Ha tetszik, ha nem, a vírushelyzet miatt most mindannyiunk élete megváltozik. A koronavírus nyomán megváltozott körülmények miatt némiképp lelassul az élet, felszabadul egy kis idő és újra kell szervezni a napokat.

Az ember örök problémája, hogyan strukturálja az ébrenlét óráit, mivel töltse ki az idejét.

A legtöbbünknek van valamilyen napi, heti időrendje, menetrendje: reggel felkelünk, oviba, suliba visszük a gyereket, dolgozni megyünk, intézzük az ügyeinket, délután begyűjtjük a lurkókat, bevásárolunk, hazamegyünk, otthoni teendők, vacsora, foglalkozunk a gyerekekkel (közös játék, tanulás, fürdetés), a párunkkal, alvás.

A megszokott ritmus, ha nem is tökéletes (hiszen sokan állandó időhiányra panaszkodnak), de legalább kiszámíthatóvá és kezelhetővé teszi a dolgokat.

Mit kezdj a hirtelen támadt szabadidővel?

Az időhiány mellett a pluszidő is lehet zavaró

Sokan folyamatos időzavarra, időhiányra panaszkodnak, ami rendkívül nyomasztó. Ám meglepő módon a hirtelen támadt „szabadidő” ugyanilyen frusztráló. A pszichológiai kutatások kimutatták, hogy a legtöbbünk először megrémül és összezavarodik attól, ha strukturálatlan, „üres” ideje támad.

A vírushelyzet miatt bezártak az iskolák, több helyütt az óvodák, bölcsődék is; egyre többen maradnak otthon és dolgoznak otthonról, ha tehetik, mérsékelik a kijárást, a face to face társasági életet. A megváltozott körülmények miatt némiképp lelassul az élet, újra kell szervezni a napokat, és soknak dilemmát okoz, hogy:

Mihez kezdj önmagaddal és a hirtelen támadt „időtöbblettel”?

Most különösen aktuális a mondás: „Ha citromot kapsz az élettől, csinálj limonádét.”
Nézzük, hogyan fordíthatnád a magad javadra a dolgot? Hogyan hozd ki a legtöbbet a helyzetből?

1.Pihenj, töltsd fel magad!

Fordítsd a felszabaduló időt a pihenésre, testi-lelki feltöltődésre. Teremts magadnak Én-időt, belső csendet. Rrelaxálj, meditálj, tornázz otthon, kényeztesd magad illatos fürdővel, aromaterápiával.

Ha van háziállatod foglalkozz vele többet, nagyon hálás lesz érte. Tölts minőségi időt a pároddal és a gyerekeiddel. A nagy beszélgetések, a közös társasozás, rajzolás, mesélés és együttnevetés közelebb hoz benneteket egymáshoz.

2. Művelődj otthon!

Ha hozzám hasonlóan a te ágyad mellett is halmokban állnak az elolvasásra váró könyvek, akkor most itt a lehetőség, hogy csökkentsd a könyvtornyot. A kulturális szórakozásról sem kell teljesen lemondanod, hiszen élő színházi közvetítéseket, cirkuszelőadásokat, komoly és könnyűzenei koncerteket, önismereti és tudományos előadásokat, filmeket tekinthetsz meg a közösségi oldalakon, videomegosztó oldalakon, pl.: YouTube-on.

3. Hódolj a hobbidnak!

Mindenkinek van olyan kedvtelése, amire a mindennapi rohanásban alig jut idő. Most újra előveheted a hobbidat, vagy találhatsz magadnak olyan kreatív alkotó elfoglaltságot, kézműves tevékenységet, amiben örömödet leled. A rajzolás, színezés, éneklés, naplóírás segít az önkifejezésben, érzéseid tudatosításában.

4. Szelektálj, rakj rendet!

Bármilyen rendetlenség, a fölösleg holmi felhalmozása, az idejétmúlt dolgok, sérelmek vagy „nem szeretem” tárgyak őrizgetése megakadályozza a szabad életenergia-áramlást. Ahhoz, hogy bármilyen pozitív változás vagy személyiségfejlődés bekövetkezzen az életedben, el kell távolítanod a régit, hogy legyen helye az újnak.

Nézz körül az otthonodban, kukkants be a szekrények, fiókok mélyére, vizsgáld meg a ruhatárad, böngészd át a papírjaid, a számítógépes mappáidat, az okos-telefonodat, az e-mailfiókodat, és szórd ki, ami már nem kell.

5. Pótold az elmaradt dolgokat!

„Majd ha egyszer lesz rá időm, akkor megcsinálom…” felkiáltással te is halogatsz, tologatsz magad előtt kisebb teendőket? Pl: felvarrni az ágyneműhuzatról leszakadt gombot, átültetni a fokföldi ibolyát, beindítani egy mosógéptisztító programot, kicserélni a kiégett villanykörtét a lomtárban stb.

Apróságok ezek, ám valahányszor csak az eszedbe jutnak, a mulasztásainkra emlékeztetnek és rombolják az önbizalmat, önbecsülésedet.

Most itt az alakalom, hogy utolérd magad, behozd a lemaradást. Készíts listát az elmaradt dolgokról, majd jelölj ki egy napot és szánj rá 1-2 órát, amikor pótold ezeket.

6. Tanulj, képezd magad!

A hirtelen támadt időt fordíthatod tudásod, ismereteid fejlesztésére. Megtanulhatsz valamit online, amit már régen szerettél volna, felfrissítheted a nyelvtudásodat.

Az autodidakta módon történő tanulás nemcsak azért jó, mert fejleszti az önmotivációs erőt és az akaraterőt, hanem tanulási szokásokat csiszolja. Ezzel a 12 egyszerű tipp segít, hogy gyorsabban és eredményesebben dolgozd fel és sajátítsd el a tananyagot.

7. Alakíts ki hasznos szokásokat!

A megváltozott körülmények és a lelassuló élettempó újratervezésre kényszeríti az embert a napi szokásai és menetrendje kapcsán. Ha már úgyis változtatásra, alkalmazkodásra kényszerülsz, mért ne lehetne olyan hasznos és pozitív szokásokat, rituálékat kialakítani és bevezetni a mindennapjaidba, amely később is a javadra válnak, a fejlődésedet szolgálják és támogatnak céljaid elérésében?

Lehet ez egy rövid reggeli légző- vagy jógagyakorlat elvégzése, To do lista készítése, a napirend vagy a heti menü megtervezése, naponta legalább egy darab gyümölcs elfogyasztása, napi 3 új angol szó/kifejezés megtanulása, szelektív szemétgyűjtés elkezdése stb.

8. Figyelj befelé, ismerd meg önmagad!

Ez az időszak alkalmas a befelé figyelésre, az elmélkedésre. Arra, hogy:

  • jobban megismerd önmagad, képességeidet, személyiségtípusodat,
  • ha szükséges dolgozz az magadon, javíts az önbizalmadon ezzel a 10 tippel
  • átgondold és értékeld életed fontos területeit (pl.: család, párkapcsolat, munka, pénz, egészség)
  • tudatosítsd, mi nehezíti az önmegvalósításodat és hogy hogyan küzdhetnéd le.

9. Képzeletben szabad vagy!

Amikor az embert megérinti a mulandóság szele, az véges idő szorítása, amikor rossz pillanataiban lelki szemei előtt lepereg a legdurvább forgatókönyv és imádkozik, hogy „csak ezt vészeljük át valahogy…”, akkor valamiképpen az is világosabbá válik, hogy mi az, ami igazán fontos a számára, mi az, amit (még) szeretne megélni, megtapasztalni, megvalósítani az életben.

A vírushelyzet miatt most fizikailag talán korlátozottnak érzed a lehetőségeket, de képzeletben szabad vagy, a gondolataidat te irányítod. Használd ki az időt és emeld a rezgésszintedet azáltal, hogy arra gondolsz, amire vágysz, ahelyett hogy azzal riogatod magad, amit nem akarsz. Készítsd el a Bakancslistádat, írd össze a vágyaidat, a céljaidat, teremts pozitív jövőképet!

10. Adj hálát!

A kialakult helyzet valóban aggasztó. Ám koronavírus ide vagy oda, még így is rengeteg szépség és csoda vesz körül minket. Vedd észre magad körül az apró dolgokat, és adj hálát mindazért a jóért, amiben már most is részed van. Pl.: Tavaszodik, éled a természet, többet süt a nap, kezdenek zöldellni a fák, énekelnek a madarak.

Vírushelyzet: Mit kezdj a hirtelen támadt szabadidővel?
Cimke:                         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .