Az egyik legnagyobb ajándék, ami egy másik embertársunknak adható az a figyelem, a másik meghallgatása.

Kommunikációnk több mint felét a figyelem teszi ki, ám figyelem és figyelem között óriási különbség lehet: van, amelyik felszabadít, feltölt, van, amelyik helyre tesz, és van, amelyik inkább leszívja az energiádat.

Háromféle figyelemdinamikát különböztetünk meg. a marginálist, az értékelőt és az aktív figyelmet.

Mi jellemzi ezeket? Milyen grafológiai jelek utalnak az egyes figyelemtípusokra?

A marginális figyelő

Őt akár „oda nem figyelőnek” vagy a  „figyelem – kikövetelőnek” is hívhatnánk, mert ő inkább beszél, mint hallgat. A saját érzéseivel és gondolataival van elfoglalva. Ha nagy nehezen szóhoz jutsz mellette, és magadról vagy a veled történtekről kezdenél mesélni, akkor biztos, hogy két percen belül félbeszakít, hogy olyasmi már vele is megtörtént, és rögvest meg is osztja veled a teljes sztorit. Erősen én-központú, fölényeskedő és arrogáns. Rendkívül hiú és bizalmatlan, így az elismerés megszerzése, illetve a vereség elkerülése érdekében hajlamos eltorzítani az igazságot, kifelejteni, elhallgatni bizonyos részleteket. Rosszul tűri a kritikát, és ha nemet mondanak neki.

Amikor te beszélsz, rendszerint mással is foglalkozik a hallgatáson kívül, pl.: SMS-t ír, netezik , újságot lapozgat, kirakatot néz, vagy a vele szemben ülő jóképű idegennel flörtöl. Ha visszakérdezel, kiderül, hogy szinte meg sem hallotta, amit mondtál neki.

Írásának grafológiai jellemzői:

Az írástömb balra tolt, enyhén szabálytalan, zsúfolt. A bal margó kicsi. A sor és szótávolságok is kicsik, találhatunk fonott sorokat is. Az írás balra dőlt vagy álló, erős nyomatékú, középső vagy alsó zóna dominánsak. A betűk nagyok, szélesek, közepesen kötöttek. Duktus lehet szöges, szöges girland, vagy fontos füzér. Az oválok kerekek, gyakran puffadtak, a hurkok teltek. Az aláírás méretében vagy stílusában eltér a szövegírástól, rendszerint nagyobb, díszítettebb, megtervezett.

Az értékelő figyelő

Olyan, mintha a tanároddal vagy a szülőddel ülnél szembe, aki vagy túl segítőkész, vagy túl szigorú és kritikus. Az értékelő, ahelyett, hogy figyelne és megértené a mondottakat, inkább kategorizálja és értékeli azt, megjegyzéseket fűz hozzá. Gyakran kijavít, pontosít, vagy befejezi a mondatodat. Míg te beszélsz, ő már a válaszra koncentrál. Előfordul, hogy siettet, türelmetlen kérdéseket szúr be, amivel átveszi az irányítást, és csakhamar úgy érzed, mintha kihallgatáson vagy bíróságon lennél. Az értékelő gyorsan meghozza fölötted és az elmondottakról a döntést, az ítéletet.

Írásának grafológiai jellemzői:

Erősen tagolt írás nagy sor és szótávolságokkal, közepes vagy nagy margókkal. Szabályos és ütemes. nyomatéka erős. Az írás dőlése ingadozástól mentes, álló, duktusa: szög, árkád, esetleg szöges füzér. A betűk egyszerűsítettek, soványak, magasságuk közepes vagy kicsi. Az ékezetek sietnek vagy pont a betű fölött vannak, rendszerint nyomatékosak, hosszúak, a t áthúzások erősek, rövidek, szurkálhatnak is. A végvonalak felfelé elrántottak, és gyakran hegyesek. A zónák kiegyenlítettek, vagy a felső zóna a hangsúlyos. Az aláírás határozott, felfelé haladó, egyszerűsített.

Az értő vagy aktív figyelők

Ő az, aki nemcsak meghallja, de meg is érti, amit mondasz. Elfogadja és tiszteletben tartja érzéseidet, gondolataidat, álláspontodat, még ha nem is ért vele feltétlenül egyet. Visszafogja magát, mellőzi az ítéletmondást, a minősítést. Törekszik arra, hogy valóban megértse a mondandódat. Kérdéseket tesz fel, hogy ellenőrizze, valóban jól értette-e, amit közölni akartál. Odafigyelését szóbeli visszajelzései (igen, értem) testtartása (kissé előredől vagy állára teszi a kezét) és szemkontaktusa is tükrözi.

Írásának grafológiai jellemzői:

Az írástömb a lapon középen vagy kissé jobbra tolva foglal helyet. Az íráskép tagolt, rendezett, átlátható. A sorok és a szavak távolsága közepes vagy kissé nagyobb. Duktusa girlandos, kettős ívelés, vagy fonalas. Az írás kötött, a zónák arányosak, a betűk közepes vagy kisméretűek, a szavak vége felé csökkennek. Vonalvezetése rugalmas, egyszerűsített és olvasható. Dőlése álló vagy enyhén jobbra dőlt. Az aláírás méretében és kivitelezésében is hasonlít a szöveghez.

Kapcsolódó cikkek:

10 dolog, amitől népszerű beszélgetőtárs leszel

Hogyan fejezed ki szeretetedet, megbecsülésedet?

Hogyan figyelsz a másikra?

Egy gondolat a “Hogyan figyelsz a másikra?” -hoz

  • 2011. szeptember 15. csütörtök at 14:39
    Permalink

    Hihetetlen, de nagyon igaz a tartalma:) A másodikban a volt férjemre, a harmadikban pedig magamra ismertem. Köszönöm! 🙂 További jó munkát kívánok!

    Üdv. Szabó Edina

  • 2011. szeptember 16. péntek at 12:02
    Permalink

    Kedves Szilvia! Minden “küldeményedet” nagyon köszönöm és
    általában továbbítom is. Bn.É.

  • 2011. szeptember 17. szombat at 09:08
    Permalink

    Sziasztok
    Eloszor is koszonok minden irasodat amit ismertetsz,nagyon erdekesek ,masodik paragrafusba magamra ismertem,meg az iras is igazolja,sajnos ez vagyok,mar nem sokat fogok valtozni,hogy figyelmesebb legyek ,de talan sose keso.
    Kedves Szilvia,tovabbi jo munkat kivanok.
    Katalin

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .