell a következményeket viselnünk. Ráadásul, amíg a „mindentudó tanácsadó” szerepében tündöklünk, addig – tudattalanul –  pszichikai fölényben érezzük magunkat a másikkal szemben, sőt, még a társadalmi elismerést is bezsebelhetjük: „Milyen okos és segítőkész!”.

Másrészt, azért foglalkozunk előszeretettel a másik problémájával, mert addig sem kell a saját gondjainkkal kínlódnunk – hiszen az fáj. Ezért több elhárító mechanizmust is kifejlesztettünk, csakhogy elkerüljük a szembesülést. Ilyen pl.:

  • Gondolatterelés – ez történik akkor, amikor vége-hossza-nincs TV-sorozatokon jojóztatjuk a szemünket, és amiatt izgulunk, hogy vajon Rosalinda Marquez és Alejandro de Santiago vajon kibékülnek –e?!
  • Tagadás – „Nincs nekem semmi bajom!”, „Nem érdekel!” felkiáltással fojtjuk el érzelmeinket, sérelmeinket és igyekszünk keménynek mutatkozni.
  • Más hibáztatása – Rossz kedvünkért, kellemetlen érzéseinkért másokat teszünk felelőssé, bűnbakot keresünk. A főnökünket, a párunkat, a gyerekünket, kutyánkat, a macskánkat… bárkit, aki (szerintünk!) csinált valamit, amit nem kellett volna, vagy nem csinált valamit, amit kellett volna.

Miért nem akarunk, miért félünk ennyire attól, hogy befelé figyeljünk és szembenézzünk érzéseinkkel, azzal, ami fáj?

Mert, ha szembesülsz valamivel, ha tudatosítod magadban, akkor többé már nem tehetsz úgy, mintha a probléma nem létezne. Nem hazudhatod magadnak tovább azt, hogy nincs, hogy nem fáj, hogy XY miatt van. A tudatosulás után valamit kezdened kell vele, foglalkoznod kell vele.

Eckhart Tolle azt mondja:

„Ha az ittet és a mostot elviselhetetlennek találod, és az boldogtalanná tesz, akkor három lehetőség közül választhatsz. lépj ki a helyzetből, változtasd azt meg, vagy fogadd el teljesen!”

Ám bármelyiket is teszed, a személyes felelősséget és a következményeket már nem kerülheted el.
És ez az, ami sokszor oly riasztó számunkra. Megijedünk saját hatalmunktól, attól, hogy szembenézzünk önmagunkkal, hogy felismerjük határainkat és korlátainkat, hogy kiálljunk önmagunkért, és felvállaljuk a döntés vagy nem döntés terhét és annak következményét.

Könnyebb azt hinni, hogy mi a Sors és a körülmények ártatlan áldozatai vagyunk… Valóban könnyebb?!

Ez már a te dolgod

Egy gondolat a “Ez már a te dolgod” -hoz

  • 2010. november 02. kedd at 17:29
    Permalink

    Igen Szilvia, a védekező mechanizmusok számos faját bevetjük,hogy kifele ne áruljuk el mi fáj, mi a baj…
    másokat tartunk ügyes-bajos dolgaink nem mederben haladásáért, gyávák vagyunk maszkok nélkül (mert félünk,
    s tulajdonképpen mi vagyunk azok akik a problémáinkat előidéztük,könnyebb a vizeslepedőt másra vetni. Nincsenek véletlenek! Minden valamiért történik, légyen az jó vagy kellemetlen.
    Szembe kell néznünk önmagunkkal, félelmeinkkel. Emlékszem a farkas jelenetre! Köszönöm Szilvia az értékes írásodat,
    írásokat amik nagyon sokszor útmutatók voltak számomra.
    Tisztelettel Etel

  • 2010. november 02. kedd at 18:54
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Nagyon tetszik a bejegyzésed, ezúttal is olyan témát vetettél fel,ami akár beismerjük, akár nem, mindannyiunkat egyaránt érint.
    Azt gondolom, nem csupán személyes felelősségünk hárításáról van szó, amikor “a problémát” igyekszünk szőnyeg alá söpörni. A különböző védekező mechanizmusokat gyakran igazoltan nem jellemtelenségből választjuk mankónak, hanem egyszerűen a túlélést jelentik számunkra. Nélkülük elviselhetetlen lenne a bennünket nyomasztó fájdalom, amelynek kiváltó okát lehetetlen ellenőrzésünk alá vonni.

  • 2010. november 03. szerda at 16:27
    Permalink

    Szilvia!
    Ez a téma (is) tetszik. Bizonyára mindenki magára ismer. Ha úgy teszünk, mintha nem fájna valami, akkor nem sajnáljuk, és nem is sajnáltatjuk magunkat. Természetesen úgy fogom fel, hogy ezzel a dolog el van rendezve. Nem aggódom. Apróságokat nem fújok fel. De megjegyzem. Tehát nem közömbös.
    Amúgy, a más gyermekét mindig könnyebb nevelni. Másnak sokszor tudunk tanácsot adni, ugyanakkor a magunk problémája pedig megoldatlan marad.
    Végre egy bejegyzés, amelyhez Kornélia is hozzászólt. És – mint mindig – igaza van.
    Szép napot kívánok!

  • 2010. november 03. szerda at 16:58
    Permalink

    Kedves B.A.!

    Köszönöm szépen a kedves dicséretet, nagyon jól esik,hogy így vélekedsz a gondolataimról!
    Tetszik a véleményed, miszerint,ha úgy teszünk, mintha nem fájna valami, akkor nem sajnáljuk, és nem is sajnáltatjuk magunkat.
    Mennyire sok igazság van a megállapításodban! Nekem szükségből sikerült olyan védekező mechanizmust kifejleszteni (garantáltan nem mások kárára), hogy sajnálat helyett irigységet váltok ki az emberekből.

  • Pingback:Hat önismereti tükör | Az írás tükrében

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .