Felmérések szerint minden 7. ember a bal kezét használja dominánsan, és a balkezesek között kétszer annyi a férfi, mint a nő. Vajon miért van így? Egyáltalán, mi az oka a balkezesség kialakulásának?

A balkezesség valójában a Föld lakosságának mintegy 20-25%-át érinti – tekintve, hogy sokan közülük „rejtett balkezesek”, illetve átszoktatott jobbkezesek.

a balkezesség okai

Mi az oka a balkezességnek? – számos kutatót foglalkoztatott a kérdés, és többen több véleményre jutottak.

A történeti kutatások szerint a pattintott és a csiszolt kőkorszakban kiegyenlített volt a bal- és jobbkezesség. Az ősember azt a kezét használta, amelyik számára kényelmes volt, és a szerszámok is alkalmasak voltak mindkét kezes használatra. A jobb kéz a bronzkorban vette át a vezető szerepet. Úgy tűnik, hogy a kezek munkamegosztása a háborúskodásnak, a fegyverhasználatnak köszönhető: a bal kéz tartotta a pajzsot, védve ezzel a szívet, a jobb kéz pedig támadott, kezelte a fegyvert.

Négyféle magyarázat a balkezességre

1. Paul Bakan kanadai kutató szerint a balkezességnek az elhúzódó, nehéz szülés során fellépő oxigénhiány az oka, ami a bal félteke mozgató idegrostjait károsítja, így a jobb félteke veszi át az irányító szerepet, beleértve a kézmozgató funkciót is. A szüléskor fellépő komplikációk valóban hozzájárulhatnak, de önmagukban még nem lehetnek okai a balkezesség kialakulásának.

2. A genetikusok szerint az öröklődés az ok. úgy gondolták, hogy mivel génje csak a jobbkezességnek van, a balnak nincs, így ha a gén adott, akkor a jobbkezesség öröklődik, ha hiányzik, akkor a balkezesség. Ám ez az elmélet is megdőlt, hiszen a felmérések eredményei azt mutatják, hogy két balkezes szülő esetén 54%-ban születnek jobbkezes gyerekek.

3. Norman Geschwind bostoni agykutató idegorvos elmélete megalapozottabbnak látszik. Szerinte a tesztoszteron hormon a felelős, ami lassítja a bal félteke fejlődését, így végül a jobb agyfélteke válik dominánssá. Az elmélet ezzel magyarázatot ad arra, is, hogy balkezesek között miért kétszer annyi a férfi, hiszen a tesztoszteron a fiú embriókban nagyobb koncentrációban van jelen.

4. Erlichman elmélete szerint a magzat méhen belüli fekvése okozza a kezességet. A jobb oldali helyzetből születettek – főleg a fiúk – gyakran balkezesek.

Napjaink elmélete szerint a tesztoszteronszint és a méhen belüli fekvés együttesen befolyásolja a kezesség kialakulását.

Hogyan válik dominánssá az egyik kéz?

A kezesség kialakulása egy folyamat eredménye. Ez minden gyereknél eltérő ideig tarthat, de van egy általános menetrendje.

  • 12. hét kétkezesek vagyunk
  • 36. hét balkezes
  • 44. hét jobbkezes
  • 48. hét balkezes
  • 80. hét kétkezes
  • 2. év jobbkezes
  • 4. év megfigyelhető a dominancia
  • 8. év a kézhasználat fixálódik

A témához kapcsolódó további bejegyzések:

Átszoktassam, ne szoktassam?
Balkezes élet egy jobbkezes világban
Balkezes írásjegyek a grafológiában
Balkezesség: előny vagy hátrány

Mi az oka a balkezességnek?
Cimke:

Egy gondolat a “Mi az oka a balkezességnek?” -hoz

  • 2009. augusztus 19. szerda at 21:14
    Permalink

    Férjem balkezes, én jobb kezes vagyok. 2004-ben született az első kislányunk,aki nagyon simán, 5 óra alatt született meg. Az első pillanatokban már látszott,hogy mindig felváltva használta a kezeit és 4 évesen már azt mondhattam egyértelműen bal kezes. Második kislányunk 2007-ben született 3 óra vajúdás után. Ő határozottan mindig csakis a jobb kezét használta már az első tárgyak megfogásánál és természetesen azóta is mindent jobb kézzel csinál. Akkor kinek lehet igaza a balkezesség kialakulásánál?
    Ez nagyon érdekes téma és az is egy furcsa dolog,hogy gyermekkoromban mindig bal kezes szerettem volna lenni,mert nekem ők különlegesek voltak és okosabbank gondoltam őket,gyerekként pedig rájuk szerettem volna hasonlítani. Nem tudom mi lehet e vágy mögött,de biztosan valami pszichológia,nem??

  • 2010. január 17. vasárnap at 00:00
    Permalink

    Én is balkezes vagyok, és én úgy tudom 3 kialakulása lehet. Az első, a születési rendellenesség, amikor a bal agyfélteke sérül, ezért valóban a jobb agyfélteke lesz jobb. A második, hogy a jobb agyfélteke valamiért fejlettebb lesz a jobbnál, és átveszi a vezető szerepet. Ezek a balkezesek azok, akik jóval okosabbak az átlagnál. A harmadik variáció pedig az, hogy nem kereszteződnek a dolgok és akkor a jobb agyfélteke irányítja a jobb kezet, a bal pedig a balt.
    Nos elég sok nagy ember volt aki balkezes, szóval szerintem a 2. variációban tényleg lehet valami. Mondjuk egy példa: gimis osztályom: legjobb gimi a városban azon belül legjobb osztály, közülük a fél osztály balkezes. Ja és ez a bizonyítványban is jelen volt, az osztály legjobbjai mind balkezesek voltak! Gondoltam ezt megosztom veletek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .