Grafológusként tudom, hogy a kézírás milyen hűen tükrözi tulajdonosa személyiségét, lelki rezdülését. Ám a nyomtatott betűknek is van lelke, egyénisége.

Hiszen ugyanaz a szöveg más – más betűtípussal szedve másfajta üzenetet közvetít, másfajta hatást vált ki. A különféle betűtípusok tudat alatt eltérő érzelmeket és gondolatokat ébresztenek bennünk, így képesek befolyásolni a figyelmünket, az érdeklődésünket, a tanulásunkat vagy akár a vásárlással kapcsolatos döntéseinket is.

Ezt aknázzák ki a tipográfusok, a grafikusok és a designerek egy-egy nyomdai vagy digitális szöveges anyag megtervezésénél. A színeken és az elrendezésen túl tudatosan választják ki azt a betűtípust is, ami megfelelő vizuális és esztétikai élményt nyújt az olvasásakor, ugyanakkor arról is gondoskodik, hogy felerősítve a szavak értelmét a legteljesebben célba juttassa az üzenetet, és a kívánt hatást váltsa ki.

Vajon, milyen pszichológia értelmezést hordoznak a különféle nyomtatott betűtípusok? Milyen hangulatot, képzeteket, tulajdonságokat és benyomásokat társítunk hozzájuk?

A nyomtatott betűknek is van szíve

Mit üzennek a betűtípusok?

A nyomdai és digitális betűtípusok világában sokféle csoportosítás létezik. Az alábbiakban a legfőbb formai kategóriákat vesszük górcső alá.

Serif font – Talpas betűk

Ez a legrégibb betűcsalád, melynek eredete egészen a római korig vezethető vissza. Serif, más néven talpas betűknek kis talpacskái vannak, ami lehet lapos, ék alakú vagy hajszálvékony. A római időkben gyakran kőbe vésték a betűket, és a talp feltehetőleg a vésési technika eredménye.

A talpas betűtípus például: Garamond, Georgia, Times New Roman, Baskerville, Droid Serif, Merriweather, PT Serif. Bodoni, Didot.

A talpak mintegy „összekötik a betűket”, ezáltal vezetik a szemet, így könnyebbé teszik az olvasást. Ez különösen a papírra nyomtatott terjedelmes szövegeknél igaz. Ezért a Serif betűtípusok a mai napig nagyon népszerűek a nyomdai sajtótermékek, az újságok, magazinok és a könyvek világában.

A talpas betűtípusok elegáns megjelenésükkel a múltat idézik (különösen az Old Style változatok) és a tradicionális értékeket képviselik. Komoly, megfontolt, hivatalos jelleget kölcsönöznek a szövegnek. Tiszteletreméltó, intelligens és kulturált benyomást keltenek. Megalapozott tudást, minőséget és megbízhatóságot sugallnak. Stabilitást és nyugalmat árasztanak; ugyanakkor kissé merevnek, régimódinak és megszokottnak tűnnek.

Sans-Serif font – Talpatlan betűk

A Sans Serif betűstílus a 19. század elején jelent meg. A Sans Serif, más néven talpatlan betűk jellegzetessége, hogy a nyomtatott talpas betűkről levették a talpakat, így a betűknek csak az eredeti vonalai maradtak meg.

Talpatlan betűtípus például: Arial, Montserrat, Helvetica, Open Sans, Droid Sans, Museo Sans, Lato.

A Sans Serif betűtípusok különösen népszerűek a digitális platformokon, mivel a webes és számítógépes megjelenítésnél, valamint a telefonok kijelzőin is jól olvashatók.

A talpatlan betűk egyszerűek és letisztultak. „Azt kapod, amit látsz – se többet, se kevesebbet” – sugallják. Egyenes, őszinte hozzáállás, tárgyilagos tudás, megbízhatóság és a közvetlen hangvétel benyomását keltik. Emellett rugalmasabbnak, fiatalosabbnak, modernebbnek hatnak, mint talpas társaik.

A Sans Serif betűcsaládnak alcsoportjai is vannak.

Az egyik, a Mértani vagy geometrikus betűtípusok vonalai végig egyenlő vastagságúak, a betűformák végletesen leegyszerűsítettek, díszítés-mentesek. Ilyen pl.: a Helvecia, a Futura vagy az Univers) Ezek a betűtípusok inkább a minimalista, korszerű, univerzális irányzatot és a haladó szellemiséget közvetítenek.

A másik alcsoport, a Humanista betűtípusoknál apró eltérések tapasztalhatók a vonalvastagságban és néha a betűk végződése is elvékonyodik. Ilyen pl: Verdena, Tahoma, Optima, Myriad. A humanista betűk emberségesnek, empatikusnak tűnnek és játékosabb és ötletesebb benyomást keltenek, mint geometrikus társaik.

Script fontok – kézírásjellegű betűk

Ide sorolhatók a kalligrafikus és a kézírást utánzó betűtípusok, amelyek spontaneitást és a kreativitást közvetítenek. Ilyen a Comic Sans, a Segoe Script, a MV Boli, a Rock Salt, a Satisfy vagy a Yesteryear.

A kacskaringós kalligrafikus betűk a művészi igényesség, az elegancia, a kifinomultság, a gyengédség és a kecsesség benyomását kelti az olvasóban.

A kézi folyóírást imitáló betűtípusok az egyéniség, a spontaneitás és a könnyed dinamizmus benyomását keltik az emberben. „Élővé” teszik a szöveget, az ünnepélyesség és a személyes hangvétel érzetét sugározzák. Majdnem olyan élményt nyújtanak, mint egy valódi kézzel írt levél – de csak majdnem.

A kalligrafikus és a kézírást utánzó betűtípusokat nem véletlenül használják oly nagy előszeretettel esküvői meghívók, üdvözlőlapok és képeslapok feliratainál.

Egy-egy szó vagy rövidebb szöveg kiemelésére digitális környezetben is hatásosak, ám hosszabb tartalom esetén már kényelmetlenné válik az olvasásuk.

Díszfontok – Dekoratív és reklám betűk

Ide tartoznak a látványos, dekoratív betűk. Ügyesen megválasztva, egy dekoratív betűtípus igencsak kifejező tud lenni. Megjelenésükkel feldobják, színesítik és szórakoztatóvá teszik a szöveget.

Főként logókon, címsorként, kiemelt feliratoknál töltik be a szerepüket. Karakteres jellegük miatt erőteljesen vonzzák és irányítják a figyelmet, ezért érdemes mértékkel és csínján bánni velük.

A dekoratív betűk rendkívül változatos formában jelennek meg. Vannak köztük díszes vagy épp az erősen stilizált, vastag vagy extra vékony, térbeli és árnyékolt, nem hétköznapi és a meghökkentő betűtípusok.

Egyéni jellegtől függően – az újdonság, a különlegesség, a barátságosság vagy a fesztelen szórakozás és játékosság élményét keltik az olvasóban.

Érdekel a grafológia és kíváncsi vagy mit árul el rólad a kézírásod? Akkor iratkozz fel az ingyenes Mini grafológia sorozatra>>

A nyomtatott betűknek is van szíve

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .