Az elektronikus ügyintézés és üzenetváltás miatt sokan hanyagolják a kézi folyóírást, leszoktak róla. Majd, amikor újra tollat kell ragadniuk, megdöbbenve tapasztalják, hogy milyen lassan, nehézkesen megy a tollforgatás és az idők folyamán milyen sokat romlott, „milyen csúnya lett az kézírásuk”.

Hogyan javíthatsz az írásképen felnőttkorban? Mit tegyél, ha szeretnéd visszahozni életedbe a kézírást?

7 tipp a kézírás javítására

Teremts megfelelő írókörnyezetet!

Egy szemétdomb tetején, kényelmetlen testhelyzetben (pl.: hason fekve, kicsavarodva vagy kucorodva), vakoskodva vagy hunyorogva írni, se nem egészséges, se nem ösztönző.

A legideálisabb, ha asztalnál ülve, rendezett, nyugodt körülmények között dolgozhatsz. Tarts rendet az íróasztalodon, vagy legalább legyen annyi helyed, hogy a papír és a két könyököd kényelmesen elférjen. Elég kiábrándító és folyton megakaszt, ha mindig beleütközik valamibe a kezed, ha ide oda kell tologatnod, rendezgetned a tárgyakat.

Gondoskodj a megfelelő fényviszonyokról és megvilágításról. A legjobb, ha jobbkezesként balról kapod a fényt, balkezesként pedig jobbról.

Találd meg a megfelelő íróeszközt!

A kézírásnál sokat számít a toll súlya, a fogása, markolata (sima henger vagy hatoldalú hasáb), az ahogyan a píron gördül, siklik a hegye, vagy hogy milyen a tinta színe és adagolása.
Van, akinek a golyóstoll, másnak a töltőtoll áll kézre. Van, aki azt szereti, ha vastagabban fog a toll, míg más inkább a vékony vonalat hagyó tűfilceket kedveli.

Próbálj ki többféle íróeszközt és találd meg azt, ami leginkább kézre áll.

Kísérletezhetsz a papírral is!

Lehet, hogy korábban nem volt szükséged alátétre, ám most talán már kényelmesebb, ha a papír alatt van valami, ami puhábbá teszi az írófelületet – vagy épp fordítva. Tapasztald ki, hogy neked melyik a nyerő.

Az iskolában azt tanultuk, hogy függőlegesen tartsuk a papírt, ám a balkezeseknek kényelmesebb lehet, ha egy bizonyos szögben kicsit elforgatják.

Ügyelj a kéztartásra!

Szoros ceruzafogással – amikor megfeszülnek, elfehérednek vagy kivörösödnek ujjak – feszült, görcsös, merev kéztartással, meglehetősen fárasztó és fájdalmas a betűvetés, és csúnya a kézírás.

Felnőttkorban egy rossz beidegződést, helytelen ceruzafogást nehezebb korrigálni, de nem lehetetlen. Gyakorold a helyes ceruzatartást, tartsd nyugodtan, ugyanakkor határozottan az íróeszközt.

Melegíts be!

Hosszú kihagyás után megterhelő lehet a kéznek, a kézizmoknak és ízületeknek a hosszas íróeszköz-tartás és tollforgatás. Ahogy sportolás előtt, úgy kézírás előtt érdemes átmozgatni, bemelegíteni a kezet és az ujjakat.

Legyen írás-edzés-terved!

Ha javítani akarsz a kézírásodon, vagy szeretnéd visszacsempészni mindennapjaidba és kiaknázni a kézírásban rejlő erőt, akkor határozd el, hogy naponta vagy legalább heti 3-4 alkalommal tollat ragadsz és kézzel jegyzetelsz.

Minél többet és gyakrabban írsz kézzel, annál hamarabb visszatalálsz megszokott írástempódhoz, és ahhoz az írásképhez, amit a magadénak érzel.

Legyen témád!

Megkönnyíti az elindulást és gyakorlást, ha kitalálsz valamit, amit/amiről rendszeresen kézzel fogsz írni.

Mi lehet ez? Íme 7 ötlet:

  • Bevásárlólista vagy feladatlista a napi teendők szervezéséhez
  • Álomnotesz, amibe feljegyzed, hogy mit álmodtál az éjjel.
  • Bakancslista, azokról a dolgokról, amiket szeretnél elérni, megtenni az életben
  • Elmetérkép (Mind map) tanuláshoz, projekt tervezéshez ideális
  • Pozitív megerősítések – növelik az önbizalmat
  • Hála-naptár, amibe minden nap felírsz legalább 5 dolgot, amiért aznap hálás vagy, ami örömmel töltött el
  • Naplóírás – lélekápoláshoz, gondolatrendezéshez, ha sok minden kavarog benned
7 tipp a kézírás javítására
Cimke:     

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .