Vajon miben jobbak vagy gyengébbek a balkezesek jobbkezes társaiknál? Előny vagy hátrány balkezesnek lenni?

Mivel a balkezesek vannak kevesebben, így ők a jobbkezesekre felépített világban számos mindennapi használati eszköz kezelésében nehezebben boldogulnak. „Nem áll kézre” az olló, az egyik oldalra élezett kés, a konzervnyitó, a kávékiöntő, a kilincs stb. Ezek használat kénytelenek külön megtanulni, míg egy jobbkezesnek automatikusan megy. Szerencsére ma már vannak balkezes boltok, ahol számos balkezes eszköz beszerezhető.

A gond sokszor nem is a balkezességben keresendő, hiszen a kisgyerekek rendkívül alkalmazkodóak, kreatívak, sokkal inkább a környezetükben élők hozzáállásában, esetleg előítéleteiben van.
Kezdjük mindjárt a nyelvben előforduló szavakra! Számíthatsz rá, hogy baleset vagy balszerencse érhet, ha reggel bal lábbal kelsz fel. Valami tuti balul üt ki, esetleg balhéba keveredsz, és mire lemegy a nap már tényleg baleknak, balféknek, sőt mi több balfácánnak érzed magad, és megadóan így szólsz: „balsors, ami régen tép”, és már előre gyötör a balsejtelem, hogy holnap vajon milyen ballépést követsz el megint…
Szóval úgy tűnik, hogy azok a szavak, amelyekben a bal szerepel, az csak valami negatív dolog lehet, vagy valami megkülönböztető elnevezést takar.

A társak csúfolódása, a szülők szégyenkezése vagy a tanárok türelmetlensége, a lassabb illetve ügyetlenebb mozdulatokért görcsöt, gátlást idéz elő a gyerekben. Emiatt az kapkodni kezd, és még ügyetlenebbül teljesít.

A balkezesek általában introvertáltabb személyiségek: befelé fordulóbbak, visszahúzódóbbak, érzékenyebbek társaiknál, ezért a negatív megkülönböztetések hatására ezek a tulajdonságok fokozódnak, ami az előnyös tulajdonságok kialakulását gátolja.
Félénkké, gátlásossá, aggódóvá válhatnak, tartanak az újtól, társas helyzetekben kényelmetlenül érezhetik magukat, szorongóak. Érzelmi és beszédzavarok, önbizalomvesztés, erősödő agresszivitás is jellemző lehet.

Milyen előnyei vannak a balkezességnek?

A balkezesek előnyei a jobb-féltekés dominanciából adódik, vagyis, hogy a domináns kéz – jelen esetben a bal – ügyességét, térben való mozgását közvetlenül az erre a feladatra szakosodott félteke irányítja.

A jobb agyfélteke dominanciája kiváló tájékozódási- és manipulációs készséget biztosít. Ez nagy előnyt jelent olyan sportágakban, ahol jó térlátás, erős, gyors és pontos mozdulok szükségesek. Pl.:

  • tenisz (lásd Navratilova, Rafael Nadal, Szeles Mónika),
  • vízilabda (Benedek Tíbor, Kiss Gergely)
  • vívás (Mohamed Aida, Nagy Tímea)
  • boksz, ökölvívás (Balzsay Károly, Papp László)

A jobb agyféltekéhez kapcsolódik az egészben látás (holisztikus módon), a magasabb képzelőerő, kreativitás, a fantázia világa, az intuíció, az empátia, a humorérzék, amelyek a balkezeseknél erősebben jelennek meg. Számos olyan képesség, melyeknek a művészi tehetségnél, képzőművészeti alkotásoknál fontos szerepe van.

Balkezes művészek, hírességek: Leonardo da Vinci, Michelangelo, Picasso, Mozart, Beethoven, Petőfi Sándor, vagy napjainkból: Paul McCartney, Phil Collins, George Michael, Sting stb.

A témához kapcsolódó további bejegyzések:

Átszoktassam, ne szoktassam?
Balkezes élet egy jobbkezes világban

Balkezes írásjegyek a grafológiában

Neked milyen tapasztalataid vannak? Előny vagy hátrány balkezesnek lenni?

Balkezesség: előny vagy hátrány?
Cimke:

25 thoughts on “Balkezesség: előny vagy hátrány?

  • 2009. szeptember 19. szombat at 19:43
    Permalink

    Én is bal kezes vagyok, bal kézzel írok, de viszont a munka eszközöket, (szerszámokat)és evőeszközöket kicsi korom óta automatikusan a jobb kezemmel használom biztosan, és jól. Akkor ez mit jelen, azt hogy mind a két agyféltekém domináns, mert úgy tudom, hogy a balkezesek bal kézzel írnak, és használják jól az eszközöket.

  • 2009. szeptember 20. vasárnap at 09:51
    Permalink

    Kedves Anonim!
    Nagyon érdekes, amit írsz. Javaslom, hogy csináld meg az előző blogbejegyzésben (Milyen kezes vagy?)található kezességtesztet, amiből megtudhatod, hogy melyik kezed a domináns és milyen arányban. Ebből az is kiderül, hogy melyik agyféltekéd a domináns. (A bal agyfélteke a test jobb oldalát, a jobb agyfélteke a test bal oldalát irányítja.)Jó tesztelést! 🙂

  • 2009. december 29. kedd at 19:40
    Permalink

    Mindkét kezemmel béngás vagyok. kb három és fél négy éve jöttem rá hogy a belkezem ügyesebb. Kb. másfél kétéve utálom a világot (nincs köze a kezességemhez), és néha elmebeteges idegbeteges vagyok, komoly, utálok mindent, kivéve egykét dolgot, az informatika érdekel, de leszarom hogy informatikus leszek-e, mégis felhasználom és gyakorlom, amióta kezd szétesni az elmém, azóta érdekel a wing tsun, amit balkézzel tok jobban csinálni, és romlik az írásom külalakja, mindig másképp írok, attól függ hogy mennyire vagyok éppen ideges, és amikor nagyon ideges vagyok és az idegbaj kerülget és nagyon rondán írok(jobb kézzel írok, jobb kezes vagyok elv.) akkor ha átveszem a tollat a balkezembe akkor balkézzel szebben írok. azzal is rondán. ugyanugy irok balkézel amikor ideges vagyok mint amikor nem, de ha nagyon ideges vok akkor rondább a jobbkezes írásom mint a bal
    bb
    Meteor

  • 2010. április 21. szerda at 21:09
    Permalink

    Sziasztok! Bal kezes vagyok, de minden mást jobb kézzel csinálok. Kézilabdáztam, jobb kézzel dobok, jobb lábas vagyok. Az ollót és minden mást a jobb kezemben fogom, de minden dolog igaz rám ami a balkezesekre (magasabb képzelőerő, kreativitás, a fantázia világa, az intuíció, az empátia, a humorérzék) Bal kézzel is tudok dobni, igaz nem olyan jól, mondhatni kétkezes vagyok. Sok mindent meg tudok csinálni a bal kezemmel igaz egy kicsit nehezebben.

  • 2010. április 21. szerda at 21:17
    Permalink

    Még valami, viszont az is igaz, hogy befelé forduló vagyok, érzékenyebb,kicsit félénk, szóval ezek igazak rám. De érettebb, komolyabb vagyok társaimnál, sokkal másabb az érdeklődési köröm is, és más érdekel. Pl. akvarisztika, fotózás egyik se egy sietős hobby, és mindkettőhöz kell a kreativitás, és a fejlett látás. Köszönöm. 14éves vagyok.

  • 2010. május 17. hétfő at 18:42
    Permalink

    naszóval..én totál balkezes és “ballábas “vagyok..befordulós fajta..de imádok közbe azért hülyülni is..önbizalomhiány..az is akad..imádok nyakig turkálni a motorokban,kocsikban..(pedig nem tanultam sehol..)ja meg a motorozás,a veszély a mindenem..ebből azt akarom kihozni,hogy mindenki sztem egyedi eset,saját magától függően..ja.meg a körülmények is persze,amik körülveszik..befolyásolják..ennyi..köszi

  • 2010. június 18. péntek at 17:17
    Permalink

    Sziasztok! Én is balkezes vagyok,(16 éves) mindent bal kézzel végzek, minden eszközt bal kézzel kezelek, és érvényesek rám a fenti tulajdonságok is. De én szeretek bal kezesenek lenni, így legalább ebben nem vagyok “átlagos”!
    Üdv: Sziszi

  • 2010. augusztus 21. szombat at 16:45
    Permalink

    Sziasztok! En egy reszben atszoktatott balkezes vagyok. Elso osztalyos tanarnom “jovoltabol”, aki azonnal ramszolt ha balkezzel fogtam a ceruzat:(
    Azon kivul szuleimnek sem tetszett a dolog, mindent elkovettek h atszoktassanak. Erdekes egyebkent h ocsem is balos..neki nem szoltak erte soha.
    De nem igazan birtak velem amugy, mert 34 evesen is max. csak irni tudok jobbal de azt is rondan, sokszor olvashatatlanul.
    A kepzeloerom nekem is sztem atlagon feluli sokszor:)
    Viszont kezzel irni utalok, nehezemre esik, es elofordul h felcserelem a jobb es baloldalt.
    Udv: Lora02

  • Pingback:Kétbalkezes « Pannóca

  • 2011. február 04. péntek at 23:42
    Permalink

    én is balkezes vagyok igazak rám a fentiek

  • 2011. március 26. szombat at 23:35
    Permalink

    Én semmilyen kezes nem vagyok. Mind a kettőt használom mióta a világon vagyok. Kislány koromban a papír bal oldalára bal kézzel rajzoltam, a jobb oldalára jobb kézzel. Csupán azért írok bal kézzel, mert első osztályban azt a kezemet választottam. De tudok tükör írásban is írni és jobb kézzel is. Elég kreatív vagyok, jól rajzolok és pszichológus által megállapított, hogy átlagon felüli a memóriám. Gyorsan tanulok nyelveket.

  • Pingback:Balkezességről árulkodó írásjegyek | Az írás tükrében

  • 2011. augusztus 12. péntek at 16:47
    Permalink

    Én is balkezes vagyok. Soha nem tapasztaltam hátrányát.Olló, konzervnyitó…. bagatell dolgok! Megoldható. Ollóból csak a jobbkezes szabóolló kellemetlen, a többi megy. Sőt! Alsós tanító néniként csak előnyét látom. Szemben állva a gyerekekkel könnyebben vezetem a kezüket az írástanulás rögös útján, mert látom, mit írnak. A balkezesekkel van bajom, mert mögéjük állva nem látom, amit írnak… Útban van a fejük…. Én nagyon jól elvagyok a balkezességemmel több, mint 50 éve! Soha nem volt pl. balkezes ollóm. Még nem vettem a fáradságot, hogy elmenjek a balkezesek boltjába. Biztos sok érdekes tárgy van, de eddig is elvoltam nélkülük. Egyszer talán elmegyek. De akkor meg a családom kap idegrohamot, ha az én eszközeimet fogja kézbe. Sokkal egyszerűbb alkalmazkodni a jobbkezes eszközökhöz… Ja, és zongorázni is tanultam, az pedig nem kezesség kérdése. Sőt gitározom is, könnyedén megtanultam, és nem fordítva! Rendes tartással. Megy ez, csak gyakorlás kérdése. Szerintem kicsit túllihegett dolog. Egy iparág épült fel rá. Mint mindenre – sajnos!
    Hát ennyit szerettem volna hozzátenni a balkezességhez elsőkézből.
    Üdv: Inci

  • 2011. augusztus 26. péntek at 20:28
    Permalink

    Én harmincnégy éves vagyok,de a mai napig a dolgok kilencvenkilenc százalékát bal kézzel csinálom.Tehát én nagyon nagyon balos vagyok.BRANDO

  • 2012. március 25. vasárnap at 23:28
    Permalink

    Sziasztok!

    Én balkezes vagyok, mióta csak vissza tudok emlékezni. Szerencsére sosem volt ezzel problémám, nem is akart senki átszoktatni. Nem volt annyira furcsa, mert az egyik papám is balkezes volt. Ugyan megpróbálták megnézni, hogy jobb kézzel hogyan boldogulok, de nem nagyon jött össze. Nagyon béna a jobb kezem.
    Elég rossz azt olvasni, hogy valamit tudatosan átszoktattak vagy azt akarták, hogy jobb kezes legyen. Ez számomra felháborító, pláne, ha a gyerek akarata ellenére teszik. Senki sem lesz több vagy kevesebb azáltal, hogy melyik kezét használja többször. Igaz, hogy más agyfélteke a domináns, és emiatt más és más képességek szempontjából jelenhet előnyt, de ez egy dolog.
    Nem szeretem ezeket a középkori sztereotípiákat.. “ördöggel cimborál”, “fogyatékos”.. nem tudom, honnét szedték ezeket, de az is elég nagy marha lehetett :)))

  • 2012. március 28. szerda at 07:47
    Permalink

    Sziasztok!
    Sajnos én is a balkezesek táborába tartozom.(A sajnost a gyerek és fiatal kori keserves éveimre értem)Én egy átszoktatott balos vagyok.
    Iskolás éveim keservesen indultak, csúnyán írtam, nehezen tanultam. A felső tagozat elérése után a tanulási gondjaim megszűntek,könnyen vettem az akadályokat.Jobbal írtam, két kézzel varrtam, de minden vágó eszközt bal kézbe fogtam,de mozgásomban megmaradtam csetlő boltló balosnak. 14-éves voltam amikor megtanultam kerékpározni (azt is kitartó barátaimnak köszönhettem) Táncolni sosem tudtam, mindig is egyensúlyi problémáim voltak.Nagyon zárkózott vagyok a mai napig.A felnőttkor elérése sok változást hozott az életembe elkezdtem rajzolgatni, varrogatni, festegetni, valahogy szemem és KEZEM lett a kreatív dolgokra.Ma már mintákat tervezek és azokat meg is valósítom.Valahogy ráérzek a színekre és ez rettentő jó érzés számomra.Nagyon szeretek olvasni,és fogalmazni.
    Sajnos a mozgásomban nem történt változás rettentően érzem magam nyílt tereken, szűk folyosókon.
    A férjem is balkezes, de Őt nem akarták egy pillanatig sem átszoktatni, a gyerekeim jobbkezesek lettek, de ha balosak lettek volna, nem tettem volna ki őket ilyen életre szóló beavatkozásnak.

  • 2012. március 28. szerda at 14:12
    Permalink

    Sziasztok! Én is balkezes vagyok,de sok dolgot a jobbkezemmel tudok jobban csinálni. Egyébként nekem ezzel semmi problémám nem volt, legalábbis nem emlékszem,hogy lett volna.Szóval bátran vállalom balkezességem, hisz így legalább különlegesnek érezhetem magam.

  • 2012. június 19. kedd at 21:52
    Permalink

    Sziasztok én magam is balkezes vagyok.Azt szeretném megkérdezni hogy mien idős korba mutatkoznak a balkezesség jelei?

  • 2012. június 20. szerda at 08:24
    Permalink

    Szia Fecó!

    A kezesség kialakulása egy folyamat eredménye, ami minden kisgyereknél eltérő ideig tarthat. Van azonban egy általános “menetrendje” ennek:
    12. hetes korukban a gyerekek kétkezesek
    36 . hét környékén balkezesek
    44 hetes korukban jobbkezesek
    48. hét körül balkezesek
    80.hét táján kétkezesek
    2. éves kor körül jobbkezesek
    4. éves korban figyelhető meg a kézdominancia, és
    8 éves korban fixálódik a kézhasználat.
    A kézdominancia mellett nagyon fontos kideríteni azt is, hogy a gyermeknél melyik szem, fül, láb a domináns, mert nagyon gyakran nem is csak a balkezesség okoz gondot a tanulásban, hanem a keresztezett dominancia.

  • 2012. augusztus 15. szerda at 09:00
    Permalink

    Én is balkezes vagyok (18 éves). Rám is jellemzőek a fentiek kreativitás, viccelődés. Sokat varrok és dekorációkat készítek de jobbos ollóm van, tudok vele vágni de van olyan amivel meg nem, ezt nem igazán értem. A spirál füzeteket utálom a legjobban de már csak kapcsosakba írok. Nem tudom, hogy mással hogy van de én ha írok maszatolok. Be kellene szereznem egy balos ollót.

  • 2012. augusztus 17. péntek at 23:31
    Permalink

    Én is balkezes vagyok ( 14 éves)
    Nekem nincsen gondom az ollóval mert jobb kézzel vágok! Érdekes….. Szerintem az a előny még egy balkezesbe, hogy a fantáziája, a kreativitása jobb meg a ritmusérzéke.
    Jó dolog a balkezesség már néha unalmas azt nézni mikor egy osztályba 32 tanuló jobb kezes és 1 tanuló meg balkezes :DDD

  • 2012. augusztus 17. péntek at 23:32
    Permalink

    Meg jó volt a balkezes buli….Amerikában!!
    Ott voltunk nyaralni!

  • 2012. október 10. szerda at 19:00
    Permalink

    Kedves Tímea! Nekem is ugyanez volt a problémám, hogy állandóan elmaszatolódott amit írtam! Kipróbáltam egy balkezes tollat is, de nem vált be…Aztán egy pár éve új munkahelyem lett és ott kipróbáltam a Zebra H-8000 tollat és azóta mindent azzal írók! Ez egy tök egyszerű hagyományos toll, de nagyon szép vékony vonalban lehet vele írni, és nem maszatol! 🙂

  • 2013. május 15. szerda at 11:24
    Permalink

    Ért hátrány a balkezességem miatt,sokat kikaptam és lekötözték a bal kezemet.Jelenleg jobb kézzel írok, de minden másra a bal kezemet használom.

  • 2015. augusztus 13. csütörtök at 20:55
    Permalink

    A tesztből az derült ki, hogy enyhe jobb kezes vagyok. Tényleg sok mindent csinálok jobbal, ám egy kupakot vagy befőttes üveg tetejét csak ballal tudom. Jobbal sosem próbáltam. Ha gombolyítani kell fonalat, az is csak ballal megy. A kislabdát vagy akármit csak ballal tudok dobni, de nem akárhogyan, mert az 98 százalékban célba is talál! A suliban ezt nem tudták a fiúk, és amikor az első hóeséskor megtámadtak bennünket, hát igencsak meglepődtek! A munkahelyemen meg volt névnapi buli meg dart verseny, hát a célba dobásom fantasztikus volt. Végül csak a fiúk mezőnyében indulhattam, mert 8-asnál nem dobtam gyengébbet. Gyufát mindkét kezemmel tudok gyújtani. Vonalat húzni bal kézzel is tudok, persze jobbról balra. Amikor rejtvényt fejtek, jobb kezemben a ceruza, balban a radír. A bal szemem élesebb és bal lábbal lépek a mozgólépcsőre, holott, ki van írva, hogy jobbal kell… Jó, de nem szeretnék elesni. Az egykori munkahelyemen páternoszter volt. Kezdetben bal lábbal léptem be és ballal ki. Aztán megtanultam jobbal is belépni. De kilépni csak ballal tudtam biztonságosan… A többi nem érdekes, minden szerszámot jobbal használok, de lehet, hogy tűbe fűzni tudnék ballal is. A mobiltelefon többnyire a jobb fülemen van, de időnként a balon is. Szeretek írni tini korom óta, régebben rajzolni és festeni is, de ezeket újra kezdeni nincs bátorságom. Ami meg a tájékozódást illeti, idáig mindig mindenhová odataláltam, néha csak úgy ösztönösen. Egyik barátnőm a Várban lakik, de most a Moszva (ez rövidebb, mint a Széll Kálmán) tér lezárása miatt körülményes eljutni hozzá. Nekem mégis sikerült és nem úgy, ahogy elmondta és nem úgy, ahogy az útvonaltervezőben volt leírva. Sokkal de sokkal egyszerűbben. Ja és még egy: szeretem a sodukut. Már a negyedik kategóriás rejtvényeknél tartok. Na ott is van, hogy elakadok. Akkor elmegyek mosogatni vagy akármit csinálni. És fél óra múlva tényleg ott a megoldás. Akkor most milyen kezes vagyok?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .