Az érzelmi intelligencia a szerény értelmi képességeket ellensúlyozni tudja, míg a magas IQ mellett segít azok minél hatékonyabb kibontakoztatásában, kiaknázását.

Sokáig az IQ-t tekintettük a siker zálogának, ám mára a különböző felmérések és kutatások eredményei azt bizonyítják, hogy az életben való boldogulás és siker titka sokkal inkább az érzelmi intelligenciában (EQ) rejlik. Egyes adatok szerint ez az arány 80% – 20% az EQ javára.

Hányszor előfordult már, hogy az iskolában gyengébben teljesítő gyermek magas érzelmi intelligenciával felnőttként kimagaslóan sikeres és teljes életet éltek. De ismerünk olyan példát is, hogy az iskolában osztályelső gyerek érzelmi intelligencia hiányában gyakran meg nem értett, és ki nem teljesedett zseniként kóborol a világban, vagy úgy csörtettek át az életen és az embereken, mint elefánt a porcelánboltban.

A sikerhez fontosabb az EQ, mint az IQ

Mi is az érzelmi intelligencia?

Az EQ az érzelmekkel való bánni tudást jelenti. Tulajdonképpen egy képességegyüttest értünk alatt, amivel saját és mások érzelmeit fel tudjuk ismerni, meg tudjuk érteni és pozitív módon kezelni tudjuk.

Vajon melyek ezek a képességek? Ezt Daniel Goleman az 1995-ben megjelent Érzelmi intelligencia c. könyvében 5 jól körülhatárolható összetevőben írta le.

Az érzelmi intelligencia összetevői

1. Éntudatosság (önismeret)
Az éntudatos ember ismeri önmagát, tudja mik az erősségei, és hol vannak a gyengeségei, melyek a fejlesztendő tulajdonságai. Képes kívülről és tárgyilagosan szemlélni önmagát. Felismeri érzelmeit, hangulatváltozásait, tudatában van saját viselkedésével, és azzal, hogyan hat ez másokra, és őt hogyan befolyásolják mások.

2. Érzelmek hatékony kezelése
A magas érzelmi intelligenciával rendelkező ember irányítani és keretek között tudja tartani érzelmeit. Képes visszafogni magát és önuralmat gyakorolni, ha ez szükséges, ugyanakkor kellően rugalmas is lelkileg. Pozitívan bánik a stresszhelyzetekkel, gyorsan feldolgozza a kudarcot, meglátja a kiutat, a lehetőségeket és továbblép. Szenvedélybetegségektől, önszabotázstól és önromboló szokásoktól mentesen éli az életét.

3. Önmotiválás
A magas EQ-jú ember önállóan tűz ki célokat, és kitartóan dolgozik azok elérésért. Érzelmi energiáit (pl.: lelkesedés, öröm, optimizmus erejét) is beveti, tudatosan felhasználja a siker érdekében, ezáltal belülről motiválja önmagát. Nincs szüksége külső noszogatásra, megerősítésre.

4. Empátia
Az empatikus személy gyorsan felismeri és pontosan értelmezi mások érzéseit, nonverbális jeleit, pszichés reakcióit. Érzékeny mások szükségleteire, nyitott embertársai problémáira és képes beleképzelni magát a helyükbe, átérezni a helyzetüket.

5. Kapcsolatkezelés
Könnyen teremt kapcsolatot és azok fenntartása, ápolása sem okoz gondot a számára. (Ez az introvertált személyek számára talán nagyobb kihívást jelent, és több tudatosságot igényel.) Fejlett érzelmi intelligenciával az ember együttműködésre törekszik, világosan és hatékonyan kommunikál. Képes tervei elfogadtatására, társai meggyőzésére, motiválására, inspirálására, megerősítésére, úgy hogy mindeközben tiszteletben tartja a jogaikat és tekintettel van az érzéseire. Képes a nézeteltérések elsimítására és a konfliktusok kezelésére.

Az EQ fejleszthető

Az érzelmi intelligenciánkat nagymértékben meghatározza a gyermekkorunk és neveltetésünk, így eltérő kezdőtőkével és felvértezettséggel lépünk a nagybetűs életbe.

Ez sokak számára először talán elkeserítőnek tűnhet, de szerencsére az érzelmi intelligencia a korral és a megélt tapasztalatokkal magától is fejlődik – szakirodalmi adatok szerint 20-50 éves korunk között kb. 25%-kal.

És gondolj csak bele, mennyivel gyorsabb és magasabb fejlődési szintet érhetsz el, ha egy kis önreflexióval, önismerettel, odafigyeléssel, és tudatos fejlesztéssel is rásegítesz a dologra. Érettebbé, bölcsebbé, sikeresebbé és boldogabbá válhatsz.

Jól jönne egy hatékony ön- és emberismereti iránytű,
ami segít, hogy ne tévedj el a személyiségtípusok szövevényes világában?  Katt ide! 
A sikerhez fontosabb az EQ, mint az IQ
Cimke:                 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .