Balkezesnek lenni sokáig sorscsapás, bűn volt. A szülők igyekeztek is minél előbb átszoktatni a gyermeket. A balkezesekkel szembeni előítélet valószínűleg a mássággal szembeni ösztönös bizalmatlansággal függ össze.

Hogyan vélekedtek a balkezesekről régen?

Középkori Európában üldöztek mindent és mindenkit, aki és ami eltért a szokványostól (vörös haj, testi vagy szellemi fogyatékosokat), így a balkezeseket is. Kirekesztés, szélsőséges esetben máglyahalál járt a balkezeseknek. A balkezességet a boszorkányságnak, a gonosszal való szövetkezésnek tartották, mondván: az ördög szertartásait végezték bal kézzel. Később csak bűnözőnek vagy egyszerűen gyengeelméjűnek titulálták őket.

A világ más tájain sem volt sokkal jobb a balkezesek megítélése. Egyes kultúrákban „tisztátalan” kéznek tartották a bal kezet, mivel azt az intim testrészek mosdásához használták. Ezért az egyik legnagyobb büntetésnek számított, ha valakinek a jobb kezét vágták le valamilyen bűntettért. Indiában és Kínában még ma is sértésnek számít, ha bal kézzel írunk, vagy bal kézzel nyúlunk az ételért.

A japán falvakban a balkezes lányoknak titkolniuk kellett fogyatékosságukat, ha férjhez akartak menni.

Balkezes élet egy jobbkezes világban

Hogyan értékelik a balkezességet ma?

A modern korban liberálisabban kezelték a kérdést. Már nem üldözték a balkezeseket, de az egységes megítélés hiányában még mindig gyakoriak voltak a megszégyenítések az iskolai írástanulás során. Ha pedig segíteni akartak, akkor átszoktatták jobbkezesnek, amivel még nagyobb kárt okoztak (tanulási és pszichés zavarokat).

Ma már tudjuk, hogy a balkezesség a bal kéz dominanciáját jelenti, annak erőssége, ügyessége és koordinációs készsége tekintetében. Anatómiai magyarázata a két agyfélteke eltérő dominanciáján alapul. Míg tehát a jobbkezeseknél a bal agyfélteke a domináns, a balkezeseknél a jobb.

Annak ellenére, hogy ma már elfogadjuk – nem éri megbélyegzés, lenézés – a balkezeseket, attól még sok kényelmetlenséget, kellemetlenséget kell elviselniük a jobbkezesekre épülő világban, Gondolj csak bele, hogy az ollókat, konzervnyitókat, a sporteszközöket, a bútorokat, de még az autók sebváltóját is a jobbkezeseknek tervezik, ami persze nem igazán áll kézre egy balkezesnek. Így nem csoda, ha több időt igényel egy- egy jobbkeze-eszköz használatának megtanulása, és sokkal több balesetet is elszenvedhetnek addig.

Szerencsére ma már egyre több cég kínál balkezeseknek tervezett termékeket, használati eszközöket.

Balkezes élet egy jobbkezes világban
Cimke:

Egy gondolat a “Balkezes élet egy jobbkezes világban” -hoz

  • 2009. február 23. hétfő at 21:12
    Permalink

    Kedves Beáta! A kezességre mindig rá kell kérdezni, de igen, vannak a balkezességből adódó és a balkezességre utaló írásjellemzők – erről az egyik következő blog-bejegyzésben bővebben is olvashatsz majd. 😉

  • Pingback:Balkezesség: Előny vagy hátrány? | Az írás tükrében

  • 2010. január 27. szerda at 23:35
    Permalink

    balkezes vagyok, de jobbkezes írásra kényszeritett anyám büntetett ha a caeruzát jobb kézbe fogtam. A gondolkodásomban viszont a balerősebb. pld. felnőtt fejjel is járok tornázni, ha azt mondják jobb lábbal lépj gondolkodom melyk az eleinte megmosolyogtk azt hitték direkt csinálom.

  • 2010. március 22. hétfő at 14:14
    Permalink

    Kedves Szilvi!
    Nagyon érdekes ez a cikk is. Köszönöm minden leveleddel együtt. Szeretném tudni (bár lehet, hogy nem függ össze a grafológiával, de tapasztalatból biztosan tudod), hogy egy összekulcsolt kéznél melyik hüvelykujj van felül a jobbkezeseknél, ill. a (rejtett) balkezeseknél?
    Köszönöm, és szép napot kívánok!

  • 2010. március 22. hétfő at 17:53
    Permalink

    Kedves B. A. 😉
    Jobbkezeseknél a bal kéz hüvelykujja van felül és a jobb kéz kisujja kerül alulra – általában. Kivételek mindig vannak :-))

  • 2012. december 08. szombat at 16:24
    Permalink

    Nagyon érdekes az oldal és néhány dolog (mint például a balkezesek korábbi üldözése, és az akár most is előforduló átszoktatás megpróbálása…) nagyon felháborító! De nagyon jó, hogy le van írva. Viszont azt máig nem fogtam fel, mi volt a bizonyíték arra, hogy balkezesnek lenni rossz. Én is balkezes vagyok, és eltekintve attól, hogy egy-két tárgyat kényelmetlen használnom, örülök neki.

  • 2012. december 08. szombat at 16:28
    Permalink

    Bocsánat, ha az előbbi kritika, félreérthető volt, de nem tudok mindig rendesen megfogalmazni. Az oldal nagyon tetszik, és jó, hogy már tudom: előny is lehet balkezesnek lenni. Még egyszer elnézést, hogyha félreérthető volt az előbbi kritika.

  • 2015. augusztus 10. hétfő at 12:11
    Permalink

    “de még az autók sebváltóját is a jobbkezeseknek tervezik”

    Csak a pontosság végett: a világ egy jelentős részében (anglia, india, japán, stb.) balkézre esik a sebváltó. :)))

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .