Az internet és az okos telefonok világában egyre kevesebbet használjuk a kézírást. Egy brit felmérés adatai szerint az emberek 34%-a már több mint egy éve nem írt kézzel levelet, és 47%-a úgy tapasztalta, hogy az idők folyamán jelentősen romlott a kézírása.

Ha már jó ideje nem írsz vagy csak nagy ritkán ragadsz tollat, akkor a következő „tünetek” számodra is ismerősek lehetnek.

Hogyan romlik az íráskép, ha hanyagolod a kézírást?

Gyakorlás hiányában csökken az írásrutin

Bár az egyénre jellemző alapvető írássajátosságok megmaradnak, rendszertelen gyakorlás hiányában csökken az írásrutin. Ezt egy grafológiai elemzés elkészítésénél is fontos figyelembe venni.

Hamarabb fárad, görcsöl a kéz

Ha hosszú kihagyás után újra tollat ragadunk, először nehézkesnek és kényelmetlennek tűnhet a kézzel írni. Gyakori tünet, hogy egy terjedelmesebb szöveg írása vagy előadás jegyzetelése során írás közben hamarabb elfárad, görcsölni kezd a kéz.

Csökken az írástempó

Az írássebesség lassúbb, a ritmus döcög, ingadozik: nem olyan gördülékeny és egyenletes az írásmozgás, mint korábban. Hol meglódul a kézben a toll, hol lefékeződik a lendület. Emiatt jelentkezhetnek indokolatlan megállások, megtorpanások, vonaltörések, kisiklások, nyomaték egyenetlenségek a kézírásban.

„Csúnyább az írás”

Hosszabb írásszünet után rendetlenebbnek, rendezetlenebbnek, csúnyábbnak tűnhet az írásod a megszokottnál.

Egyes betűformák kevésbé kidolgozottak, elnagyoltak, deformáltak lehetnek. Előfordulhat betűformakeveredés. (pl.: az írott b, akár l-nek, a k akár h-nak is olvasható, ami pedig korábban nem volt jellemző).

Megjelenhetnek a betűkön szögesedések, horpadások, fonalasodások, torzulások, illesztési problémák, ami nemcsak az írás esztétai képét, hanem olvashatóságát is rontja. Ez különösen akkor bosszantó, ha gyorsan, kapkodva kellett jegyzetelned, és utólag megéred kisilabizálni, megfejteni a leírtakat.

Tévesztések, kihagyások, pontatlanságok

Előfordulhatnak – nem helyesírási problémából vagy diszlexiából eredő– betűkihagyások, tévesztések, felcserélések, betűelem elhagyások, ékezet lemaradások – csupán, mert az agy gondolatban előbbre jár, mint ahogy azt a kéz az írástempóban követni tudja.

Sablonformák, rövidítések

Sokakat zavar az írásuk esztétikai romlása, ezért átmenetileg visszatérnek az iskolában tanult betűalakításhoz, vagy nyomtatott betűkre váltanak, mert az pillanatnyilag gyorsabbnak és olvashatóbbnak tűnik. A kreatívabbak szórövidítésekkel, szimbólumok, karakterek (pl.: nyilak) alkalmazásával próbálnak időt nyerni, illetve kompenzálni a tempócsökkenést.

Érdemes rendszeresen gyakorolni!

A kézírás tanult, készségszintű tevékenység – olyan, mint a biciklizés – nem lehet elfelejteni. S hacsak valamilyen szervi sérülés vagy károsodás nem akadályozza, kis gyakorlással hamar visszaáll.

A kézírás rendkívül összetett tevékenység, ami számos agyterületet mozgósít és aktivál. Gyermekkorban fejleszti, felnőttkorban „karban tartja az agyat”, a gondolkodási funkciókat, idős korban késleltetheti a kognitív hanyatlás tüneteit. Érdemes hát rendszeresen gyakorolni a kézírást.

Hogyan romlik az íráskép, ha hanyagolod a kézírást?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .