Az önbizalom néha kicsit olyan, mint a nyuszika sapkája: ha (túl sok) van neki, az a baj, ha nincs neki, az a baj.

Az önbizalom személyiségünk meghatározó, életünk minden területére hatást gyakoroló jellemzője. Hatással van érzelmi életünkre, az emberekhez való hozzáállásunkra, célkitűzéseinkre, döntéseinkre, munkákra, a mindennapi tevékenységünkre és végső soron eredményeinkre is.

Önbizalom – ha túl sok az a baj, ha hiányzik az a baj?

A sikeres élethez kell egy kis önbizalom! No de mennyi?

Mikor elég és mikor sok? Honnan tudom, hogy önbizalomhiányban szenvedek?

Ha bármilyen kihívás vagy új dolog elé állít az élet, és az első gondolatod az: „Ez nekem tuti nem fog menni!” vagy „Á, én erre nem vagyok képes!”, ha nagy ívben kerülöd azokat a helyzeteket, ahol megmérettetésre kerülne sor, ha a már évek óta dédelgeted a vágyaidat, de még csak kísérletet sem tettél a megvalósításukra, ha nincsenek céljaid, akkor az biztos jele az önbizalomhiánynak.

A kevés az önbizalom rendszerint alulértékeléssel, kishitűséggel, szorongással társul.

Az is előfordulhat, hogy bár tudod, hogy jó az ötleted, vagy igazad van, de nem mered azt felvállalni vagy a véleményedet ütköztetni, mert esetleg attól tartasz, hogy emiatt kiközösítenek, elveszted mások szeretetét, addigi megbecsülését.

Az önbizalomhiány a kézírásban is megmutatkozik. Legfontosabb grafológiai jellemzői:
a kis írásnagyság (2,5 mm alattiak), alig teleírt lap, a kicsi, szűk oválok, gyenge nyomaték, alacsony t áthúzások, alacsony, gyakran a betűbe beleszúró ékezetek.

Ez a 10+1 tipp segíthet az önbizalom növelésben – próbáld ki!

Mi a helyzet a túl sok önbizalommal?

Míg az önbizalomhiány a passzivitásban, nem cselekvésben nyilvánul meg, addig a túlzott önbizalommal rendelkező emberre a túlzott aktivitás a jellemző.

Akinek túl sok az önbizalma az gyakran pökhendivé, basáskodóvá válik. Úgy gondolja, hogy ő több, jobb, szebb, erősebb vagy okosabb, mint a többiek. Ám legbelül néha érzi, hogy nem az, akinek hiszi és mutatja magát, ezért folyton bizonyítania kell önmagának és környezetének a rátermettségét.

Cselekedeteiben, feladatvállalásaiban jellemző az „ide nekem az oroszlánt is” hozzáállás, beszédében hajlamos a nagyotmondásra, a túlzásokra, a dolgok kiszínezésére.

Honnan ismered fel a kézírásból, ha túlteng az önbizalom? Mik a grafológiai jellemzői?
Elsősorban abból, hogy túl nagyok (3,5 mm felettiek) a betűk (főleg a szó kezdő betűk) az oválok pöffeszkednek, az írás látványos, de túldíszített formákat tartalmaz, az ékezetek és a t áthúzások magasan vannak és erőteljesek, hosszúak.

Az egészséges önbizalom

Úgy tűnik sem a túl sok, sem a túl kevés önbizalom nem üdvözítő. Mennyi hát az ideális?

Megfelelő önbizalom esetén határozottan és bátran cselekszel, mert tudatában vagy saját értékeidnek, képességeidnek, adottságaidnak és határaidnak. Tudod, hogy, mennyit bírsz és tudod, hogy mennyit vállalj, ami sikerélményhez, eredményes teljesítéshez vezet.

Ez nemcsak a biztonságérzetedet, a belső hitedet erősíti, hanem kellő bátorságot és magabiztosságot ad ahhoz, hogy fokozatosan kiszélesíted határaidat, emeled a mércét, vagyis egyre jobbá válj. A megfelelő önbizalom tehát helyes önértékelésen alapszik.

Milyen grafológiai jelei vannak a reális önbizalomnak?
Közepes írásnagyság (kb. 3 mm körüli), arányos, kerek oválok, az áthúzások és az ékezetek nem túlzóak. A zónák arányosak, kiegyenlítettek. Az írás lendületes, spontán, nincs túldíszítve, de egyéni vonások előfordulnak.

Érdekel a grafológia és az önismeret? Akkor iratkozz fel a hírlevére és
az ingyenes Mini grafológia tanfolyamra >>

Önbizalom – ha túl sok az a baj, ha hiányzik az a baj?
Cimke:

Egy gondolat a “Önbizalom – ha túl sok az a baj, ha hiányzik az a baj?” -hoz

  • 2009. augusztus 29. szombat at 13:27
    Permalink

    Drága Szilvia !
    A felhozott példák nagyon találóak. Itt szeretném megkérdezni, hogy a sportolóknál hol van a határ az önbizalomnál(illetve a tulzott önbizalomnál)? Azok a sportolók akik nagyszerű eredményeket értek el, kimutatható a nagyobb önbizalom a nem sportolókhoz viszonyítva – a grafológiában?
    Nagy tisztelettel Etel

  • 2009. szeptember 09. szerda at 08:13
    Permalink

    Kedves Etel! A sportolók írásában a kitartás és a teljesítmény motiváció jelei mindenképp megtalálhatók, de úgy gondolom az önbizalom nem feltétlenül szakma vagy foglalkozás függő. Természetesen lehet, hogyy egy sportoló az elért teljesítményre és az eredményeire alapozva “építi fel” az önbizalmát, ilyenkor az lehet nagyobb, mint nem sportoló társainál. Ám ha csak a sportban elért eredményeitől érzi magát érékesnek, akkor önizalomproblémák léphetnek fel, ha abbahagyja a sportot, visszavonul. Ebben az esetben mindenképpen új tevékenységet kell keresnie, amiben teljesíteni tud, eredményeket érhet el.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .