Sigmund Freud a pszichoanalízis atyjaSigmund Freud a pszichológia egyik legkiemelkedőbb alakja, a pszichoanalitikus iskola megalapítója, a 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója.

Sigmund Freud 1856. május 6-án született Freiburgben. Apja textilkereskedő volt. A család először Lipcsébe, majd Bécsbe költözött.

Freud a Bécsi Egyetem orvosi karán tanult és szerzett diplomát. Pályáját a bécsi közkórházban kezdte, végigjárva annak minden részlegét, de a leghosszabb időt annak idegosztályán töltötte.

1885-ben egyetemi magántanári címet kapott, majd elnyert egy párizsi ösztöndíjat. Párizsi tartózkodása alatt a hipnózist tanulmányozta.

1886-ban Bécsben magán orvosi rendelőt nyitott, ahol neurotikus betegeket kezelt.

1896-ig kifejlesztette a pszichoanalitikus kezelési módszert. Freud a neurotikus zavarok fő tényezőjeként a szexualitás szerepét hangsúlyozta, amivel alaposan felborzolta a kedélyeket, hiszen az idő tájt a szexualitást meglehetősen tabutémának számított. Emiatt jelentős támadások érték.

Freud elgondolásai, a lélekről alkotott topografikus modellje és a személyiség strukturális modellje számos tudományra – így a grafológiára is – nagy hatást gyakorolt. Freud a grafológiát a pszichológia elemzés eszközének tekintette.

Freudnak számos tanítványa volt, akik kiegészítették, módosították, továbbfejlesztették elméletét. Pl.:

  • Carl Gustav Jung az analitikus pszichológia megalkotója,
  • Erich Fromm filozófus, szociálpszichológus, humanista,
  • Alfred Adler az individuálpszichológia elmélet megalkotója,
  • Erik H. Erikson, aki pszichoszociális fejlődéselméletéről ismert, vagy
  • Freud lánya, Anna Freud, aki számos elhárító mechanizmust írt le.

Freud eredeti gondolkodású, rendkívül kreatív, jó kombinációs és empátiás készséggel rendelkező, holisztikus szemléletű ember volt. Sajnos azonban  nehezen viselte, ha tanítványai egy kicsit is eltértek az ő nézeteitől, ezért sokan közülük szakítottak vele, és saját mély-pszichológiai iskolát alapítottak.

Freud és családja 1938-ban, Ausztria német megszállásakor Londonba emigrált, és Freud ott is halt meg 1939. szeptember 23-án állkapocsrákban.

Sigmund Freud a pszichoanalízis atyja
Cimke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .