A Tízmilliószoros napokon a pozitív és negatív kívánságok, gondolatok és cselekedetek is tízmilliószoros erővel hatnak. Így jól gondold meg, hogy mit kívánsz…

Tízmilliószoros napok 2014-benMinden évben van négy Buddhista ünnepnap, amit Tízmilliószoros napnak nevezünk. Ezek a napok Buddha életévhez kötődnek.

Talán már több internetes oldalon is megtaláltad az idei év Tízmilliószoros napjainak a dátumait, de sok helyen pontatlanul tüntetik fel.
A keveredést leginkább az okozza, hogy sokan a számolás kezdetét a kínai holdújévhez igazítják, nem pedig a tibeti újév, a “Loszar” dátumához,  holott a Tízmilliószoros vagy Dhramacsakrás napok tibeti buddhista ünnepek.

2014-ben  január 31-én kezdődött a kínai holdújév, viszont a tibeti holdújév, a Loszar csak március 2-án kezdődik. Így lehetetlen, hogy február 14-én legyen az első Tízmilliószoros nap, ahogy az sok helyütt olvasható – még ha oly szimpatikus lenne is , hogy az egy napra essen a nálunk ünnepelt Valentin nappal…

Mikor vannak a Tízmilliószoros napok 2014-ben?

2014. március 16. – Buddha csodák bemutatásának ünnepe (Chotrul Duchen)

Az első Tízmilliószoros nap a „Csodák ünnepe”, ami az első tibeti holdhónap teliholdja. Ez annak a 15 napnak az ünneplését jelenti, amikor Buddha követői hitének erősítése végett csodatévő cselekedeteket mutatott be.

2014. június 13.  – Buddha megvilágosodása és paranirvánájának ünnepe (Saga Dawa Duchen)

A tibeti naptár a negyedik holdhónapjának teliholdja a “Születés, megvilágosodás és eltávozás napja”. Ez a Veszák, Buddha Sákjamuni megvilágosodásának és Paranirvánába térésének az évfordulója. Harmincöt éves korában Buddha elérte a megvilágosodást Bodhgajában. Születésnapját is ezen a napon ünnepeljük

2014. július 31. –  Buddha A Tan kerekének megforgatása (Chokhur Duchen)

A harmadik Tízmilliószoros napot a hatodik tibeti holdhónap negyedik napján ünneplik. Megvilágosodása után Buddha hét hétig nem tanított, végül azonban Indra és Brahma ösztönzésére megforgatta a Tan Kerekét – első ízben Szarnathban, ahol a Négy Nemes Igazságot tanította.

2014. november 14. –  Buddha mennyekből alászállásának ünnepe (Lha Bab Duchen)

A negyedik tízmilliószoros nap a “Visszatérés napja”, amely a kilencedik tibeti holdhónap 22. napja. Buddha Sákjamuni alászállt az istenek birodalmából és Buddha anyja, Indra birodalmában született újjá. Buddha három hónapot töltött tanítással az istenek birodalmában, hogy anyját megszabadítsa és jóságát viszonozza, valamint hogy az istenek javát is szolgálja.

Ezenkívül a tibetiek szerint minden telihold és újhold napja százszoros teremtő erővel bír.

 

Tízmilliószoros napok 2014-ben

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .