„Kézzel írott önéletrajzát küldje el…”

Általában, ha egy álláshirdetésben kézzel írt önéletrajzot kérnek, akkor gyanítható, hogy grafológus vagy kézíráselemzésben jártas szakember is meg fogja nézni a benyújtott pályázati anyagot.

A „kézzel írt önéletrajz” kérése azonban még nem jelenti egyértelműen és automatikusan azt, hogy valóban grafológus fogja megnézni az írásodat.

Előfordult már, hogy az álláshirdető – bármiféle grafológiai ismeret nélkül, de – személyes megérzéseiben vagy emberismeretében bízva úgy gondolta, hogy az kézírás külalakja nyomán kialakult első benyomása segít a megfelelő ember kiválasztásban. Ez semmiképpen nem nevezhető grafológiai elemzésnek.

Ráadásul a grafológiai elemzésnek vannak jogi és etikai szabályai.

Amit álláskeresőként tudnod kell a grafológia szerepéről a munkaerő kiválasztásban

Kell a hozzájárulásod!

Grafológiai elemzés csakis az írás tulajdonosának hozzájárulásával történhet.

Ha a pályáztató cég a munkaerő kiválasztáshoz grafológus segítségét kéri, akkor neki, mint megrendelőnek kell arra figyelnie, hogy a pályázó beleegyezését adja ahhoz, hogy kézírását grafológiai vizsgálatnak alávessék.

Az állást meghirdető cég, akkor jár el a leghelyesebben, ha a hirdetés szövegében nemcsak azt tünteti fel, hogy kézzel írott önéletrajzot kér, hanem azt is, hogy grafológiai elemzés céljából. Ha tehát ennek ismeretében is jelentkezel az állásra, azzal egyben a beleegyezésedet is adod.

Jogod van elolvasni!

Bár ez a fajta grafológiai elemzés elsősorban az állást meghirdető cégnek segít a legmegfelelőbb munkatárs kiválasztásában, de a vizsgált személynek – akár őt veszik fel akár nem – joga van ahhoz, hogy elolvashassa a róla készült elemzést.

Nem mondhat el mindent

Akik önmaguknak sem mernek grafológiai elemzést kérni – pl.:  bizalmatlanságból, vagy mert „hátha még kiderül valami”, amivel önmaga is fél szembesülni –  azok számára igencsak riasztó lehet, hogy álláspályázat során egy teljesen idegen ember, a reménybeli munkáltató mindent megtudhat róla, még a legféltebb titkait is.

A pályáztatónak a grafológiai elemzés révén valóban lesz egy képe a pályázó személyiségéről, tulajdonságairól, aminek mélysége attól függ, hogy milyen típusú, milyen részletes grafológiai elemzést kért a megrendelő.

A grafológusnak azonban szem előtt kell tartania a vizsgált személy személyiségi jogait is, azaz nem szolgáltathat ki olyan információkat (pl.: személyes, magánéleti-párkapcsolati információk), ami munkavégzés, illetve a munkakör ellátásának szempontjából lényegtelen vagy azzal nem függ össze.

Nem a grafológus dönt!

A grafológus többnyire csak azoknak az írásával találkozik, akik a szakmai rostán átestek, tehát a cég a végzettsége, gyakorlata alapján, vagy akár egy-egy interjú után benntartott az esélyesek között.

A munkaerő kiválasztást segítő grafológiai vizsgálat előtt a pályáztató elmondja a grafológusnak, hogy milyen elvárásai vannak a leendő munkatárssal szemben, illetve összeállítja azon képességek listáját, ami számára fontos, hogy a lelendő munkatárs rendelkezzen.

A grafológus az rendelkezésére bocsátott írásminták alapján megállapítja, hogy az egyes pályázók egyénenként és egymással összehasonlítva az adott képességekkel, személyiségvonásokkal milyen mértékben rendelkeznek, esetleg rangsor állít, javaslatot tesz. A végső döntés a munkáltató kezében van: elfogadja a javaslatot, vagy nem.

Mikor és milyen cégek kérik a grafológus segítségét a munkaerő kiválasztásban?

A nagy cégek rendelkeznek önálló HR-es csapattal, ami a kiválasztás menetét lebonyolítja, de sok kis- és középvállalatnál nincs ilyen. A leggyakrabban ezek veszik igénybe ezt a lehetőséget a közép vagy felső vezetők kiválasztásához.

Nagy segítséget nyújt olyan esetekben is, ha a munkakörben nagy a felelősség és fontos a megbízhatóság (pl.: pénzügy területén), illetve ott, ahol pl.: fontosak az emberi kapcsolatok, a jó kommunikáció, mert a munkatárs nemcsak a tudásával, az ismereteivel dolgozik, hanem személyiségével is hat.

Egy-egy munkatárs kiválasztása és betanítása ugyanis meglehetősen költséges és időigényes dolog egy cég számára, és ha a próbaidő alatt kiderül, hogy mégsem válik be a felvett ember, akkor kezdhetik az egészet előröl.

A grafológia gyors és megbízható módszer, és igénybevételével időt, energiát és pénzt takaríthat meg a cég.

Amit álláskeresőként tudnod kell a grafológia szerepéről a munkaerő kiválasztásban

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .