A balkezesség kialakulásának okait körüljáró blogbejegyzésemre a következő kérdés érkezett az egyik hírlevél-olvasómtól:

„… amennyiben világviszonylatban több a jobbkezes nő, mint férfi, hogyan lehetséges, hogy a jobb kéz használata az ókori harci technikák következtében vált dominánssá? …”

A mai kérdés, amire keressük a választ: Miért és hogyan vált dominánssá a jobb kéz az emberek többségénél, illetve, hogy miért lett egyáltalán bármelyik kéz domináns?
A már korábban említett elmélet, miszerint a kezek munkamegosztása a háborúskodásnak, a fegyverhasználatnak lenne köszönhető Carlyle angol történésztől származik. Ez, illetve Calvin elképzelése – miszerint a jobbkezesség feminin eredetű lenne (mivel az ősasszonyok a bal karjukban tartották a csecsemőt, a szívük felett, a jobb kezükben pedig hajító eszközöket fogtak, amivel elijeszthetik a rájuk támadó ragadozókat) – inkább érdekes, mint valószínű.

Az, a feltételezés már valószerűbbnek tűnik, mely szerint a jobbkezűség oka a mechanika lehet: a test tömegközéppontja a bal oldalon van, így a bal lábnak könnyebb az egyensúly meg-tartása, ebben pedig a jobb kéz segít, az a mozgékonyabb.

Más elképzelések szerint a jobbkezűség az emberré válás során, a két lábon járással összefüggésben alakult ki. Amint az ember két lábra emelkedett mellső végtagjai felszabadultak. A gazdaságos munkamegosztása jegyében az előember az egyik kézével nyúlt a vizsgálandó tárgy után (90%-ban ma is a jobb), míg a másikkeze besegített, tartotta a tárgyat (90%-ban ma is a bal).

A valódi tudományos választ Marian Annett genetikai teóriája adta. Szerinte a testi szimmetriát (így egyben valamelyik kezűséget is) egy olyan gén határozza meg, amely két formában fordulhat elő: „jobbra toló” (right shift, RS+), illetve “balra toló” (RS-) formában. Ám az emberelődök korai fejlődése során a génben valamelyen mutáció a „jobbra toló” formát tette dominánssá – ez hozta létre az emberelődök többségében a jobbkezűséget.
A gén „balra toló” formációja még nem eredményez automatikusan balkezűséget, csupán egy neutrális helyzetet idéz elő, amitől úgyanúgy lehet valaki balkezes, mint jobb kezes.

Gondolj csak a Mendel-féle genetika szabályra:

  • Az utódok 25%-ában két RS+ formájú gén lesz,
  • 50%-ában fele RS+, fele RS- és
  • 25%-ukban két RS-.

Vagyis az RS+ dominanciája miatt az utódok 75%-a eleve jobbkezes lesz;
míg a két RS- formájú génnel rendelkezőknek egyik fele jobb-, másik fele balkezes (ha nincs irányított környezeti hatás, pl. átszoktatás).

Hogyan vált dominánssá a jobb kéz?
Cimke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .