James W. Pennebaker „az expresszív írás úttörőjének” munkássága óta tudjuk, hogy az írás gyógyít. Nemcsak a naplóírásnak, hanem a levélírásnak is lehetnek terápiás, jótékony hatásai.

Az írás lelassít, így remek alkalmat nyújt arra, hogy elgondolkozzunk a nehézségeiden, a problémáinkon, a velünk történteken az élet dolgain. Segít a gondolatok strukturálásban, az érzelmek tudatosításában, az érzelmi folyamatok rendezésében, az érzelmek „kidolgozásában”.

Lehetővé teszi, hogy egy magasabb nézőpontból, távolabbról tekintsünk önmagunkra, az adott eseményekre, illetve a másik emberre. Ezáltal megérthetjük a miérteket és az új összefüggéseket és megoldási lehetőségeket fedezzünk fel.

Terápiás levelek a negatív érzelmek oldására

A terápiás írás nagy előnye, hogy a saját tempónkban szembesülünk a problémával, ami különösen hasznos a nehéz, fájdalmas dolgok feldolgozásában. A terápiás írás történhet naplóírás vagy levélírás formájában is.

3 önterápiás levél a negatív érzelmek oldására

A terápiás leveleket elsősorban önmagadnak írod, nem kell eljuttatnod a címzetthez.

A terápiás levélírás átmenetileg felkavaró lehet érzelmileg, ám hosszú távon felszabadító hatású, hiszen segít feloldani és elengedni az addig elfojtott, nyomasztó érzelmek, mint a düh, bánat, sértettség, keserűség, félelem, bűntudat, hibáztató attitűd stb.

1. Elégedetlenségi/durci levél

Ha rendezetlen, feszült a viszonyod valakivel vagy valamivel kapcsolatban, ha haragszol, neheztelsz valakire, fájdalmat vagy szomorúságot érzel még valakivel kapcsolatban, aki a közelmúltban valamiképp megbántott, elárult és csalódást okozott, akkor írj hozzá egy levelet.

A levél megszólítottja lehet bárki és bármi: akár elő, akár elhunyt, akár ismert (egy hozzátartozó, egykori szerelemed, egy barát, főnök), akár ismeretlen személy (pl.: egy goromba eladó a boltban). Sőt, akár elvont fogalmakat, helyzeteket is megszólíthatsz. (Üzenhetsz a Pénznek, a Gyengeségeidnek, a Félelmeidnek, a Vírushelyzetnek, a Betegségnek, a Háborúnak, a Éhínségnek stb.)

  1. Írd le az adott eseményt, a sértést, a bántást, ami megtörtént veled.
  2. Fejtsd ki, hogyan érintett ez a dolog: mit éreztél, mit gondoltál és tapasztaltál,
  3. és azt is, hogy milyen hatással volt (van még ma is) az életedre.
  4. Jelentsd ki, hogy mit szerettél volna inkább kapni a bántás okozójától.

Ez a négy támpont/szerkezeti elem segít koncentrált és átfogó módon megfogalmazni a témával kapcsolatos gondolataidat, érzéseidet, élményeidet és tapasztalataidat.

Írás közben ne cenzúrázd, ne csomagold a gondolatadat, ne foglalkozz a stílussal, a hangnemmel, csak vess papírra mindent, ahogy jön.

Az elkészült levelet nem kell elküldened. Nem az a lényeg, hogy a levél eljusson a címzetthez, hanem az, hogy benned meggyógyuljon a múlt. Sőt megtartanod sem kell a leveleket, ha nem akarod. Nyugodtan tépd szét égesd el, vagy húzd le a WC-n – szimbolikusan ez is segíti az elengedést.

2. Bocsánatkérő levél

Olykor előfordul, hogy mi okozunk fájdalmat, bánatot másoknak. Ezt később talán megbánjuk, de van, hogy nincs mód a személyes bocsánatkérésre és a helyzet tisztázására. Talán mert még mi magunk sem állunk készen, hogy beszéljünk az illetővel, vagy ő nem nyitott a közeledésünkre. Esetleg lehetetlen is a találkozás, mert a másik elköltözött vagy már nincs az élők sorában.

Az eset nyomán érzett szégyenérzet, mulasztás, lelkiismeret-furdalás, bűntudat, önvád és önmarcangolás még sokáig velünk maradhat és komoly lelki tehet ró ránk. Ilyenkor segíthet, ha írsz egy Bocsánatkérő levelet.

Az előzőhöz hasonlóan írd le a történteket, hogy szerinted miért reagáltál úgy, mit érzetél (magyarázatot keress, ne mentségeket), majd írd le, hogy mennyire bánod már, hogy így alakult a helyzet, és mi az, amit szeretnél (anélkül, hogy elvárnád).

Ezt a levelet akár el is küldheted, de nem kötelező, viszont remek kiindulási alapot nyújthat ahhoz, hogy tudd, mint mondj, ha mégis találkoztok, vagy szeretnéd megkezdeni a „béketárgyalásokat”.

3. Levél rossz napokra

Vannak rossz időszakok, amikor összejönnek a dolgok, amikor semmi sem sikerül, amikor úgy érzed, semmit sem érsz, amikor sötéten látod a dolgokat és úgy „en bloc” hadilábon állsz az egész világgal. Ilyenkor jó, ha van egy Rossz napokra írt bátorító, vigasz leveled, ami helyrebillenti a lelki állapotodat.

Ezt a levelet érdemes előre, egy különösen boldog, felhangolt, sikeres és eredményes periódusban elkészíteni.

Biztosítsd önmagadat az együttérzésedről, a támogatásodról (pl.: „elhiszem és megértem, hogy most sz@arul és az ásóbéka segge alatt érzed magad. Sírj, üvölts, püfölj párnát, pihend ki magad, ha az kell… De hidd el, hogy ez csak egy átmeneti állapot. Elmúlik. Túl leszel rajta. Megoldod. Tudom, hogy képes leszel összeszedni magad. Tudom, hogy fel tudsz állni és tovább tudsz lépni. Tudom, hiszen már eddig is mennyi mindent megoldottál és sikeresen vettél számos akadályt…”) és itt emlékeztetve önmagadat felsorolhatod, hogy:

  • mi mindent értél el eddig, amire büszke vagy,
  • mi az, amit szeretsz, becsülsz magadban,
  • milyen jó dolgok vesznek körül,
  • mit szeretsz csinálni, mi az, ami örömet okoz.

Így amikor kitör rajtad a világfájdalom és nagyon sajnálod vagy utálod magad, akkor csak előveszed az éjjeli szekrény fiókjából ezt a levelet, ami segít meglátni a jó dolgokat önmagadban és magad körül, amiből erőt, energiát meríthetsz.

Nos, melyik levéllel kezded? Jó levélírást!

(Ön)gyógyító levélírás a negatív érzelmek oldására

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .