A Kreatív írásjelek blogbejegyzésre érkezett egy kérdés a hozzászólásokban: „Mit jelentenek a “kontrolljegyek-jelek” egy írásban?”, amelyet most itt szeretnék megválaszolni.

A kontrolljegyek mennyisége, megléte vagy hiánya az írásban azt mutatja, hogy az író személy mekkora önkontrollal rendelkezik.

Az önkontroll azt jelenti
, hogy tudatában vagy értelmi, érzelmi és indulati reakcióidnak, magatartásodat ellenőrzöd, folyamatosan felülvizsgálod, és képes vagy megfelelően korrigálni, módosítani azt, ha szükséges.

Megfelelő önkontrollal felfegyverkezve a váratlan helyzetekben is képesek vagyunk megőrizni a lélekjelenlétünket, a számunkra kedvezőtlen életkörülmények, akadályoztatás esetén is helyt tudunk állni, képesek vagyunk megőrizni a tartásunkat, anélkül, hogy túlzottan merevvé válnánk, és képesek vagyunk a problémákat, konfliktusokat eredményesen, építő és spontán módon kezelni.

Megfelelő önkontrollhoz elengedhetetlen, hogy a helyzeteket a valóságnak megfelelően tudjuk kezelni, amihez objektivitásra és helyes kritikai érzékre van szükség. Ha ezek rosszul működnek, akkor az önkontroll is problémás lesz: fegyelmezetlenné, gátlástalanná, „hangulatemberré”, vagy a szabályok illetve szokások rabjává válunk.

Mi történik, ha túl erős a kontroll?

Túlzott kontroll esetén akkor is lefékezi magát az ember, amikor az nem is lenne szükséges, vagyis szélsőséges mértékben vagy módon ellenőrzi magát. Már a legkisebb viselkedésbeli eltérés, vétés, a megengedettnél nagyobb indulati reakció, vagy elkalandozó gondolat is problémát okoz az embernek: bűntudatot vagy lelkiismeret furdalást érez. Úgy érzi, szörnyűséges bűnt, mulasztást követett el, fél és bizonytalan lesz, és rögtön közbeavatkozik, korrigálja a viselkedést.

Milyen grafológiai jelekből látszik, ha túl erős az önellenőrzés?

tulzott-kontroll.jpg

Az írástömb és a dőlés is balra tendál. Szabályos, merev íráskép, ritmustalan az írás: a sorok és a szavak távolsága azonos, nyílegyenesen vízszintes, hiányzik belőle a variabilitás (minden betűt ugyanúgy, egyféleképpen ír le). A nagy nyomaték és a szöges, árkádos vagy mélynyergű füzéres kötésmód rengeteg energiát von el, lefékezik a mozdulat lendületét, ami nehézkessé teszi a vonalvezetést. Ugyanez mutatkozik a szűk, összeszorította keskeny oválokban, illetve, hogy a betűk nagyon közel vannak egymáshoz. Gyakoriak a hirtelen, fölösleges megállások. Az egész íráskép nagyon keménynek, kimértnek, statikusnak, élettelennek, megfagyottnak tűnik.

Mely grafológiai jelek megléte utal arra, hogy megfelelő az önkontroll?

onkontroll-graologia.jpg

Közepes írássebesség, az írás álló vagy enyhén jobbra dőlő, a sorok vízszintes egyenesek vagy enyhén hullámosak. Szabályosság vagy enyhe szabálytalanság jellemző. A szavak és sorközök távolsága közepes, vagyis az írás átlátható és rendezett képet mutat, a zónák nagysága megegyezik, megfelelő a nyomaték (se túl erős, se túl gyenge), a kötésmód füzéres vagy árkádos (de szöges vagy fonalas nem lehet), az ékezetek a betű fölött vannak (lehetnek közel a betűhöz), az írás tengelyével azonosak (se nem késik, se nem siet).

Kontrolljegyek az írásban
Cimke:

Egy gondolat a “Kontrolljegyek az írásban” -hoz

  • 2009. október 19. hétfő at 12:45
    Permalink

    köszönöm szépen!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .