Tény: személyiségünk fejlődése és hangulatunk változása kézírásunkban is megmutatkozik. De vajon a kézírásunk tudatos megváltoztatásával változtatni tudunk-e személyiségünkön?

Amilyenek vagyunk, úgy írunk

Kézírásunk visszatükrözi személyiségvonásainkat, lelki állapotunkat, hangulatunkat, sőt a személyiségünk fejlődése, illetve érzelmi és hangulati állapotunk változása is nyomon követhető a különböző időpontban keletkezett írásminták összehasonlításával.

Amikor feldobottak, jókedvűek, energikusak, lelkesek vagyunk, akkor a betűk nagyobbak, az oválok kerekebbek lesznek, a sorok és a betűk végvonala is felfelé ível. Ám, ha lehangoltak, fáradtak, netán betegek vagyunk, írásunk kevésbé lendületes, szabálytalanabb, a sorok és a betűk végvonal lefelé irányul.

A kölcsönhatás azonban oda-vissza érvényes!

Ahogy személyiségünk hat az írásunkra, úgy az írásunk is visszahat miránk. Vagyis kézírásunk tudatos megváltoztatásával változtatni tudunk személyiségünkön.

A grafológiának vannak olyan oldalágai – a grafokontroll és a grafoterápia – amelyek segítenek a pszichés problémák korrigálásában, illetve a személyiség fejlesztésében.

Grafoterápia vs. Grafokontroll?

Nagyon hasonló az elnevezés, és mindkét módszer lényege az, hogy a kívánt viselkedésmintának megfelelő írást gyakoroltatja be, mégis fontos különbséget tenni köztük aszerint, hogy mikor melyiket alkalmazzák

Grafoterápiát vagy írásterápiát elsősorban patológiás esetekben, komoly személyiségzavarokkal, mentális rendellenességgel, illetve magatartászavarokkal küzdő személyeknél alkalmaznak. A grafoterápia magasan képzett szakember vezetése mellett történik, mivel egyes írásjelek drasztikus megváltoztatása megbonthatja a személyiség egységét.

A grafokontroll ennél finomabb komplex, önterápiás módszer, ami bármelyik egészséges, „normális” embernél alkalmazható.
Itt csak olyan íráselemek megváltoztatása történik, amelyek gyógyítanak, de közben nem ártanak.
A megfelelő írásjegyek, írásmódok kitartó gyakorlásával kijavíthatjuk a hiányos jellemvonásainkat, a kívánt irányba erősíthetjük és fejleszthetjük személyiségünket, és olyan tulajdonságokat tehetünk magunkévá, amelyekre már régóta vágytunk.

Mi kell ahhoz, hogy a várva-várt eredmény bekövetkezzen?

Természetesen a változás nem következik be ripsz-ropsz. Egyszerre csak egy-két írásjellemzőt, betűformát módosítunk, amit addig gyakorlunk, amíg teljesen automatizálttá nem válik a mozdulat. A folyamat ugyanaz, mint amikor az általános iskola első osztályában írni tanultunk.
Ahhoz, hogy az új mozdulat rögzüljön, és már gondolkodás nélkül az új formát írjuk, gyakorlástól függően több hétre, néha több hónapra is szükség lehet. Ehhez tehát sok türelem, kitartás, elkötelezettség és rendszeresség gyakorláshoz szükséges, de a kívánt hatás nem marad el!

Kinek és hogyan segít a grafokontroll?

Egy gondolat a “Kinek és hogyan segít a grafokontroll?” -hoz

  • 2009. november 10. kedd at 14:15
    Permalink

    Én már ezt -úgy tűnik nem tudatosan- próbáltam, és valóban nehéz. de megéri. (mikor az írásképem ami mindig enyhén jobbradőlő volt hirtelen elkezdett balra dölni…nehéz volt akár az egyenesen álló betűket is létrehozni.)
    tehát ez a grafokontroll:)

  • 2009. november 10. kedd at 15:44
    Permalink

    A megjegyzéshez szeretnék hozzászólni. Szerintem az enyhén jobbradőlés jó. Miért? Az előre haladást jelképezi, a jöbő felé. nekem is jobbradőlő írásom van és nem változtatnék rajta. Inkább előszőr a belső tulajdonságaimat vizsgálnám meg, melyek amiken változtatni szeretnék, mert nem vagyok elégedett azokkal.(agresszív vagyok, túl anyagias, nincs önbízalmam, mindenkit kritizálok …).
    Mindenképpen szakember véleményére és követésére van szükség
    Személyesen magamtól nem fognék neki. Ez talán ahhoz hasonlítom amikor a szomszédasszonyok egymásnak ajálgattják a nekik bevált gyógyszereket ami jó Katának nem bíztos, hogy jó Jolánnak.
    Szép napot, szeretettel Etel

    U.i. lekéstem az ajándék könyvet, de esetleg megrendelhető-e?

  • 2009. november 10. kedd at 21:39
    Permalink

    Én is nagyon kíváncsi lennék hogy vonal nélkül miért írok ferdén felfele.És arra is hogy apró betűvel kezdem az írásom és ahogy haladok a vége felé egyre nagyobbak lesznek. Ez milyen személyiségre utal.

  • 2009. november 10. kedd at 22:33
    Permalink

    Viktória! A felfelé haladó sorok lendületet, optimizmust, önbizalmat, vállalkozó kedvet jelentenek, de utalhatnak türelmetlenségre, túlzott idealizmusra, légvárak építésére is – attól függően, hogy a többi írásjellemző melyiket erősíti meg. Ha az először kicsi betük az írás előrehaladtával megnövekednek, az azt jelzi, hogy kezdetben kissé bátortalanul állsz hozzá a feladatokhoz, a kapcsolatokhoz, ám ahogy felméred az új helyzeteket, hozzászoksz a változásokhoz, az új emberekhez, egyre magabizosabbá válsz, egyre jobban feloldódsz.

    Etel, köszönöm a reagálást EMese kommentjére – magam sem írhattam volna jobban. 🙂 A grafokontroll esetében sem árt ismerni az egyes íráselemek grafológiai jelentését, hogy tudjuk, az mire utal, és tudnunk kell azt is, hogy mi várható, ha azt megváltoztatjuk.
    Több íráselem is utatlhat ugyanarra a tulajdonságra, ugyanakkor egy íráselemnek is több értelmezési lehetősége van. Nem mindegy tehát, hogy elyikbe nyúlsz bele, mert lehet, hogy nem azt az eredményt kapod, amit vársz. Ezért én is hasznosnak tartom a szakemberi felügyeletet, segítséget.

    Az ajándék könyv a kérdőív kitöltőinek járt, jelenleg még nem rendelhető.

  • Pingback:Csúnya írás a grafológiában | Az írás tükrében - Grafológiai és önismeret

  • 2010. január 17. vasárnap at 13:15
    Permalink

    csak most olvastam a hozzáfűzéseket,amiket írtatok-köszönöm!.
    hirtelen balradőlés:depressziv életszakasz. nehezen tudtam belőle kimászni, ezért a betűk, csak álló helyzetbe hozása is nehezen ment. aztán ahogy változott az életem a betűket fokozatosan tudtam állóhelyzetbe hozni és mikor megszűnt a nyomás, hirtelen jobbradöntés és száguldó betűk lettek.
    segített ez a grafokontroll, még igy tudattalanul is.
    (csak ráéreztem, nyilván a szakember mást mondott volna, vagy épp pont ezt:)
    jó,hogy rátaláltam a honlapodra,Szilvi! és a hozzászólásokból is sokat tanulok. köszönöm!

  • 2011. július 04. hétfő at 13:37
    Permalink

    Szilvia !
    Én nyomtatott kisbetűvel írok már régóta. Az én esetemben is működne a grafo controll ? Üdv, Wally

  • 2011. július 05. kedd at 11:24
    Permalink

    Kedves Wally!
    Először érdemes egy önismereti grafológiai elemzést készíttetni, ami közelebb visz ahhoz, hogy milyen személyiségjegyekkel, tulajdonságokkal rendelkezel, mi az, amin változtatni lehet, kell vagy érdemes.
    Személyiségünk megismerése abban is segít, hogy megtaláljuk a legfelelőbb eszközt önmagunk fejlesztésére. Ami az egyik embernél működik, az a másiknál nem. A grafolkontroll meglehetősen időigényes, türelmet és kitartást igénylő módszer, szó szerint le kell ülni hozzá, így egy izgága, jövő-menő embernek nem biztos, hogy ez a legjobb választás, annak ellenére, hogy kétségtelenül hatásos és működik.
    Az előzetes grafológiai elemzés azért is jó, mert segít meghatározni, hogy mely írásjellemzők változtatása, gyakorlása lenne szükséges.

  • 2011. július 07. csütörtök at 13:21
    Permalink

    Kedves Szilvia
    Köszönöm a tájékoztatást ! És a még részletesebb email-edet is !
    Üdv., Wally

  • 2012. szeptember 08. szombat at 15:49
    Permalink

    Kedves Szilvia! A grafokontroll előfeltétele gondolom a grafológia alapos ismerete, ami nem tűnik könnyen-röviden elsajátíthatónak, s mèg az ezt követő változtatás!
    Bevallom, kicsit kételkedem ebben az önnevelésben, személyiségformálásban, ha a mélyben rejtőző okokon közben nem változtatunk. Olyan ez, mintha a tünetet gyógyítanánk, és nem az okot! Egyébkènt izgalmas gondolatnak tartom.
    Örömmel venném, ha válaszolna, de az e-mailembe nem tudok belépni, ezért ezen a fórumon, vagy facebookon privát üzenetbe kérném.
    Űdvözlettel: Olga

  • 2012. szeptember 08. szombat at 17:55
    Permalink

    Kedves Olga!

    Számomra az önismeret és az önfejlesztés szorosan összefüggő, egymást gerjesztő folyamatok. Az önfejlesztés célja beindíthat egy önismereti folyamatot, és az önmegismerés folyamata is felkeltheti a változás, fejlődés utáni vágyat.

    Egyetértek abban, hogy a sikeres önfejlesztéshez tudnunk kell, hogy kik vagyunk most, miért lettünk ilyenek, mi vezetett idáig (okok). Hiszen ezek alapján mérhetjük fel, hogy milyen képességekkel és korlátokkal rendelkezünk, min tudunk változtatni, és min nem, illetve a változáshoz milyen lépések szükségesek, és mely módszerek lennének a legtesthezállóbbak számunkra. /Ezek kiderítésében segíthet egy önismereti grafológiai elemzés./

    A grafokontroll, bár kétség kívül hatásos módszer, de egy izgő-mozgó, ingeréhes és időhiányban szenvedő ember számára talán kevésbé célravezető, hiszen türelem, kitartás és rendszeres gyakorlás szükséges hozzá.

    Saját önfejlesztésre való alkalmazása azonban nem igényel mély és alapos grafológiai ismereteket. Nem kell grafológusnak lenned ahhoz, hogy használni tudd.
    A Gulyás Jenő – Földényi Ágnes: Grafokontroll című könyvében leírt módszer és az ott ismeretett írásjellemzők megváltoztatása bármely egészséges ember számára biztonsággal alkalmazható.

  • 2012. szeptember 10. hétfő at 13:28
    Permalink

    Kedves Szilvia !

    Köszönöm válaszát, melynek információi segítségek számomra több területen is a továbblépésben.
    Továbbra is figyelemmel követem cikkeit!
    Eredményes, örömteli “munkát” kívánok Önnek és az olvasóknak egyaránt!

    Üdvözlettel: Olga

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .