A grafológus mindig megkérdezi „Melyik az írókezed?” és ha balkezes vagy, akkor arra is kíváncsi lehet, hogy hogyan tartod a tollat írás közben.

A kéztartás és az íráskép egyes elemeinek kialakulása között ugyanis szoros összefüggés van, aminek magyarázatát fiziológiás és mozgás mechanikai okokban kell keresni. (Most egy pici anatómia következik – ne ijedj meg, nem lesz sok ;-))

Írás közben a kéz fel-leirányuló mozgást, míg az ujjak jobbra és balra irányuló forgómozgást végeznek. A fel-leirányuló mozdulatokat ugyanúgy végzi a balkezes is, mint a jobbkezes, ám a vízszintesen haladó mozgásnál minden mozdulat ellentétes szerepű izmokat dolgoztat. Vagyis: amíg a jobbkezes a hajlító izmokat használja egy betűelem leírásához, addig a balkezes a keze feszítő izmaival teszi ugyanezt.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a balkezesek írását egyszerű tükörképként lehetne értelmezni. Amíg egy betű vagy betűelem iránya jelentéssel bír egy jobbkezes írásban, nem biztos, hogy annak fordítottja is ugyanilyen jelentést hordoz a balkezesnél.

Hogyan írnak a balkezesek?

Milyen grafológiai jelek utalnak balkezes írásra

Kétféle kéztartás jellemző a balkezesekre.

Az egyik a kanalazó technika (horgas kéztartás), amikor a kéz a sor felett halad, a csukló – mint egy horog – teljesen behajlítva, szinte „belógatva” vezeti a tollat, vagyis felülről ír. Ilyenkor gyakran a papírlapot is elforgatják balra, aminek következtében az írás dőlésszöge jelentősen megváltozhat.

A másik balkezesekre jellemző írásmód az úgynevezett eltoló technika. Ilyenkor a kéz a leírt sor mögött halad, és a tollat maga előtt tolja. Mivel a kéz súrolja a már leírt szöveget, amitől az elmosódhat, így indokolatlan mázoltság figyelhető meg. A vízszintes irányú mozgás miatt a nyomaték eltolódik, vagyis a hangsúly a vízszintes kötővonalakra tevődik át.

A balkezesekre jellemző írássajátosságok nem biztos, hogy személyiségvonást takarnak, mivel ezek egyszerűen a kéztartásból fakadnak, ezért ezek értelmezését csak nagyon óvatosan lehet felhasználni az íráselemzés során.

Mondok egy példát!
Míg a jobbkezeseknél az enyhe jobbra dőlt írás (85-75 fok) teljesen természetes jelenség, addig a balkezesek egy részénél előforduló enyhe balra dőlés, tekinthető fiziológiásnak. Ezért ebből a jelből nem következtethetünk arra, hogy az illető befelé forduló, nehezen alkalmazkodó vagy épp önző lenne.

A grafológiai térszimbolika irányai azonban ugyanúgy értelmezendő a balkezeseknél is.

Balkezes grafojegyek:

balkez2.jpg

  • A bal margó egyenetlen, a sorok hullámosak vagy lefelé ereszkedő lépcsős alakúak. (lásd fent)
  • Az írás dőlése kéztartástól függően lehet álló, balra dőlt (ami a sor vége felé fokozódik), vagy erőteljes jobbra dőlt. A dőlésszög ingadozhat is, és a zónákban eltérő lehet. Az alsó hurkok, szárak gyakran balra fordulnak.
  • Az írás kötetlen, nagyobbak a szóközök, a szavakon belül is megjelenek hézagok, szünetek.
  • Nyomatékproblémák figyelhetők meg, a tollmegakadások miatt csomók, vastagodások jelennek meg a vonalakon.
  • A kezdővonalak hiányoznak vagy kampós alakúak. A végvonalak is hiányoznak, megtorpannak, vagy balra visszafordulnak esetleg az alsó zónába érve elefántormányt képeznek.
  • Az oválok kéztartástól függően felül vagy alul nyitottak. Az alul nyitottaknál gyakran megszakad az írás folyamata, vagy egészen rendhagyóan kötik az ovált a következő betűhöz.(lásd lent a”nagyon” szóban)

balkez1.jpg

  • Az oválok balsodrásúak, vagyis az ovál ívét balról indítják, gyakran kanalazó mozdulattal. (“sok” o-ja)
  • balkezes-alairas.jpgAz át- és aláhúzások jobbról balra tartanak( Tanárnő T-je).
    Nézd csak meg az aláírásban a szalagos paráf mozdulatirányát! Itt szeretném megemlíteni azt az érdekes megfigyelést, miszerint a balkezesek rajzoláskor az arcokat inkább jobb oldali profilban ábrázolják.
  • A t áthúzása alulhurkolt balsodrású (szóvégi t-k) és a szóvégi ékezetet is gyakran bekötik.
  • Az ékezeteket gyakran nem fentről-le húzva teszik ki, hanem alulról felfelé tolva helyezik el, az ö, ü betűknél sokszor a második pontot teszik ki előbb.
  • A gy betűben az y árkádos kötődik a g-hez

Témához kapcsolódó cikkek:

Milyen kezes vagy? – teszt

Balkezesség: előny vagy hátrány?

Ne szoktassuk át!

Mi jellemző a balkezes írásra?
Cimke:     

Egy gondolat a “Mi jellemző a balkezes írásra?” -hoz

  • 2011. április 29. péntek at 21:10
    Permalink

    Érdekes én balkézzel írok mégis egy csomó nem igaz rám…

  • 2011. április 30. szombat at 11:29
    Permalink

    Kedves Dorka!

    A balkezes írás esetén nem kell, hogy minden balkezes jellemző megjelenjen az írásodban. Van olyan balkezes, akinek az írásában szinte alig vannak balkezességre utaló nyomok.
    A fent felsorolt balkezes jellemzők inkább a grafológus számára fontos, figyelmeztető jelek az elemzés során, abban a tekintetben, hogy ezek a jellemzők lehet, hogy csak a balkezes kéztartásból erednek, és nem biztos, hogy személyiségvonást, tulajdonságot is rejtenek.

  • 2012. november 07. szerda at 19:36
    Permalink

    A dőlés, ami az első írásmintán van, nálam abszolút jellemző, meg a maszatolás is (ami eléggé bosszantó, de lehet a toll technikai hibája is :D). A nagybetűim viszont magasról indítom, eléggé horgosak a szárai, és van pár olyan betű is a szavak közepén amelyeket nem kapcsolok össze egymással (mint pl az n betűt, vagy az sz betűt), hanem a szárát alulról, szintén kampósan indítom. Nem tudom, hogy ez tipikus balkezes jegy. de az is lehet h ez már egyéni 😀
    Érdekes volt a cikk!

  • 2013. február 17. vasárnap at 21:44
    Permalink

    Én is balkezes vagyok és majdnem mindegyik igaz rám, kivéve a margókat és az ékezeteket.Nálam a jobb margó egyenetlen és az ékezeteket felülről lefelé húzom.

  • 2013. május 09. csütörtök at 17:08
    Permalink

    Nagyon érdekesnek véltem a cikket. Én is bal kezes vagyok, és valóban a legtöbb dolog igaz volt rám nézve is. Az iskolában mindenki kérdőn nézett rám amiért a füzetet vagy a lapot elfordítottam, nem hitték el, hogy számomra úgy kényelmes, úgy látom mit írok. Így legalább nem maszatolok olyan szinten mint előtte 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .