Otthon becsülettel tanulsz, órákat ül a könyv felett, mégsem megy a fejedbe a tananyag és számonkéréskor rosszul teljesítesz?

A legtöbbször nem az értelmi képességekkel és a felfogással van a hiba. Sokszor csak az a probléma, hogy nem a számodra megfelelő tanulási módszert alkalmazod, illetve egyáltalán nincs semmiféle tanulási módszered.

Az alábbiakban néhány egyszerű tanulási tippet olvashatsz, ami segít, hogy gyorsabban és eredményesebben dolgozd fel és sajátítsd el a tananyagot.

12 tipp a gyors és eredményes tanuláshoz

12 tanulási tipp

1. Oszd kisebb részekre az anyagot!
Ha túl nagy anyagot kell megtanulnod, akkor érdemes azt előbb kisebb fejezetekre, szakaszokra bontani, így nem tűnik olyan soknak, és minden kis rész megtanulása után van sikerélményed.

2. A lényeg a lényeg!
Érdemes aláhúzni vagy megjelölni a kulcsfontosságú szavakat, kifejezéseket és mondatokat a szövegben. Ez segít, hogy egy logikus felépítés, rendszer legyen a fejedben a tananyag velejéről, és a kulcsszavak segítségével később könnyebb felidézni az anyag többi részét is.

3. Rendszerezd, tagold újra az anyagot!
Elképzelhető, hogy más összefüggések, logikai elvek alapján jobban megérted az anyagot, ezért érdemes azt úgy rendszerezni, tagolni, ahogy neked a legjobb. a könyv lapjainak margójára a szöveg mellé írhatsz sorszámokat, vagy felsorolásjeleket.

4. Adj új címeket a fejezeteknek!
Ha valamilyen frappáns vagy humoros címet adsz egy fejezetnek, ami beszédesen összefoglalja számodra az adott részben olvasottakat, az segít az ismeret elraktározásában és felidézésében.

5. Tégy fel kérdéseket és válaszold meg!
Ha már átolvastad az anyagot, és nagyjából tisztában vagy vele, hogy miről szól, érdemes kérdéseket feltenni azzal kapcsolatban. Ha pl.: történelmet tanulsz, akkor a Ki? Mikor? Mit csinált? Miért (mi volt az oka, előzménye)? és a Mit akart vele elérni? kulcskérdések.

6. Készíts vázlatot!
Egy jó vázlat aranyat ér, és a vizuális típusú embernél az egyik legjobb tanulási eszköz. Nem kell litániákat írni, elég a legfontosabb gondolatokat feljegyezni, illetve felvázolni az anyag logikai felépítését. Szedheted pontokba a lényeget, használhatsz felsorolásokat, aláhúzásokat, amiből látod, hogy mi alá, mi tartozik. Felmérések szerint, ha különböző színű tollakat, ceruzákat is használsz, az akár 75%-kal javítja a memóriát.

7. Rajzolj ábrákat, elmetérképet!
Az agy sokkal hamarabb tanulja meg a képi, szimbolikus nyelvet, mint az elvont, összetett fogalmakat, a verbális gondolkodást. Érdemes tehát rajzos vázlatokat készíteni, ahol a legfontosabb kulcsszavak mellett szimbolikus jelek, rövidítések, nyilak jelzik az összefüggéseket.

8. Képszerű elképzelések alkalmazása
Minél több dologhoz tudod kapcsolni az új ismereteket, annál sikeresebb a kódolás, vagyis annál biztosabb a felidézés, az emlékezés. A kódoláshoz kereshetsz logikai összefüggéseket a már korábban tanultakból, de használhatsz asszociációkat, képzettársításokat is.
Klasszikus példa erre az angol „curtain” (ejtsd körtn) = függöny szó tanulásakor egy körtés függönyt képzelünk magunk elé. Minél szokatlanabb a képzettársítás, és minél érzelem telibb, annál könnyebben fogsz rá emlékezni. (Ilyenek az Agykontrollos memóriafogasok is.)

9. Mondd fel magadnak hangosan az anyagot!
Ezzel lemérheted, hogy képes vagy-e szóban visszaadni a tanultakat, és milyen gördülékenyen. Vannak, akiknek nehezebben megy a szóbeli közlés, zavarban vannak, ha beszélniük kell, félnek a saját hangjuktól, illetve összezavarodnak, ha nem találják a megfelelő kifejezéseket. Nekik a tananyag hangos felmondása azért is jó, mert ezzel az agy beszédközpontját is aktívan bevonják a tanulásba, rákényszerül, hogy hasonló kifejezéseket keressen, ha nem jut eszébe a pontos szó, és a hangjuk sem lesz idegen számukra a feleléskor. Idegen nyelv tanulásánál különösen fontos, hogy ne csak megtanuld, hanem hangosan ki is ejtsd a szavakat.

10. Mondd fel magnóra és hallgasd vissza!
Ez megint csak segít abban, hogy szokd a saját hangodat, de leginkább azok számára hasznos, akik kevésbé vizuálisak, és könnyebben tanulnak hallás, mint olvasás után.

11. Kérj meg valakit, hogy kérdezzen ki!
Ha nem csak eldarálod a szöveget elejétől a végéig, hanem  a kérdező, úgy mint a tanár, bele-bele kérdezhet az anyagba vagy mondhatja, hogy ugorjatok a következő fejezetre, az  még jobban hasonlít a felelésre. Mivel számítasz a belekérdezésre, kevésbé zökkensz ki, könnyebben váltasz, és kapcsolsz.

12. Lefekvés előtt fusd át még egyszer!
Itt már csak a legfőbb pontokra koncentrálj, ne menj bele a részletekbe.
…És biztos, ami biztos tedd a párnád alá a könyvet, ami kimarad, hátha belemegy éjjel a fejedbe.

Nos, melyik módszert próbálod ki legelőször?
Van neked is tuti tanulási tipped? Oszd meg velünk!

Kapcsolódó cikkek:

7 intelligencia típus

Hogyan ösztönözd gyermekedet a tanulásra?

12 tipp a gyors és eredményes tanuláshoz
Cimke:         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .