Az apa személye fontos szerepet tölt be mind a fiúk, mind a lányok életében és személyiségük fejlődésében.

A gyermekkor során az Apa – az általa képviselt férfias, Jang energiaminőséggel – a hatalom és autoritás megszemélyesítője. Ő az, aki rendre és fegyelemre tanítja a gyermeket azzal, hogy szabályokat és korlátokat állít elé, irányít, védelmez, és ha kell fegyelmez. Szemben az anyával, aki inkább féltő szeretetet, gondoskodást és gyengédséget nyújt.

Describe the purpose of the image (megnyitás új fülön). Leave empty if the image is purely decorative.

Az apa feladata, hogy:

  • megnyissa a gyermek előtt a külvilágot és segít azt felfedezni,
  • megismertesse a gyermeket a társadalmi normákkal, és megkövetelje azok betartását,
  • fegyelmezéssel meghúzza számára a határokat,
  • ugyanakkor segíti őt a kezdeményezésekben, ösztönözze és táplálja ambícióit,
  • segítse a nemre jellemző viselkedésformák kialakítását.

Az apa szerepe a fiúk és a lányok életében

A fiúk számára az apa az elő számú követendő minta, ővele azonosulnak. Az apától lesik el, hogyan viselkedik egy férfi az élet különböző területein, hogyan bánik a nőkkel, a férfitársakkal, az idősekkel vagy az elesettekkel, hogyan viselkedik a munkában, a játékban vagy akár autóvezetés közben, hogyan kezeli a felmerülő problémákat.

A lányok esetében az apa jelenléte és személyisége az önbizalom, önérzet, önállóság kialakulásában játszik jelentős szerepet, befolyásolja az iskolai teljesítményt, a pályaválasztást, és kihat a későbbi párválasztásra is.

Egy szeretetteljes, de korlátozó személyiségű apa mellett a kislányokban gyakran a hagyományos feminin vonások erősödnek fel, a matriarchális szerepkörrel azonosulnak. Felnőttként a párkapcsolatban a kiegészítő, gondoskodó, alávetett szerepben találják meg önmagukat. Míg a szeretetteljes, de önállóságot biztosító apa mellett a kislányból is önérzetesebb, önérvényesítőbb és vállalkozóbb szellemű felnőtt lesz.

Hol érdemes vizsgálni az apai hatást a kézírásban?

A grafológiai térszimbolika szerint a jobb oldal a férfias, apai oldal. Itt jelenik meg a külvilág, a közösség és a jövő is, ami felé haladunk, és aminek felfedezésében az apa segítheti a gyermeket.

A kézírásban érdemes megvizsgálni az írástömb (de akár a cím/megszólítás és aláírás) helyzetét is, illetve a jobb margót, amiből kiderül, hogyan helyezzük el magunkat a világban, a társadalomban, mennyire törekszünk a külvilág és a közösség felé, mennyire fontos számunkra a jövő, a haladás, a dolgokban való aktív részvétel.

A jobbra tolt írástömb esetén apával való azonosulás, az apa utánzása, követése, imádata, illetve a neki való megfelelni akarás van jelen. Az ilyen ember sikerorientált. Erős önérvényesítési, önmegvalósítási törekvés és tevékenységi ösztön jellemzi – mind a munkában, mind a magánéletben.

A balra tolt írástömbnél az anyai dominancia, a nőies vonások, a visszafogottabb hozzáállás mutatkozik meg.

A betűk – különösen az ovál (a, o), mint önértékelés mutató betűkben – jobb oldala is érdekes titkokat tárhat fel. Ha itt valamilyen sérülés: horpadás, csomó, szög látható, akkor ott feltételezhető valamilyen apával kapcsolatos negatív élmény. A túl nagy elvárások vagy a negatív kritika lelki gátlásokat, bizonytalanságokat, görcsöket, szorongást okoz az önértékelésben. Míg a jobb oldali hurkok önértékelést erősítő pozitív élményeket, dicséretet, elismerést jelölnek.

A betűszimbolika tekintetében a „d” betűt is célszerű szemügyre venni. A d betű jól közvetíti a családi viszonyokat, az anya-apa kapcsolatát, ahogyan azt a gyermek látta, és ami mintául szolgált számára a férfi-nő kapcsolatokhoz. A d betűben az ovál jelzi az anyát, a szár pedig az apát.

Rengeteg „d” változat van. Most csak két jellegzetes és gyakori változatot említek meg. Az egyik a hurkos szárú d, ami pozitív apaképről árulkodik, a másik pedig ováltól elszakadó, eltávolodó vagy az oválba beleszúró d szár, ami problémás szülői viszonyt, és negatív apai mintát sejtet.

Az „f” betűk mint a férfiasság betűje, amiatt érdekes, mert a férfi írásában azt mutatja, hogyan viszonyul az illető a saját neméhez és mennyire fogadja el önmagát, mint férfi. Míg nők kézírásában az f alakítása azt tárja fel, hogy a nő mit keres a férfiban és mit talál vonzónak.

Ha kíváncsi vagy melyik betű mit jelent a grafológiában?
Akkor katt ide és ismerd meg a betűk titkát!

Hol érdemes vizsgálni az apai hatást a kézírásban?
Cimke:                 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .