Julian Rotter amerikai pszichológus szerint alapvető különbség az érett és sikeres, illetve az éretlen és vesztes személyiségek között az, ahogy a viselkedésük és az azt követő megerősítések, hatások közötti ok-okozati kapcsolatot észlelik.

Aki látja a kapcsolatot tettei és azok következményei között, az képes lesz egyre tudatosabban és hatékonyabban cselekedni, ami a sikeres élet egyik alapköve.

Mi jellemzi ezt a két személyiségtípust? És milyen grafológiai jelekből ismerhetők fel?

érett és éretlen személyiség

Az éretlen, vesztes személyiség

Az éretlen személyiség tetteit a körülötte lévő világ eseményei szabják meg. Nincs tudatában választási lehetőségeinek, egyszerűen csak reagál az éppen aktuális helyzetekre. Gyakran úgy érzi, ő csak a körülmények áldozata, a dolgok elszenvedője,

Az áldozat szerep egyébként is közel áll hozzá. Ha nehézségek vagy sorscsapások érik egyre csak azt hajtogatja:”miért pont én?!”. Mindenhol problémát és akadályt lát, és csak azt látja, hogy miért nem lehet valamit megoldani. Célja, hogy valahogy túlélje, megússza a dolgokat, vagy ügyesen helyezkedve a könnyebbik végét kelljen megfogni a munkának.

Kívánságai és szándékai közlésében nem nyílt, egyenes és őszinte, inkább kerülő utakon éri el és szerzi meg, amit akar. Ennek érdekében rendkívül változatos módon manipulálja társait; érzelmileg zsarol, játszmázik.

Az éretlen személyiség egyedül fél embernek érzi magát. Szüksége van a társaságra vagy egy bizonyos személy jelenlétére, akitől folyamatos visszajelzést, visszatükrözést kap.

Kapcsolatait alá-fölérendeltségi viszonyban tudja elképzelni, ahol beállítottságától függően másoktól függ vagy másokon uralkodik. Így passzivitásával vagy ellenséges, kontrolláló, illetve bíráló magatartásával telepszik társaira, nem ritkán energiavámpírként szívja életerejüket.

Önbizalma és önértékelése hadilábon áll, rendszerint alul vagy túlértékeli magát másoknál. Másokkal összehasonlítva határozza meg önmagát, és persze mindig olyanokat választ viszonyítási alapként, akik mellett megtarthatja, „megerősítheti” aktuális Én-képét. Vagyis egy magát felsőbbrendűnek tekintő ember csak olyanokkal hasonlítja össze magát, akiknél ő jobb/szebb/okosabb, míg egy kisebbrendűségi komplexusban szenvedő olyanokat választ, akik mellett lepontozhatja önmagát.

Az éretlen személyiség vagy folyton kuporgat és a „jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok” elvén él, vagy a fogyasztói társadalom mintapéldánya, aki a mennyiségre (minél többet), a szomszéd rétjére (kocsijára, házára stb.) figyel, illetve arra, mije nincs, mi hiányzik. És ez nem csak az árucikkekre, hanem az élményszerzésre is igaz. Habzsolja az élményeket, de nem éli meg azokat, mert nincs igazán jelen. Fél a veszteségtől, a haláltól, az elengedéstől.

Grafológiai jellemzői:
az aláírás eltér a szövegírástól, nagy vagy kicsi írás, ingadozó betűméret, terpeszkedő vagy sovány betűk, kicsi vagy hiányzó margók, balra dőlt vagy ingadozó dőlésszög, kötetlen vagy túlkötött, mesterkélt, iskolás írás, gyakran elnagyolt vagy túldíszített formák

Az Érett, sikeres személyiség

Az érett személyiség tudatában van környezetének, észleli az eseményeket, de nem ezek irányítják és szabják meg tetteit. Rugalmasan kezeli a változásokat. Tudja, hogy van választási lehetősége, és hisz abban, hogy viselkedésével befolyásolhatja a dolgok kimenetelét. Nehézségek esetén azt kérdi: „hogyan tovább?”. Lehetőségeket lát és a megoldást keresi, majd aktív, céltudatos módon, rugalmasan és kitartóan halad előre a megvalósításban. Sikeres, győztes típus.

Kapcsolataiban egyenrangú viszonyokra törekszik. Érzékeny, elfogadó és nem elítélő embertársaival, sem uralkodni, sem függeni nem akar másoktól. Önálló és független személyiség, aki egyedül is jól érzi magát. Nem esik kétségbe, ha ideiglenesen nélkülöznie kell mások szeretetét, visszajelzését.

Az érett személyiség önbecsülése szilárd, és a valóság által visszaigazolt eredményekre alapozott. Lehet jól esik neki társai őszinte elismerés és dicsérete, de nincs ezekre szorulva ahhoz, hogy jól érezze magát a bőrében.
Kívánságai és szándékai közlésében, érdekei érvényesítésében nyílt, egyenes és jellemes, de nem támadó vagy önző.

Az érett személyiség arra figyel és annak örül, amije van. Öröm, lelkesedés és bizalom jellemzi. Szereti a kihívásokat, élvezi az életet, de nem a mennyiségre, hanem a minőségre figyel.

Grafológiai jellemzői:
az aláírás a szövegíráshoz hasonló, normál vagy enyhén megnövekedett középzóna, arányos betűszélesség és betűtávolság, szélesedő bal margó, jobbra dőlt vagy álló írás, kötött vagy közepesen kötött írás, spontán, természetes, olvasható írás, egyszerűsítésekkel, egyedi vonásokkal

Tudj meg többet a grafológiáról és önmagadról! Katt ide és töltsd le az ingyenes “10 kérdés és válasz a grafológiáról” eBookot!

Mi különbség az érett, sikeres és éretlen, vesztes személyiség között?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .