Minden ember boldog akar lenni. Ám nem elég vágyakozni a boldogságra, tenni is kell érte.

Sonja Lyubomirsky a pozitív pszichológia jeles képviselője szerint a boldogsághoz vezető út nem az öröklött tulajdonságaink vagy a körülményeink megváltoztatásában rejlik. A boldogság sokkal inkább attól függ, hogy mit teszünk a mindennapokban hogyan gondolkodunk és miként állunk hozzá az élethez.

Az orosz származású amerikai pszichológusnő saját megfigyelései és más kutatók eredményei nyomán úgy találta, hogy a boldog emberekre hasonló gondolkodási és viselkedési minták jellemzők.

A boldog emberek 8 gondolkodási és viselkedési szokása

A boldog emberek 8 gondolkodási és viselkedési szokása

1. Ápolják a kapcsolataikat!

A boldog emberek sok időt szánnak a családjukra, rendszeresen találkoznak a barátaikkal, illetve valamilyen formában (elektronikus vagy kézzel írt levélben, telefonon, online videóhívással) tartják velük a kapcsolatot. Közös programokat szerveznek, és élvezik az együtt töltött időt.

2. Hálásak azért, amijük van!

Nem arra figyelnek, ami nincs, hanem észreveszik, hogy már most is milyen csodálatos dolgok veszik körül őket. Képesek a rosszban is megtalálni a jót, mindig keresnek valamit, aminek örülni lehet. Megbecsülik és köszönetet mondanak azért, amijük van. Pl.: van tiszta meleg otthonuk, finom étel kerül az asztalra, nincsenek egyedül, egészségesek, van munkájuk, van hobbijuk, amit szeretnek.

3. Segítenek másoknak!

Kedvesen és nagyvonalúan bánnak a többi emberrel, szívesen jótékonykodnak, képesek és hajlandóak a mások javát szolgáló önzetlen cselekvésre. Nemcsak azért, mert adni jobb, mint kapni, hanem mert a jótettek nekik is jót tesznek.

A jó cselekedetek végrehajtása növeli a másokhoz való kapcsolódás lehetőségét, erősíti az önbizalmat és a hasznosság érzését, gyarapítja a kompetenciákat (hozzáértést), vagyis pozitív hatást gyakorol az Én-képre.

4. Optimistán tekintenek a jövőbe!

A boldog emberek derűlátóan, pozitív várakozással tekintenek a jövőbe. Tudja, hogy vannak nehezebb, viszontagságos helyzetek, de bízik abban, hogy végül minden jóra fordul. Inkább a dolgok napos oldalát nézi, illetve ha citromot kap élettől, akkor csinál belőle limonádét.

5. Élvezik az életet, a jelen pillanatait!

A boldog emberek nyitottak, szívesen tanulnak és próbálnak ki új dolgokat. Képesek átadni magukat az élményeknek, belemerülnek a Flowba. Az egyszerű, hétköznapi, kis dolgoknak is tudnak örülni, élvezik az adott pillanatot, értik és megélik a pillanat szépségét.

6. Rendszeresen mozognak!

A boldog emberek törődnek a testükkel: heti, sőt napi rendszerességgel végeznek valamilyen testmozgást. A testedzés közben különféle boldogsághormonok szabadulnak fel. A sport javítja az erőnlétet és lehetőséget nyújt a társas kapcsolódásra is. De nem feltétlenül kell edzőterembe vagy kocogni járni! Az olyan ház körüli teendők, mint a kertészkedés, a barkácsolás vagy a takarítás is alaposan megmozgatnak és segítenek levezetni a stresszt és is remekül elterelik a figyelmet a problémákról.

7. Elköteleződtek a céljaik mellett!

A boldog emberek szeme előtt rendszerint lebeg egy értelmes cél, egy álom vagy életfeladat, aminek az elérésére, megvalósítására törekednek. Ez a belülről jövő cél oly erős és inspiráló, amiért érdemes erőfeszítést tenni és áldozatot hozni.
A cél felé törekvés értelmet és keretet ad az életüknek, a mindennapjaiknak, támogatja az önbecsülésüket. Sokszor nemcsak a győzelem, hanem már az odavezető út, cél elérése érdekében végzett tevékenység is elégedettséggel, élvezettel tölti el őket.

8. Tartással és belső erővel rendelkeznek!

A boldog emberek is szenvednek a veszteségtől, őket is érik megrázkódtatások és a traumatikus élethelyzetek. Ám megtanulták elviselni az élettel járó nehézségeket, és rendelkeznek olyan megküzdési stratégiákkal, belső erővel és hittel, amelyek segítségével meg tudnak birkózni a kihívásokkal és az adott helyzettel. Nem hagyják, hogy maguk alá gyűrjék őket a nehézségek.

A boldog emberek 8 gondolkodási és viselkedési szokása

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .