munkaalkoholistaMunkamánia, munkakényszer, workalcoholic, munkafüggőség – egy szenvedélybetegség, amit a társadalom jobban tolerál, mint más szenvedélybetegséget, holott a környezet ugyanúgy szenved tőle, mint az alkoholizmustól.

Vajon te is hajlamos vagy rá, hogy a munka rabja légy? Esetleg már az is vagy? Az írásod elárulja!

Mi a munkamánia?

Az olyan ember a munkamániás vagy munkakényszeres, akinek a munka tölti ki az életét. Legszívesebben minden percét a feladatai elvégzésével töltené, mert csak akkor érzi jól magát, ha a munkájával foglalkozhat.

Hétvégente és a szabadság ideje alatt (ha egyáltalán vesz ki szabadságot!) feszült, frusztrált, nem találja a helyét. Nem tud kikapcsolódni, általában a munkán kívül nincs is más kedvtelése vagy hobbija, amit örömmel végezne. Pihenésre, lazításra sajnálja az időt – mert mennyi minden hasznos és fontos dolgot lehetne elintézni ez alatt – nem tud leállni, mert úgy érzi: a tétlenség „megöli”.

A munkamániás ember legfőbb (és gyakran egyetlen) témája a saját munkája, ami elég egysíkúvá, a másik fél számára unalmassá teszi a társalgást, személyiségét pedig merev megrögzötté, színtelenné. Ez megnehezíti az együttélést és konfliktusokat idéz elő – különösen, ha az illető másokat is csak az elért rangjuk, teljesítményük alapján ítél meg. A munkamániás ember szociális kapcsolatai egyre jobban beszűkülnek, illetve a munkakapcsolatokra korlátozódnak (ügyfelek, partnerek, beszállítók, főnök, beosztott).

Vajon mennyire vagy veszélyeztetett?

Munkamániás grafológia jelek

Nézzünk néhány kézírásban megjelenő grafológiai jelet. Minél többet találsz az írásodban, annál fontosabb szerepet tölt be az életedben a munka.

  • alsó vagy középzóna dominancia – a mindennapok tevékenysége, az anyagi világban való ténykedés a fontos.
  • szöges oválok – túlzott megfelelési vágy
  • az „a” betű felugrál az alapvonalról és/vagy ha a szárára támaszkodik – azt jelzi, hogy a munkád révén akarsz kiemelkedni a tömegből, a teljesítményedre építed, attól függ az önértékelésed.
  • ha az aláírásod nagyobb a szövegírásnál, ha díszített vagy aláhúzott, ha a vezetéknév hangsúlyozottan illetve nyomatékosabb, akkor nagy a kiemelkedési vágyad, a közéleti szerep, a munkahelyi érvényesülés áll az első helyen, aminek hátterében a magánélet kudarca is gyanítható.
  • nagy írástömb, nagy betűméret, kiemelkedő kezdőbetűk – kiemelkedési vágy, sikervágy és érvényesülési törekvések
  • árkádos, szöges duktus, esetleg füzér szöggel, lendületes, határozott formák szögek egyéb helyeken is – megfelelési vágy, magas teljesítőképesség, munkabírás, versengés, győzni akarás
  • hiányzó – szárrá váló, megtört-szöges vagy szublimáló alsóhurok – akaratvezéreltség, tevékenységre vetített ösztönszféra, feladatokra koncentrálás, pótolhatatlanság érzése
  • hiányzó kezdővonal – nem totojázik, hanem beleveti magát a feladatokba
  • hosszú, lendületes végvonal, ami akár a felsőzónába is érkezhet – alulfoglalkoztatottság, állandó belső cselekvési kényszer
  • a t áthúzás magas, erős, nyomatékos – önérvényesítés, dominanciaigény
  • az s és a b betű illetve az oválok hangsúlyozottak, nagyok, teltek – ha az anyagik a fontosak.

Mitől alakul ki a munkamánia?

A munkamániának több oka is lehet, és kialakulásában gyakran több hatás együttese játszik szerepet.

A munkakényszeres ember számára a munka jelenti az önmegerősítést, vagyis önértékelését az elért szakmai sikereire alapozza.
Ebben nagyon gyakran a családi háttér, a neveltetés is közrejátszik. Sokszor azokból a családokból kerülnek ki és válnak munkamániások az emberek, ahol merev szabályrendszer és magas teljesítményelvárás uralkodott, ahol a hibátlan teljesítmény volt csak elfogadható, és a gyengébbért kritika, megalázás járt, ahol a gyerek csak a kitűnő jegyekért kapott dicséret, elismerés. Hajlamos lehet túlzásba vinni a munkát az is, akit gyerekkorában állandóan sürgettek, vagy akinek hamar fel kellett nőnie, vagy akinél a szülők a játékot, a komolytalanságot haszontalan, infantilis dolognak tartották.

A munkamánia hátterében a nagy társadalmi elismerés utáni vágy is állhat. Ilyenkor is az ember a környezet megbecsülését, elismerését a munkában elért pozícióval és a megszerzett pénz mennyiségével, illetve szakmai hírnévével akar kivívni. (A mai, teljesítmény- és pénzalapú világban, ahol a siker, a pénz, a hatalom az érték, nem csoda, ha a társadalom és a környezet jobban tolerálja a munkafüggőséget, még ha az ugyanolyan szenvedéseket is okoz, mint pl.: az alkoholizmus…)

A túlzásba vitt munkakedv létrejöttében az emberi kapcsolatok elszegényedése is szerepet játszik. Azt az elismerést, visszajelzést, amit korábban a családtól, barátoktól, ismerősöktől kapott meg az ember, azt azok hiányában a szakmai sikerekkel, a karrierrel igyekszik kompenzálni.

Munkamánia a munkahely- és ezáltal az anyagi biztonság és a megélhetés elvesztéstől való félelem nyomán is kialakulhat.

A munkamánia oka nem ritkán a menekülés a kínzó problémák, a magány vagy épp a családi, házastársi, párkapcsolati válság és kudarcok elől.

Testi-lelki következmények

A munkamánia – hasonlóan más függőségekhez – testi panaszhoz és lelki problémákhoz vezet. Más problémákhoz hasonlóan itt is akkor kap észbe az ember, ha az energia és erőtartalékai kifogynak és emiatt teljes kimerül, illetve, ha komoly testi panaszai, tünetei, betegsége lesz.

Gyakori a kimerültség, az álmatlanság, a szív- és emésztőrendszeri megbetegedés (infarktus, magas vérnyomás, gyomorfekély stb.).
A munkamániás ember sok esetben alkoholhoz, drogokhoz, cigarettához, gyógyszerekhez fordul, hogy feszültségét levezesse vagy teljesítményét fokozza, ez azonban további függések kialakulását okozza.

A probléma lelki megoldásában, kezelésében sokat segíthet a család is, ám az esetek nagy többségében pszichológus vagy pszichiáter segítsége szükséges.

A munka rabja vagy?

Egy gondolat a “A munka rabja vagy?” -hoz

  • 2010. május 05. szerda at 14:29
    Permalink

    A fogoly az “ly”? Akkor a foglya? Lehet, hogy “j”-vel kell írni?
    Szilvia! Arra voltál kíváncsi, hogy ki veszi észre? Sikerült! Ha nem, bocsi! Véletlenül sem szeretnélek kioktatni vagy megbántani!
    Szép napot kívánok!

  • 2010. május 05. szerda at 15:15
    Permalink

    Köszi, igaz, javítottam. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .