Az óra kíméletlenül ketyeg a sötétben, és te még mindig ébren, tehetetlenül és egyre feszültebben forgolódsz az ágyadban?

Az emberek egyharmada szenved valamilyen alvászavarban. Van, aki elalvási zavartól szenved: lefekvés után órákon keresztül ide-oda forgolódik az ágyban, más átalvási zavarral küzd: éjszaka többször felriad, vagy kora hajnalban felébred és képtelen újból visszaaludni.

Az álmatlanul töltött éjszaka utáni tünetnek jól ismertek: karikás szemek, napközbeni ásítozás, kimerültség, gyenge koncentráció, ingerlékenység, ami kihat munkahelyi teljesítőképességünkre, emberi kapcsolatainkra.

Ha nem jön álom a szemedre…

A fáradtság, kialvatlanság grafológiai jelei

A grafológia szerint, minden, ami bennünk lejátszódik, az valamilyen formában a kézírásunkban is megjelenik. Így a kialvatlanságból eredő tartós fáradság nemcsak testünkön, lelkünkön, hanem írásunkon is nyomot hagy.

Fáradtság hatására a kézírás vertikális kilengése csökken, azaz kisebb lesz az alsó és felsőzóna, és a vízszintes haladás kerül előtérbe, vagyis szélesebbek, elnyújtottabbak a betűk. Mindez jelzi, hogy a kialvatlan ember lelkesedése, motiváltsága csökkent, hogy akár a szellemi, akár a fizikai élmények irányába lépéseket tegyen. Egyetlen célja, hogy a napi kötelező rutin feladatok elvégzésével, kipipálásával valahogy túlélje az adott napot.

A kézírás nyomatéka a korábbiakhoz képest csökken, egyenetlenné válik, a sorok és a szavak lefelé haladnak és /vagy a sorvégek és a végvonalak esnek le az írás alapvonala alá. Ezek a grafológiai jelek egyértelműen jelzik az energiaszint csökkenését, a rossz hangulatot, közérzetet, a fáradtságot, és az ebből adódó kitartáshiányt.

Több grafológiai jelben is megmutatkoznak a figyelmetlenség, az összpontosításhiány és a feledékenység tünetei, pl.: pontatlan vagy hiányzó ékezetek, t áthúzások, elírások, javítgatások.

Sok esetben az írás tempója lelassul, az a formák hanyaggá vagy túlzottan rajzolttá válnak, a vonalakban tremorok vagy írásgörcsre utaló jelek mutatkoznak.

Mi okoz alvászavart?

Az álmatlanság leggyakoribb oka a feszültség és a depresszió.

Sokak kapcsolati vagy munkahelyi problémák miatt szoronganak, tisztázatlan konfliktusok vagy be nem fejezett feladatok miatt lelkiismeret furdalást, bűntudatot éreznek.

Másoknál az okoz gondot, hogy szervezetüket egyoldalúan terhelik, pl.: szellemi munkát végeznek és eközben semmiféle fizikai igénybevételnek nincsenek kitéve, nem mozognak.

Van, aki apnoébetegségben szenved, vagyis alvás során a légzés egy percig kihagy, így az alvó újra és újra felébred, nem jut tovább a könnyű álomszakaszon. Másoknál az alvás közben túlzott izommunka a gond. Úgy érzik, mintha zuhannának, vagy mintha lépcsőn mennének, és ettől riadnak fel.

Megint mások azért nem tudnak elaludni, mert nem mernek elaludni, mivel félnek a rendszeresen ismétlődő álmoktól vagy rémálmoktól.

Alvászavarokat okoz a magas zajszínt, az idegen környezet, vagy a kényelmetlen fekhely is, de nehezíti az elalvást a késő esti kiadós étkezés, vagy a nem sokkal elalvás előtti intenzív mozgás vagy kávéfogyasztás. (Én este 6 után már nem iszom kávét vagy feketeteát, mert még éjfél után sem tudok tőle elaludni.)

Mielőtt altatókhoz nyúlnál…

Itt egy tucat önsegítő, öngyógyító módszer, amit érdemes kipróbálnod, mielőtt orvoshoz fordulnál, vagy altatót kapkodnál be. (Hosszan tartó súlyos álmatlanság esetén azonban mindenképpen keresd fel az orvost!)

  1. Alakíts ki elalvási szokásokat, pl: fél óra olvasás lefekvés előtt (de túl izgalmas krimit válassz 🙂
  2. Vigyél rendszert az életedbe: lehetőleg ugyanabban az időpontban feküdj le és kelj fel!
  3. Kipróbálhatod a forró fürdőt vagy egy nyugtató, lazító masszázst.
  4. Párologtatóba csepegtess levendula vagy jázmin illóolajat. Mindkettő nyugtató hatású.
  5. Lefekvés előtt igyál egy pohár a meleg tejet (esetleg mézet is tehetsz bele), vagy a citromfű-, kamilla- vagy hársfateát.
  6. Lefekvés után hallgass lazító, relaxáló zenét!
  7. Tanuld meg ellazítani a testedet!
  8. A különböző relaxációs, meditációs technikák vagy az Agykontroll elsajátítása is segíthet!
  9. Az örök klasszikus: számolj birkákat! 🙂
  10. Egyszerűen ne akarj elaludni! Sokszor olyan görcsösen akarunk valamit, hogy amiatt nem sikerül. Játszd inkább azt, hogy kipróbálod, meddig tudsz ébren maradni – én ilyenkor fél órán belül bealszom! 🙂
  11. Vess be néhány Feng Shui trükköt: Fordítsd úgy az ágyad, hogy a fejed északnak nézzen, vagy úgy hogy az ablakra és főleg az ajtóra kényelmesen ráláss! Ha van a szobában tükör, akkor takard le!
  12. Aludj kristályokkal! Az ametiszt megszünteti az agy hiperaktivitását, és véd az ismétlődő rémálmok ellen. A csaorit mély alvást idéz elő, a hematit oldja az aggodalmakat, a lapis lazuli a stresszt, a howlit rendkívüli nyugtató hatással bír.

Te melyiket próbálod ki?
Van neked is tuti elalvást-segítő tipped? Nosza, oszd meg!

Ha nem jön álom a szemedre…
Cimke:         

Egy gondolat a “Ha nem jön álom a szemedre…” -hoz

  • 2010. július 12. hétfő at 18:51
    Permalink

    Szia kedves Szilvia!

    Nagyon koszonom a blogot. Nagyon erdekes volt.

    En az agyamat rezdrottal vettem korul, s ezt ajanlom mindenkinek, mint gondolom Te is hallottal mar a rez csodalatos hatasairol.

    Termeszetesen vannak kristalyok is a parnam alatt. Ezenkivul zenere alszom el.

    Nagyon ritka, hogy felebredek ejszaka.

    Egyebkent a szobamban is vannak a polcaimon kristalyok, mig a nyakamban is hordok, illetve karkoto formaban ametisztet.

    Valamikor a 199O-es evek kozepen jartam alapfoku grafologiai tanfolyamra, csak sajnos nem gyakoroltam, igy mar ez a tudasom elveszett, vagy a tudatalattimban szunnyad.

    Emellett reikis vagyok.

    Nekem inkabb olyan gondjaim vannak, hogy hiaba alszom vegig az ejszakat, muszaj delutan is aludnom egy-masfel oracskat.

    Persze megtehetem, hisz rokkantnyugdijas vagyok panikbetegsegem miatt. Ami szerencsere nem ejszaka tor ram, hanem inkabb napkozben, ha egyedul kell kimozdulnom innen.

    Bar regebben voltak gondjaim az esti alvassal is, de ezek megoldodtak, amiota a fent leirt modszereket hasznalom.

    Nos, ennyit tudtam megosztani most veled, veletek.

    Szeretettel udvozollek Csilla

  • 2010. július 12. hétfő at 18:53
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Szerencsére az utóbbi időben nincsenek elalvási nehézségeim,de ez nem volt mindig így. Több módszert kipróbáltam az álommanó nyakoncsípéséhez, de NÁLAM A LASSÚ TEMPÓBAN SZÁZTÓL VALÓ VISSZASZÁMLÁLÁS jÖN BE, MIKÖZBEN KÉPZELETBEN EGYENKÉNT MEGJELENÍTEM A SZÁMJEGYEKET LELKI SZEMEIM ELŐTT.
    Jószívvel ajánlom mindenkinek, aki hasonló problémával küzd!

  • 2010. július 12. hétfő at 23:30
    Permalink

    Kornélia,köszi a tanácsot.Épp nem rég volt egy feszült hajnali időszakom..egy rossz álom(2órán belül) aztán az álom kapcsán gondolkodás,szorongás,régi ált.iskolás rossz élmények feldolgozása..nos,én ilyenkor hajnalban felkelek és írok:).Szóval írtam.Kiírtam magam hajnalban,4kor meg 5kor is:),mellettem füzet,toll stb..ezek után bevetettem a Kövi Szabolcs cd-jét.Tündér-idézés és relaxálás:) de ez se segített,70perc zene se lazított el..hát,elegem lett,6kor felkeltem és elmentem,kisétáltam egy megnyugtató helyre kiszellőztetni magam.Igen,reggel fél7kor..:),másnap persze,a tünetek jöttek,majd este egy kamillatea és azt követő nap du. 1ig aludtam!Vannak ilyen gondjaim néha,leginkább nyugtalanság miatt,vagy ha valami felkavar!!(esetleg ha túlpörgök)
    Szilvi,megint jó témát dobtál be!Szerintem sokakat érint!

  • 2010. július 12. hétfő at 23:37
    Permalink

    A relaxáló zenét amúgy ajánlom..nekem sokszor segített már:),csak most nem..a zenét sokat használom,meg a kamillateát.A tejet még nem próbáltam..se a számolgatást.Inkább próbálok ellazulni,de néha minél inkább próbálok annál inkább nem megy:))..vagy ha valamin gondolkozik az ember,rágódik feszült,nagyon jó dolog ha ír,levezeti önmagában mi a baj..legyen ott az ágy mellett a füzet és a toll és ha úgyse alszunk,akkor írjunk..néha nekem ez is segített.Leírtam ami foglalkoztatott,ami nyomta a szívem,néha adott címzettel és megnyugodtam és végre elaludtam valahogy..volt hogy hajnali 6kor:)!

  • 2010. július 13. kedd at 09:03
    Permalink

    Sok éven keresztül féltem az éjszakáktól, csak gyógyszerrel tudtam elaludni. Amellett, hogy nagyon nehezen aludtam el, allando remalmaim voltak. Aztán egy nap kidobtam az összes gyógyszert. Nagyon sokáig este nem néztem hiradót, olyan filmet, adást ami a legcsekélyebb negativ érzést kelthette bennem. Lefekvés után igyekeztem kizárni az összes zavaró gondolatot, megtiltottam magamnak hogy akar csak egy pillanatig is a napi problémákkal foglalkozzak. De hogy gondolataimat lefoglaljam, elképzeltem egy helyet, ahol békesség van, ahol biztonságban érzem magam, mellé egy történetet, ahol a cselekményt magam alakitottam. Eleinte nehéz volt, de lassan az álmok megszelidültek, és ma már gond nélkül el tudok aludni. Ez a módszer nálam nagyon jól bevált, ma is alkalmazom, ha egy nehéz nap áll mögöttem. Nem mindig sikerül azonnal elaludni, de ma már még ez sem zavar.

  • 2010. július 14. szerda at 06:49
    Permalink

    A magam részéről ÉFT-zni szoktam este (is), elalvás előtt.
    Ha nem válik be, akkor felkelek és matatok valamit, hogy elálmosodjak.
    Vagy megiszok egy pohár vizet, hogy az agysejtjeimet kiszolgáljam…

  • 2010. július 14. szerda at 08:03
    Permalink

    Szia Szalkai Titi!
    Mi az az ÉFT?

  • 2010. július 14. szerda at 08:09
    Permalink

    Kornélia,
    ÉFT = Érzelmi Felszabadítás Technika. Az emberi testben levő meridiánokat teszi helyre, amelyeknek az eldugulása alvászavart, szorongásokat (hogy az írást is említsük: például diszgráfiát) és sok más problémát, betegséget okoz.
    Az eldugulást főleg traumák okozzák, amelyek ezzel a módszerrel azonban jól kezelhetők.

  • 2010. július 14. szerda at 08:45
    Permalink

    Szalkai Titi!
    Köszi az információt, nagyon felkeltetted az érdeklődésem ezzel ÉFT-val, utána fogok nézni!

  • 2010. július 14. szerda at 10:18
    Permalink

    Szívesen, sok sikert!
    Ha megakadnál, segíthetek.

  • 2010. július 14. szerda at 12:26
    Permalink

    Jó a témaválasztás!
    Szerintem, akinek nincsenek fájdalmai, nem probléma az alvás. Persze kell hozzá kényelmes fekhely, jó közérzet, egyebek. Szinte bárhol, bármikor el tudnék aludni. (Ez sem jó.) Aztán megesik, hogy a legszebb álmomból is felébredek, hogy ez fáj, az fáj… Aztán szépen visszaalszom… Ez már az öregség/öregedés jele. (Ebbe bele kell nyugodni.)
    Mindenkinek szép napot, nyugodt álmokat kívánok!

  • 2010. július 25. vasárnap at 15:58
    Permalink

    Mindenkinek szeretettel! Tudom, hogy ,a napi problémák folyton előtörnek gondolatainkban és ezért sem könnyű elaludni.Mindannyiunknak van-vannak nagyon kedves emlékei gyermekkorából, diákkorából, gyermekeiről,nyaralásról életkortól függően. Próbáljatok elmélázni egy-egy olyan kedves eseményen, ami fáradtan,feszülten is egy meleg mosolyra késztet.Onnantól már csukott szemmel látjuk magunk előtt a számunkra kedves embereket, helyeket, eseményeket, ami megnyugtató, ellazító. Ha szerencsénk van még álmunkba is belopóznak…)Szép emlékező álmokat!

  • 2010. augusztus 03. kedd at 16:07
    Permalink

    Én lefekvés után magamban szoktam énekelni a Bölcsődalt. Általában harmadjára már nem tudom befejezni, hanem alszom. Ez azért jó, mert így nem a gondolataimra figyelek, hanem kikapcsol – ha jár az agyam, képtelen vagyok elaludni. Persze ez sem mindig működik… Olyankor előveszek egy “roppant izgalmas” nyelvtudományi értekezést és pár oldal megteszi a hatását. Csak szemüveges vagyok, és ment már rá egy okulárém az alvás előtti olvasásra. 😀 De, ha valami miatt idegeskedek, akkor semmi se segít… A számolás pl. minden formában csak felidegesít, hogy már itt tartok és még mindig nem alszom…

  • 2010. augusztus 25. szerda at 16:50
    Permalink

    Köszönöm.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .