Azt hiszem a legtöbben az önismeret útján járva találkoznak először a grafológiával. Keressük önmagunkat, a saját utunkat, helyünket és szerepünket a világban.

Szükségünk van megerősítésre, visszajelzésre önmagunkról, amihez a kézírás rendkívül pontos és a lelkünkben zajló változásokat is érzékenyen jelző tükörként szolgál. A kézírás megfejtését célzó grafológia nagyon megbízható, tudományos alapokon nyugvó, hatékony személyiségfeltáró módszer.

Hogyan lesz valakiből grafológus? Figyelj, elmesélem!

Mi kell hozzá?

Az elinduláshoz – ahhoz, hogy belekóstoljunk a grafológiába – kell tehát egy adag kíváncsiság és nyitottság önmagunk, mások, illetve az emberi lélek iránt.

Nem árt némi analitikus és “nyomozói” hajlam, mélyreható gondolkodás, hogy hajlandóak legyünk kutakodni a saját lelkünkben, múltunkban, és meg akarjuk érteni a mélyebb és rejtett összefüggéseket és ne rázkódjunk el a fejlődés lehetőségétől.

Magához a grafológusi pálya aktív gyakorlásához úgy vélem, kell egyfajta elhívatottság, jó értelemben vett megszállottság is. Hiszen a grafológus önmagában nem sikerszakma, alkalmazotti munkakörben nem is igazán foglalkoztatnak grafológusokat, így a legtöbben valamilyen vállalkozási forma keretein belül gyakorolják. Egy vállalkozás sikeres működtetéséhez azonban a gazdálkodási, vállalkozási, üzleti és marketing ismeretekre van is szükség van.

A grafológusi munka tehát rengeteg szorgalmat, kitartást, türelmet és alázatot igényel. Az ügyfelekkel kapcsolatban pedig fontos a pszichológiai érzék, az empátia, a tapintat, a segítőszándék és az etikus magatartás.

A grafológusi pálya emellett folyamatos tanulást és önfejlesztést kíván meg és tesz lehetővé.

Kinek ajánlott a grafológia?

Grafológiát tanulni mindenkinek ajánlott, aki szeretné jobban megismerni önmagát és másokat, akit foglalkoztat az emberi lélek rejtelmei és a viselkedés mögött meghúzódó okok; aki szívesen foglalkozik emberekkel vagy a munkája is emberekhez köti, valamilyen humán segítő szakmát gyakorol.

A grafológussá válás menete

Ha grafológiát szeretnél tanulni, többféle módon megteheted. Rengeteg grafológia könyv áll a rendelkezésedre és különféle szintű képzések között válogathatsz.

Mielőtt képzést választasz, gondold át, hogy mennyire szeretnél elmélyedni az íráselemzés tudományában, mi a célod a grafológiával.

  • Ha az érdeklődésedet szeretnéd kielégíteni és egy jó kis hobbit kívánsz kialakítani ebből, akkor a rövidebb, ismeretterjesztő és önfejlesztő célú grafológiai tanfolyamokat javaslom.
  • Ha azonban a szakma csínját-bínját szeretnéd megtanulni és grafológussá akarsz válni, akkor a magas óraszámú, többéves képzések között keresgélj.

A grafológus képzés általában iskolarendszeren kívüli képzési forma keretein belül történik. Tehát az oktatás hétvégenként és/vagy esti iskolai rendszerben zajlik, ami kiegészülhet online elemekkel is, de a személyes találkozó és konzultáció elengedhetetlen a hatékony tanuláshoz és gyakorláshoz.

A grafológus képzésre való jelentkezés feltétele legalább érettségi bizonyítvány.

A grafológus tanfolyamok hossza és ára képzőintézettől függ. Az elmélyült és alapos grafológus tudást adó tanfolyamok 2-3 év alatt végezhetők el (ami 4-6 félévet, illetve legalább 180-240 óraszámot jelenten). Ez idő alatt jelentős elméleti és gyakorlati oktatás folyik, melynek során elsajátíthatod az alapokat.

Főbb tantárgyak:

  • írástörténet, írásfiziológia, grafológia történet,
  • grafológia elmélet, grafológiai mérések, íráselemzés-analízis, illetve szintézis, alkalmazott grafológia stb.
  • pszichológiai ismeretetek (általános lélektan, személyiség lélektan, fejlődés lélektan, pszichometria, szociálpszichológia stb.)
  • etika

Az egyes félévek, illetve tanévek félév-,ill tanévzáró vizsgával zárulnak. A teljes tanfolyam elvégzése után grafológus záróvizsga tehető. Ez szóbeli és írásbeli vizsgából, valamint szakdolgozat írásból és annak megvédéséből áll. Sikeres vizsga esetén a képzőintézet által kiállított grafológus oklevelet, tanúsítványt kapsz. (Ez ma már sajnos nem OKJ-s bizonyítvány.)

A folyamat azonban itt még nem ér véget, hiszen a magabiztos grafológiai elemzések készítéséhez szükséges rutin megszerzése további 1-3 év legalább, attól függően, milyen intenzíven „gyakorolsz”.

A tapasztalat azt mutatja, hogy 100 végzett hallgatóból jó, ha 1-2 lesz praktizáló grafológus.

Hogyan lesz valakiből grafológus? Figyelj, elmesélem!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .