Ernst Kretschmer német pszichiáter (1888-1964) összefüggést látott az emberi testalkatok és lelki alkatok (temperamentum), valamint a testalkatok és az elmebetegségek között.

Kretschmer testalkati tipológiája háromféle típust különböztetett meg: aszténiás (vagy leptoszom), atletikus, piknikus.

Nézzük, milyen testi és lelki jellemzőket takarnak az egyes típusok, és vajon milyen lehet a kézírásuk. (Fontos megjegyzés: a grafológiai jellemzők a lelki sajátosságokat tükrözik.)

Milyen jellemről árulkodik a testalkat? Kretschmer testalkati tipológiája

Az Aszténiás vagy Leptoszom

A leptoszom típus madárcsontozatú, gyenge izomzatú, sovány, nyúlánk, hosszában fejlett ember. Mellkasa lapos, csípője és válla keskeny, a nyaka és a végtagjai hosszúak. Feje keskeny vagy tojásdad alakú, orra hosszú és éles, álla csapott. Bőre finom, fakó, áttetsző. A haja sűrű, a szemöldök dús és gyakran összeér.

A leptoszom ember befelé forduló, érzékeny és mély lelki életet él. Szívesen elmélkedik és elemzi önmagát, bár ez sokszor belső nyugtalansághoz, tépelődéshez és érzelmi feszültséghez vezet.

Érzelmi reakcióit tekintve nehezen kiszámítható: vagy túlérzékenyen, sértődékenyen reagál, vagy közömbösnek mutatkozik, illetve kifelé mást mutat, mint amit érez.

Kifelé hűvös, zárkózott, kissé bizalmatlan, emiatt nehezen megközelíthető, és ő sem könnyen barátkozik és teremt kapcsolatot. Egyedül is jól elvan, de szűk közegben, az általa kiválasztott és kedvelt személyek társaságában idővel képes feloldódni.

Elméleti és idealista típus, aki sok időt tölt saját belső gondolat-, álom- és fantáziavilágában, így elhatárolja magát az élet örömeitől és gyakorlati teendőitől. Hajlamos elszakadni a realitástól. Elvont, rendszerező, logikus gondolkodó, vagy igazi művészlélek, különc csodabogár.

Kretschmer megfigyelése szerint a leptoszom alkat gondolkodási zavarokra, szkizofréniára hajlamos.

Grafológiai jellemzők:
nagy jobb margó, tagolt, szellős írás (nagy sor és/vagy szóközök), gyors tempó, gyenge -max közepes- nyomaték, egyszerűsített betűformák, szűk betűk, közepes vagy nagy betűtávolság, zárt formák, ductus árkád, szűk vagy mély nyergű füzér, felső zóna hangsúly.

Az Atletikus

Az atletikus ember csontozata erős, izomzata szálkás, feszes, sportos alkat, aki könnyen fejlesz izmokat. Jó anyagcseréjének köszönhetően – piknikus tárásához képest – kevésbé hajlamos a hízásra. Végtagjai arányosak, a vállöv szélesebb, mint a medenceöv. Bőre rugalmas, haja sűrű, vastag, erős szálú. Arccsontja és álla erősen kirajzolódik.

Kevésbé kedélyeskedő, inkább szűkszavú, nyugodt, kiegyensúlyozott és fegyelmezett ember. Ám ha nagy ritkán elpattan nála a cérna, akkor erős és váratlan indulatkitörésekre ragadtathatja magát.

Megbízható és hűséges barát és társ. Erős akaratú, nehezen befolyásolható. Mentálisan kissé merev, hajlamos leragadni bizonyos szabályok és szokások mellett. Gondolkodása józan, gyakorlatias, aprólékos, elemző.

A munkában és sportban energikus, szívós, kitartó és állhatatos. A tettek embere, nagy erőkifejtésre képes.

Kretschmer megfigyelése szerint az atletikus alkatúaknál gyakoribb az indulati zavarként értelmezett epilepszia.

Grafológiai jellemzők:
közepes vagy annál erősebb nyomaték, egyenletes tempó, szabályos méretek, dőlés, következetes formák, ductus: szög, szöges füzér, árkád

A piknikus

A piknikus testalkatú ember zömök, kerekded, jól táplált. Széltében fejlett. Csontrendszere gyengébb, izomzata lágy. A csípő szélesebb a vállnál (körte alkat), a has előredomborodó (hordó vagy alma alkat). Anyagcseréje lassú, ezért hízásra hajlamos, és gyakran küzd súlyfelesleggel és a kilókkal…. Végtagjai rövidek, nyaka rövid, arca lágy és széles. Haja lágy és vékony szálú, férfiaknál jellemző a korai kopaszodás.

Kretschmer szerint a piknikus személyiség kedélyes, vidám, optimista ember. Tudja élvezni az életet, kedveli a nyugalmat, a kényelmet, ugyanakkor vállalkozószellemű és tetterős.

Társaságkedvelő, nyitott, kedves, barátságos, közvetlen ember. Könnyen teremt kapcsolatot. Érzelem-gazdag és nyílt, gyakran ami a szívén, az a száján, és kissé hangulatember, de jólelkű. Néha kicsit bőbeszédű és felszínes, de jó a humora.

Gondolkodása józan, körültekintő, ugyanakkor gyakorlatias, ötletes és kreatív. Ügyes szervező.

Kretschmer úgy találta, hogy a piknikus emberek a kedélybetegségekre, a mániás-depresszióra hajlamosak.

Grafológiai jellemzők:
kerekded betűk, gördülékeny írás, füzéres, hullámos, esetleg fonalas ductus, hullámzó sorok, telt hurkokkal, többletvonalak, díszítések, közepes nyomaték, gyors, harmonikus mozgás, kapkodó ékezetek

Ma már tudjuk, hogy az örökletes tényezők mellett a szerzett tulajdonságok és a neveltetés is fontos szerepet játszanak az emberi személyiség formálódásában és fejlődésében, ennek ellenére Kretschmer tipológiája sokáig nagyon népszerűnek számított.

Milyen jellemről árulkodik a testalkat?
Cimke:                     

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .