A nyomtatott betűs kézírás a grafológus számára egyszerre csemege és kihívás.

Amikor kézzel írunk, általában folyóírást alkalmazunk. Ám ahogy írásrutinunk és személyiségünk fejlődik, egyre inkább eltérünk a tanult normaírástól, és a betűket saját személyiségünknek, belső késztetéseinknek megfelelően alakítjuk, módosítjuk.

Gyakran megfigyelhető, hogy jó színvonalú, folyamatos kézírásban egy-egy betű nyomtatott alakban bukkan fel, ami egyes grafológiai értelmezések szerint olvasottságra, műveltségre utal. Ám az már igencsak figyelemfelkeltő, ha az egész kézírás nyomtatott betűkkel íródott.

Miről vallanak a nyomtatott betűs kézírások?

Ilyenkor fontos tisztázni azt, hogy ez az írásmód vajon valamilyen foglalkozási ártalom következménye, avagy sem. Műszaki végzettségű emberek esetében gyakran előfordul, hogy a műszaki rajzoknál használt szabványírás olyannyira rögzül, hogy „arra áll rá a keze”, és az eredeti, természetes írás használata már nehézkessé válik.

De vajon mi a helyzet akkor, ha kiderül: nem foglalkozási ártalom eredménye?

Ilyenkor a nyomtatott betűs kézírás a grafológus számára egyszerre csemege és kihívás.

A nyomtatott betűs kézírás feltűnő jelenség. Az írás kötetlen és sok esetben a könyvek lapjain látható betűket formázza, amitől egyöntetű, olvasható és szabályos az írás, de előfordul, hogy csupa nagybetűvel íródik.

Lehet esztétikus, rendezett az írás, mégis valahogy olyan idegennek és mesterkéltnek hat. Az író végig egy önmaga által választott sablont követ, így az egyéni sajátosságok alig fedezhetők fel (legfeljebb csak olyan apró írásjelekben mutatkoznak meg, mint az ékezet, áthúzás, kezdővonal vagy végvonal).

Az ember tehát elbújik, elrejtőzik, a forma mögé bújik – vajon miért, mit jelent ez?

Persze, létezik olyan egyszerű magyarázat, hogy az író személy olvashatatlannak, csúnyának tartotta a kézírását, vagy valakinél látta ezt az írástípust, megtetszett és ezért váltott.

A grafológia szerint ennek sokkal bonyolultabb lelki háttere van. Többféle magyarázat született az okokat illetően, de a grafológusok többségének véleménye megegyezik abban, hogy az író személy másnak akar látszani, mint ami, maszkot hord.

Lehetséges, hogy az illető a vélt vagy a valós negatívumait, rossz tulajdonságait akarja elfedni, vagy inkább egy pozitív(abb) képet, véleményt akar kialakítani önmagáról.

Más grafológusok azzal magyarázzák, hogy az írás tulajdonosa kreatív képet szeretne mutatni önmagáról, vagy a másoktól való különbözőségét kívánja hangsúlyozni ezzel. Erre, akár van is esélye, ha az írás jó színvonalú és a kis írásjellemzőkben felfedezhető jelek is megerősítik, ám ennek hiányában marad az erőltetett modorosság, különcködés.

Bizonyos írásjellemzők mellett (pl. nagy betűs) a nyomtatott kézírás a figyelemfelkeltés vágya akár hisztériás formát is ölthet. (Gondolj csak arra, hogy az internetes kommunikációban a NAGYBETŰS ÍRÁS kiabálást jelent…)

A nyomtatott betűs kézírás utalhat a személyiség elkülönülési szándékára, ugyanakkor egyfajta támaszkeresésre. Ha a külvilágot, a valóságot idegennek találja az ember, akkor védekezésül sokszor egy belső (álom)világot épít fel, és abba menekül.

Miről vallanak a nyomtatott betűs kézírások?
Cimke:             

Egy gondolat a “Miről vallanak a nyomtatott betűs kézírások?” -hoz

  • 2010. január 10. vasárnap at 19:21
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Nagyon érdekesek a cikkeid.Ez utóbbi különösen az, ugyanis rám is vonatkozik. Már az érettségimet is nyomtatott betűkkel írtam. Úgy gondolpm, hogy rám az a kitétel illik,hogy folyamatos írással még magam számára is sokszor olvashatatlanul írok.Mostanában is általában a nyomtatott írást alkalmazom.

    Üdvözlet Neked és BUÉK / ha még érvényes/:
    VMM

  • 2010. január 11. hétfő at 05:00
    Permalink

    Kedves szilvia,

    Azzal,hogy valaki nyomtatott nagy betukkel ir lehet egy masik ok is,eroteljesen mond velemenyt,es bizonyitasul “TIsztan szereretne a masik felnek eljuttatni”-de ismerek olyan egyent is aki nem tud irni,es ezert ir igy/sokszor azt is hibasan/Altalaban lakasberendezo szemelyek,pedig szep negyszogletes de nyomtatott irassal irnak,mivel tisztan,ertelmesen es esztetikailag is igy mutatosabb.Azutan kulonbozo egyenek-kimagaslo-egyeniseguket igy szeretnek a vilag tudtara adni,hogy Ok mas fele emberek…Szerintem sok felekeppen lehetne ezt megvilagitani.Meg az iras igy “TISZTABB”-mert en is vagyok neha olyan helyzetben,hogy nagyon jol rajzolok es a “Muveszileg kialakitott betuformaimat”meg en sem tudom neha elolvasni….De erdekelnek az On nezetei,de en is erzem,ki hogy ir,es tudok kovetkeztetni,pl.ha valaki pici betukkel ir,kisse alarendeltnek erzi magat es igy tovabb.Koszonom a leveleit-minden erdekel,s tovabbi jo munkat es sikeres Uj Evet Onnek is.Gizella Harsanyi,Horvath/Kulfoldon elek tobbnyire -CANADABAn-most itt MO.-on rovid ideig.Sziv.Udv.GIZELLA.

  • 2010. január 11. hétfő at 09:50
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Épp a minap nézegettem az egyik jegyzetemet ahol csupa nyomtatott betűvel írok. Nekem kimondottam örömet okoz, ha így írhatok, mert rájöttem sokkal gyorsabban tudok így írni. Sőt ezeket a betűket megpróbálom még szebbre még “csinosabbra” formázni, a sebesség ellenére is, és kötöm is őket…igaz hogy csak olyan kis “szőrökkel” de összeérnek, mind, egytől- egyig.
    Igazából ez nem lep meg ha megnézem a folyóírásom, hisz az is elég kötött.
    Egy szón belül az összes betű, éppen csak az aírásjelek miatt emelem fel a tollat…Én már csak ilyen kötődő tipus vagyok:-)!

    Érdekelne, hogy van-e valami jelentősége annak ha valaki szeret így írni és ha ez az írás még erősen kötött is!
    Remélem nincs nagy baj velem!!:-)

    Köszönöm az értékes információkat!

  • 2010. január 11. hétfő at 15:21
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Én, Brigivel ellentétben utálok nyomtatottan írni, nagyon csúnyán is írok így szerintem.

    Azt szeretném tudni, hogy ha valakinél szakmai ártalom-műszaki végzettség- miatt nyomtatott betűs, műszaki szabvány szerinti az írás, akkor azt hogyan lehet elemzeni?

    Köszönettel és BÚÉK!

    Timi

    ui: Nagyon érdekesek a cikkek, köszönöm!

  • 2010. január 11. hétfő at 19:17
    Permalink

    Kedves Szilvi !

    Elovastam a kézirás nyomtatott betükkel,és mondanom se kell egy kissé elbizonytalanottam. Ugyan is én elég sürün használom a nyomtatott betüket.Azt nem tudnám megindokolni,hogy miért,de már csak azt látom irás közben már megint nyomtatottal irok.Remélem ez nem jelent valami rosszat.

    Köszönöm a levelet és szép estét kivánok.Erzsi

  • 2010. január 12. kedd at 18:16
    Permalink

    Köszönöm az újévi jókívánságokat.

    Többen is utaltatok rá, hogy azért használtok nyomtatott betűket kézírásban, mert úgy szebb, tisztább olvashatóbb.
    Valóban: sokféleképpen tudunk írni, és azt, hogy melyik írásunkat „vesszük elő” meghatározza, hogy kinek, miért és mi célból írunk. Ha csak a hétvégi bevásárló listát firkantjuk fel, megteszi a „macskakaparás” is, ám egészen más, ha a már gyengén látó nagymamának írunk, vagy ha hivatalos nyomtatványt kell kitölteni, illetve ha meghívót írunk – olyankor elővesszük az „ünneplős” kézírásunkat – és más az is, amikor a grafológusnak írunk. 😉

    Timinek
    Műszaki végzettség miatt nyomtatott betűs, műszaki szabvány szerinti az írásnál bizonyos formai szempontok miatt korlátozottabbak az elemzési lehetőségek – pl. eltűnik a kötésmód, a duktus,- de a mikroelemekben (pl.: áthúzás, ékezet) még mindig sok az árulkodó elem. És ott van még a nyomaték, a sorvezetés, a térelosztás, a vonalak vizsgálata, feszültségi fok stb. Szóval marad bőven még elemezhetőségi szempont. (Ha nagyon necces a dolog, lehet kérni rajztesztet is, és azzal egészítjük ki, erősítjük a vizsgálatot.)

    Briginek
    a kötött írás (amikor minden betűt vagy 5-6 betűt kapcsoltan írsz egy szóban) jelenthet:
    sietséget, gyors gondolkodást, holisztikus szemlélet módot, de utalhat formális logikára, sablonokhoz való tapadásra is,
    kapcsolatok terén valóban utal másokhoz kötődő emberre, de azt, hogy ez a folyamatos kapcsolatápolás, vagy inkább az önállótlanság miatti támaszkeresés, túlalkalmazkodás jele-e,
    az csak a többi írásjellemző ismeretében állapítható meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .