Hogyan védekezik az emberi lélek a szorongás ellen? Hogyan próbálja csökkenteni, elkerülni e kellemetlen érzést?

szorong

Életünk során mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, amikor kisebb-nagyobb szorongást éltünk át.

A szorongás megjelenésére kétféle módon reagálhatunk: vagy ráerősítünk a problémamegoldó képességeinkre, hogy tudatosabban és jobban tudja kezelni a kihívásokat és a kellemetlen, fenyegető helyzeteket, vagy elhárító mechanizmusokat alkalmazunk.

Mik azok az elhárító mechanizmusok?

Az elhárító mechanizmusok az Én által kifejlesztett önvédelmi eszközök és taktikák, amik arra szolgálnak, hogy könnyebben megküzdhessen a szorongással.

Ha nem vagy csak nehezen tudjuk elviselni azt a helyzetet, amiben éppen vagyunk, akkor a különböző elhárító mechanizmusok segítségével  csökkenteni tudjuk a pillanatnyi félelem- és szorongásérzést, ezáltal úgy tűnik megőrizhetjük a lelki egyensúlyunkat. A lélek tulajdonképpen úgy védekezik a szorongás ellen, hogy eltorzítja, átalakítja, meghamisítja a valóságot. Ez a legtöbb esetben tudattalanul történik.

10+1 klasszikus elhárító mechanizmus

Anna Freud pszichológus (1895. december 3. – 1982. október 8.) – Sigmund Freud lánya – Az Én és az elhárító mechanizmusok c. könyvében több elhárító mechanizmust írt le. Az eltelt évek során a lista egyre csak bővült, de mi most maradjunk csak a klasszikusoknál

  1. Az elfojtás a legismertebb elhárító mechanizmus, már Sigmund freud is írt róla. Az elfojtás révén a nem teljesülő kívánságainkat és a kellemetlen elképzelésinket szorítjuk ki a tudatunkból. Struccpolitika.
  2. A tagadás  egy adott esemény bekövetkeztének vagy egy adott állapot fennállásának az elutasítását jelenti. Példa erre az anya, aki nem hajlandó elhinni az üzenetet, hogy a fia elesett a háborúban.
  3. A reakcióképzést a szigorú Felettes Én kezdeményezi. A reakcióképzés révén egy belső késztetést vagy érzést azzal fedünk el, hogy épp az ellenkezőjét mutatjuk kifelé. Pl.: a sérelmek keltette agresszivitást túlzott udvariassággal, kedvességgel leplezzük, ahelyett hogy kiállnánk magunkért.
  4. A tünetképzés szenvedéstudathoz vezet. Ha kifelé nem tudjuk levezetni a félelmet, a feszültséget, az önmagunk ellen fordulhat, és testi – lelki tüneteket, betegségeket produkálunk, és ezáltal kíméletet és tehermentesítést kapunk környezetétől.
  5. Az eltolás során az ember nem a saját testén, hanem egy „póttárgyon” vezeti le a késztetéseit. A póttárgy lehet valódi tárgy, de lehet más személy is: férj/eleség, gyerek, állat.
  6. Projekció, azaz a kivetítés révén a számunkra elfogadhatatlan belső késztetéseket, gondolati és érzelmi tartalmakat másvalakinek tulajdonítjuk. Ez „a más szemében a szálkát is, a magáéban a gerendát sem” hozzáállás esete.
  7. Az identifikáció azonosulást, belsővé tételt jelent. Ide tartozik pl.: a legtöbb gyerekkorban tanult szabály, norma, szokás és viselkedési forma, amit a számunkra fontos tekintélyszemélyektől tanultunk, azért, hogy kedvükben járjunk, illetve hogy elkerüljük a büntetést (szeretetmegvonás, verés, kirekesztettség).
  8. A szublimáció az elfogadhatatlan impulzusok elfogadhatóvá tételét jelenti. Szublimáció az, ha az ember agresszióját vagy fölösleges szexuális energiáit munkában, vagy sportban vezeti le.
  9. A racionalizáció során egy érzés vagy viselkedés igazolására keresünk ésszerűnek tűnő okokat, elrejtve ezzel magunk és mások elől is a valódi motívumot. Ez az, amikor magyarázzuk a bizonyítványunkat.
  10. Izoláció vagy elkerülés révén nézőszerepbe helyezzük magunkat, a partvonalról szemléljük az életet és a helyzeteket. Beérjük az alárendelt szereppel, akkor sem konfrontálódunk, ha igazunk van, vitás kérdésekben hárítjuk az állásfoglalást és felelősségvállalást. Elkerülés az is, ha otthon nem kapunk elismerést és a munkába menekülünk.
  11. Regresszió vagy visszaesés – Előfordul, hogy egy érzelmi és fizikális stresszre nem éretten, hanem primitívebb vagy infantilis módon reagálunk. Pl.: amikor egy felnőtt nő magából kikelve hisztizik vagy a körmét rágja.

Mit nyersz és mit veszítesz az elhárító mechanizmusokkal?

Amit nyersz, az pillanatnyi félelem és szorongás csökken, és a látszat nyugalomérzet. Az elhárító mechanizmusok hátránya viszont, hogy a trükközés ellenére a probléma nem tűnik el. A probléma megmarad, és később is visszaköszön – gyakran más formában és nagyobb mértékben. Ráadásul ezek a látszatmegoldások és hazugságok hosszútávon ugyancsak megterhelőek a lélek számára és különböző pszichés zavarok léphetnek fel.

Elhárító mechanizmusok, avagy az Én trükkjei a szorongás kivédésére
Cimke:                 

Egy gondolat a “Elhárító mechanizmusok, avagy az Én trükkjei a szorongás kivédésére” -hoz

  • 2013. december 03. kedd at 19:49
    Permalink

    Leirom oszinten,hogy az en termeszetem amilyen,nem tudok
    elharito mechanizmusokat hasznalni,mert amig egy adott helyzetet,ami engem ert,ha nem tudom azonnal kitiztazni,nem vagyok nyugott.Egyszeruen nem tudom magam amitani azzal,hogy a problema meg van oldva.Csak akkor tudok megnyugodni,ha a problemat,tiztazom es megoldom,legyen az barmilyen kicsi is.Mindig szeretek a dolgok gyokereig visszamenni,ha hibaztam bocsanatot kerek de az ugyet leszeretem zarni.Igy vagyok nyugott.Egyszeruen nem tudok bizonytalansagban elni.Tisztelettel Bogye Erzsebet Csikszereda.

  • 2013. december 03. kedd at 20:44
    Permalink

    Kedves Szilvia,ketszer olvastam vegig,mintha rolam lenne szolna a pontok javareszeben,kiskoromban nagyon jo,csendes,nagyon szofogado voltam,buszkek is voltak ram a szuleim,lehet nem gondoltak,ez nem jo dolog,majd mindig tudatosan ugyeltem,legyek minel tokeletesebb,ne csalodjanak bennem,sajnos lelki egyensulyom,egeszsegem rovasara ment,most mar tudom,mikor mar hatvan elmultam,de sose keso,lehet valtoztatni,es szembeallni a kihivasokkal,hallgatas helyett,a velemenyt megmondani.
    Szeretettel
    Magda

  • 2013. december 07. szombat at 09:16
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    62 éves vagyok!Állásom elvesztése útán,üzletkötö munkába tud
    tam elhelyezkedni fiatalok közé.Nem igan akartak befogadni.
    Pár alkalommal igy éreztem.Én valóba nem reagáltam a dolgok
    ra.Napoleon Hill jutott az eszembe.Ha nyerni akarsz legyél
    olyan mint a selyem,és a bársony, simulékony. Tudó Kevin
    siker programban. Vonzás törvénye.Ha azt akarod hogy sikeres
    legyél érezd jól magad.Gyógyfürdök,szaunna,masziroztatás.
    Szinházakba mentem vidám elöadásra.Vacsora estre.mindent el
    követtem , hogy jól érezzem magam.Egy éve halt meg csodálatos 3 diplomás férjem.Böven volt min túl tenni mag
    gam.Arra lettem figyelmes,aki azt mondta rám,miért nem tesznek engem vissza telefon marketingesnek.Öreg vagyok
    sohase fogok úgy tárgyalni mint ö. Másnap az igazgató el
    ldte a munkahelyünkröl.Nagy keservesen vissza sirta magát
    a menedzsernél, esküdözött nem mondta azt amiért kirugták.
    Szeretném megjegyezni.Elözö nap mikor megbántott el lopot
    tölem egy 50 ezer Ft értékü órát, és 1300Ft-ot.el monttam
    a vezetö helyetesnek a pénzt akkor még nem vettem észre az
    órát.De közöltem vele nincs napok óta mit egyen.Nem tud
    magánakennivalót venni.Isten félö vagyok.Úgy gondoltam
    Isten azért adott lehetöséget a lópásra mert neki arra a
    pénzre nagyobb szüksége van.Ezt mondtam a vezetömnek.
    Több alkalommal is megkináltam ennivalóval.Aki szintén
    bántott annak ingyenes szinház jegyet túdtam szerezni
    3 gyerekével szinházba tudjon menni.Természetesen velük
    mentem.Akollegák között én keresem a legtöbb jutalékot.
    CD vásárlás,megfelelö elöadsokra mentem ,olvastam a lezá
    rásról.Hiszek a vonzás törvényébe.Kevin Trudóra hallgattam
    Minden este imádkozom.Megköszöm a Forrás energiának aki a
    gondolat erejével meg teremti a világot a fiam kollegáim,
    fönökeim szeretetét,az egészséget,jólétet,boldogságot,és a
    békét.Nagyon jól érzem magam a munka helyen ragyogó mosoly
    az arcomon.Tudom a metakomonikáciomra a másik ember tudat
    talanja válaszol.Boldog vagyok, hogy ebbe a nehéz világba
    jól keresö állásom van.Hajlékony szög kerülö irásom van.
    Konfliktus kerülö vagyok. Isten közelségét érzem.Vigyázz
    rám mert sohase szenvedek hiányt.Úgyan dús gazdag nem vagyok de valóban jó lét szeretet vesz körül. Inkább iri-
    gyeim mint sajnálóim vannak.A hangos veszekedés kerülöm.

    Tisztelettel:Takácsné Zsuzsa

  • 2013. december 12. csütörtök at 09:52
    Permalink

    Az a tapasztalatom, hogy ilyenkor egyedül kell maradni, egy csendes nyugodt helyen és meg kell engedni, hogy a lelkünk “kivetítse” a szorongás okát. Más dolog, ha élünk a lehetőséggel és megtaláljuk a megoldást, vagy elfogadjuk a döntésünket. Nem lehet mindenkinek megfelelni. Igazam van-e?
    Üdvözlettel Bn.Éva

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .