Az álmok figyelése és értelmezése értékes önismereti eszköz. Az álmok saját énünk mélyebb aspektusaiba engednek betekintést, segít megérteni önmagunkat, elfojtott érzéseinket, indulatainkat. 

A tudatos álmodás elsajátításával azonban kérdezhetsz is bölcsebb tudatalattidtól, ha nehéz döntéshelyzet előtt állsz, vagy egy jó ötletre van szükséged valamilyen probléma megoldásához.

Mi a tudatos álmodás?

A tudatos álmodás az ébrenlét és az álom keveredésével létrejött, köztes tudatállapot. A tudatos álmodás állapotában:

  • benne maradsz az álom közegben,
  • és tudod, hogy most álmodsz,
  • tudatában vagy annak, hogy ki vagy és hogy hol fekszel,
  • és hogy bármikor fel tudsz ébredni, ha úgy akarod.
  • képes vagy akár irányítani az álom cselekményét, szereplőit, és önmagadat

A tudatos álmodás első lépcsőfoka az, amikor az álmodó felismeri, hogy álmodik, ráébredt arra, hogy az átélt élmények nem valóságosak. Ilyenkor még nem tudunk beleszólni az álom alakulásába. Ez leggyakrabban spontán módon történik, de viszonylag egyszerű gyakorlatokkal előidézhető.
A tudatos álmodás magasabb fokozata az, amikor az álmodó kontrollt szerez az álomesemények fölött, és irányítani, befolyásolni tudja azokat.

Mire használható a tudatos álmodást? Miben segít?

  • A tudatos álmodás legérdekesebb és leghasznosabb felhasználási területe az önismeret fejlesztése. Az álmok figyelésével könnyebben felismerjük lelki problémáink gyökerét, megértjük saját érzéseinket, fájdalmainkat, félelmeinket, gátlásainkat, valamint ezek mélyben rejlő összefüggéseit.
  • A tudatos álmodás során „megidézhetők” feldolgozatlan emlékek és konfliktusok,
  • de találkozhatunk múltbeli énünkkel ugyanúgy, mint jövőbeni énünkkel, ismerősünkkel, elhunyt rokonokkal, lélektársainkkal is, hogy rendezhessük ügyeinket.
  • Tanácsot, ötleteket kérhetünk belső mesterektől, felsőbb énünktől, szellemi vezetőnktől (hívd, ahogy nézetednek a leginkább megfelel)
  • Útmutatást kaphatunk válaszutak, döntéshelyzetek előtt.
  • Meglelhetjük a hiányzó láncszemet aktuális problémánk megoldáshoz. Ahogy történt ez például Friedrich August Kekulé német tudóssal, aki álmában egy a saját farkába harapó kígyót látott, és ez világosította meg, hogy a benzolban a szénatomok gyűrűként kapcsolódnak össze.

Út a tudatos álmodáshoz

A tudatos álmodás kis gyakorlással könnyen elsajátítható.  A tudatos álmodást nagymértékben elősegíti:

  • az álomnapló vezetése.
  • az alkohol, altató, nyugtató, stb. fogyasztás mellőzése
  • ha elalvás előtt 2 órával már nem eszel
  • a tiszta, friss levegőjű, normál hőmérsékletű, nem túl világos hálószoba
  • ha alvás közben a fejed északra vagy keletre néz
  • lehetőleg a fejed mellett ne legyen elektromos készülék vagy mobil
  • egészséges életmód, rendszeres mozgás, napi 5-10 perc meditáció vagy relaxálás

A tudatos álmodás kialakítására többféle technika is létezik – nézzünk párat.

Folyamodhatsz az önszuggesztióhoz, amikor is naponta vagy lefekvés előtt is többször elmondod magadnak, hogy: „Emlékezni fogok az álmaimra.”

Ehhez nagyon hasonló az Agykontrollban használt Álomkontroll technika, amikor lefekvés után, ellazult, meditatív állapotban programozzuk magunknak, hogy „Emlékezni akarok egy álmomra, emlékezni fogok egy álmomra.” Érdemes papírt és íróeszközt készíteni az ágy mellé, hogy felébredve feljegyezhess néhány kulcsszót az álmodról. Az Álomkontroll módszerrel kb. három héten belül beindul az álmokra való visszaemlékezés, ha korábban ez nem sikerült.
Ha ez már jól megy, és emlékszel már egy- egy álmodra, azt is programozhatod, hogy egy téged foglalkoztató kérdésre kapj választ álmodban, amire emlékezni fogsz és meg is fogsz érteni. (Mivel korábban már végeztem agykontrollt – leginkább ezt használom.)

A MILD-technika (Mnemonic-Initiated Lucid Dream) Paul Tholey nevéhez fűződik, amelynek lényege a valóság teszt:

“A következőképpen jártam el – mondja – : napközben többször (ötször-tízszer) feltettem magamnak a kritikus kérdést, hogy most ébren vagyok-e, vagy alszom. Bár soha a legkisebb kételyem sem volt afelől, hogy ébren vagyok, arra kényszerítettem magam, hogy igen alaposan ellenőrizzem, nincs-e valami feltűnő, ami mégis arra utalna, hogy álmodom. Az ellenőrzés esetenként egy-két percet vett igénybe. Négy hét után volt az első sikerem. A tudatállapotra irányuló kritikus kérdés az álom során is felmerült, s azt a tényt, hogy álmodom, arról ismertem fel, hogy egy olyan személlyel találkoztam, akiről tudtam, hogy meghalt”.

Bővebben erről Prof. Dr. Paul Tholey – Kaleb Utecht: Alkotó álom c. könyvében olvashatsz.

Kapcsolódó cikk:

Melyik álmodó-típusba tartozol?

Hogyan álmodjunk tudatosan?
Cimke:

Egy gondolat a “Hogyan álmodjunk tudatosan?” -hoz

  • 2011. június 27. hétfő at 14:21
    Permalink

    Tisztelt Szabó Szilvia.

    Álomfény Álomlét címmel.
    Mintegy tizenöt éve foglalkozom az álmok üzenetének értelmezhetőségével.
    Szinte folyamatosa napi szinten.Az évek során el jutottam az álmok éjszakai nappali és meditatív állapotban, jelképekben érkező üzenetek értéséhez. Folyamatosan álmodunk éjjel alvás közben és nappal éber aktív állapotban, pl, munka sport autóvezetés vagy nyugalmi állapot közben is. Az értés minden esetben napszaktól,évszaktól függő és így más a megértés módja is. A kért álom szintén e csoporthoz tartozik.
    Tisztelt Szilvia, e rövid néhány mondat okán ha felkeltetem érdeklődését, szívesen megosztom Önnel tapasztalataimat. Az egyetemes emberi értékrendek alapján.
    Az az minden ellenszolgáltatás nélkül, emberbaráti szeretetből.

    Tisztelettel:

    Bolf László

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .