Ha pályaválasztás előtt állsz, netalán pályaváltáson, pályamódosításon töröd a fejed, akkor segíthet a döntésben, ha tisztázod magadban, hogy: szellemi, gyakorlatias vagy a fizikai feladatokra vágysz.

Az alábbiakban a három fő terület szakember típusát és kézírásuk grafológiai jellemzőit ismerheted meg. Elő hát a kézírással, és teszteld le a grafológia segítségével, hogy nálad melyik irány dominál.

Elméleti, gyakorlati és fizikai típus

A grafológiában a betűszárak, az írászónák mérete és aránya az egyik fontos mutató, ami az ember törekvéseiről, vágyairól árulkodik. A felső zóna a szellemi életet, a gondolat- és fantáziavilágot, a középső zóna a mindennapi gyakorlati és lelki életet, az alsó zóna az ösztönöket és anyagi világot képviseli.

Akár nagy, akár kicsi az írás, a szárak hosszúságát mindig a középzónához viszonyítjuk. Nos, melyik zóna dominál az írásodban? Ez a terület fontos a számodra, ott szeretsz időzni és ott szeretnél érvényesülni.

Ám ahogy a grafológiai mondás tartja: „egy jel nem jel”, ezért érdemes más írásjellemzők között is keresgélni, amelyek megerősítik a zónák által jelzett érdeklődési irányt.

Tartsd szem előtt, hogy az esetek többségében a típusok és a tulajdonságok keverednek, hiszen az érdeklődés ritkán korlátozódik egyetlen területre. Sőt, a humán vagy reál beállítottság, az analitikus vagy holisztikus gondolkodási mód tovább finomít a képen.

Lássuk hát, melyik típus vagy: elméleti, gyakorlati vagy fizikai szakember?

Az Elméleti szakember

Az elméleti szakembert az intellektuális tudás, a szellemi alkotások és kihívások mozgatják. Az eszével, elméjével szeret dolgozni. Rengeteg időt tölt a fejében: filozofál, ötletel, elméleteket gyárt és alkot, feltalál, kielemez, megkérdőjelez, összefüggéseket keres, információkat rendszerez, mert érteni akarja a dolgok működését.

Ide sorolhatók az elvont kutatók, az csodabogár feltalálók, a szórakozott tudósok, a hóbortos professzorok, a gondolataikba merülő filozófusok és az elvarázsolt művész-lelkek, akik testben ugyan köztünk vannak, ám gondolatban, képzeletben gyakran máshol járnak. Emiatt az emberek sokszor különcnek, távolságtartónak tartják őket, ők pedig gyakran magányosnak és meg nem értettnek érzik magukat.

Számukra a hétköznapi élet, a pénzkezelés, a napi ügyintézés, sorban állás és a háztartási teendők ellátása idegesítő vagy unalmas elfoglaltság, amihez nincs türelmük. Néha a legegyszerűbb dolgokkal sem boldogulnak (beverni egy szöget, vagy elkészíteni egy rántottát) és gyakran a saját személyes szükségleteikről is megfeledkeznek, mint a rendszeres étkezés, tiszta ruha, rendezett, ápolt megjelenés stb.). Ezért jó ha van mellettük egy határozott, talpraesett társ vagy asszisztens, aki gondoskodik mindezekről és biztos hátteret biztosít.

Bár szellemi intelligenciájuk magasan fejlett, érzelmi intelligenciájuk már kevésbé, ezért kapcsolati téren sok türelmet és elfogadást igényelnek környezetüktől. Egyrészt olyannyira belemerülnek a saját fantázia vagy gondolatvilágukba, amitől a környezetében élők gyakran elhanyagolva érezhetik magukat. Másrészt az érzelmi problémák és személyközi konfliktusok kezeléséhez sincs igazán érzékük. Mert vagy lerázzák magukról ezeket a problémákat, vagy hideg, tárgyilagos elemzéssel és  logikus érveléssel akarják rendezni a dolgot.

Írásuk grafológiai jellemzői: felső zóna dominancia, magas hurkokkal, hangsúlyos vagy változatos ékezetekkel. A másik két zóna kisebb és kevésbé kidolgozott, sok az egyszerűsítés, a fonalasítás, az alsó hurkok helyett sokszor csak szárak, tapadó vagy szublimáló hurkok láthatók. A betűk általában kicsik és soványak, állók vagy balra dőltek. Az szöveg tagolt, az írás gyors, a vonalak vékonyak, élesek.

A gyakorlatias ügyintéző

A gyakorlatias szakember két lábbal áll a földön és a hétköznapi eseményekre fogékony. Érdeklődő, de főként a gyakorlatban alkalmazható tudást kedveli. Reálisan gondolkodik és szereti a praktikus megoldásokat.

A jelen kihívásaira, az előtte álló feladatra fókuszál. Általában kitartó, megbízható és módszeres, emiatt -reál beállítottság esetén- remek ügyintéző, adminisztratív szakember válhat belőle.

Bizonyos fokig igényli a rendezett kereteket és a működési szabályokat a munkában, de azon belül képes önállóan és rugalmasan dolgozni. Lényeglátása és gyors döntései ügyes szervezővé és jó problémamegoldóvá teszik. Képes egyszerre többfelé figyelni, fél szemét a környezetben zajló eseményeken tartani, ugyanakkor a feladataival is halad.

Szereti a szervezettséget és értékeli az együttműködést. Fontosak számára az emberi kapcsolatok, az érzelmi élmények és a kötődés. Humán beállítottság esetén a segítő, gondozó, támogató pályákon, az oktatás és a tanácsadás terén lehet sikeres.

A munkában többnyire aktív, de mivel élvezni is akarja az életet, emiatt időnként hajlik a kényelmesség és a passzivitás felé.

A gyakorlatias szakember írásának jellemzői: középzóna dominancia, alig kiemelkedő felső és mérsékelt alsó szárakkal, ill hurkokkal, melyek bekötési pontja a középzónában található. Formahangsúlyos, olvasható írás, telt, nyitott és/vagy hurkos középbetűkkel, amelyek kötöttek vagy közepesen kötöttek. Mázolt vonalvezetés közepesen gyors, ritmusos írás.

Az anyagi, fizikai világ mesteremberei

Akik ebbe a típusba tartoznak, azok elsősorban az anyagi eszközök, illetve a fizikai képességeik révén akarnak érvényesülni. Motiválóan hatnak rájuk az anyagi javak, a fizikai és érzéki élmények, a testi és a biológiai késztetések és élvezetek, a szépség és a kényelem. A pénz és az anyagi javak megszerzésén túl sok esetben a munkában és a fizikai alkotásban való öröm, a tevékenységbe való belefeledkezés és feloldódás az, amit ösztönösen keresnek.

Az anyagi világ rendkívül széles és változatos pályatípusokat és érvényesülési lehetőséget kínál. Van olyan szakember, aki a szabadban, a természetben szeret tevékenykedni, más szívesebben tölti az idejét valamilyen anyag (pl.: fa, fém, műanyag, textil stb.) megmunkálásával vagy egy tárgyi eszköz megalkotásával, összeszerelésével, javításával.

Van akit a mozgás, a fizikai aktivitás lehetősége miatt választja ezt az irányt, ahol megmutathatja, kiaknázhatja testi erejét, ügyességét is (pl.: sportolók). A kézműves, iparműves szakemberek viszont a kézügyességüket szeretnék kamatoztatni.

Sokakat az esztétikai és érzéki szépség iránti rajongás, a test-és szépségápolás, a divat szeretete, az otthonszépítés és rendezés vágya, vagy épp a gasztronómia iránti élvezetek terelnek ebbe az irányba.

Az anyagi világ szakembereinek grafológiai jellemzői: alsó zóna hangsúly hosszú, telt hurkokkal; alsó zónából induló kezdővonalakkal, mázolt és nyomatékos vonalakkal. Az írás közepesen gyors vagy lassú, horizontálisan tág (elnyújtott, lapos) és kevésbé tagolt.

Elméleti, gyakorlati vagy a fizikai feladatkörben érzed otthon magad?
Cimke:                 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .