Olvasóim gyakran keresnek meg levélben a csúnya írás problémájával, és hogy vajon hogyan lehet ezen javítani.

Több oka lehet annak, hogy megcsúnyul az írás, de sokuknál rendre kiderül, hogy a rejtett vagy az átszoktatott balkezesség, illetve a kézdominancia-zavar áll a háttérben. Ilyenkor érdemes a két agyfélteke együttese munkáját különböző gyakorlatokkal elősegíteni, amivel jelentős javulás érhető el.

10 agyfelteke harmoinzalo gyakorlat ha csunya az irasod

Mi okoz kézdominancia-zavart?

Agyunk bal és a jobb félteke különböző pszichés funkciókat és fizikai aktivitásokat lát el. Például az írás, az olvasás és a számolás a bal agyféltekéhez köthető, míg a zenei, művészi készségek a jobb agyféltekéhez.

Az agyféltekék idegpályáinak kereszteződése miatt testünk két oldalát, az ellentétes oldali agyfélteke irányítja. Vagyis a bal agyfélteke a test jobb oldalát (jobb kéz, jobb láb, jobb szem, jobb fül), a jobb agyfélteke a test bal oldalát mozgatja.

Ezt a féltekei elrendeződést, „oldalivá válást” nevezzük lateralizációnak.

Az agy fejlődése során mindenkinél kialakul, hogy melyik agyféltekéje lesz a domináns (laterális dominancia), illetve milyen arányban. Vannak teljesen jobb, enyhén jobb, kétkezes, enyhén bal és teljesen bal kezes emberek. Ez egy egyszerű lateralitás teszttel könnyen kideríthető.

Dominancia-zavar alakulhat ki azoknál,

  • akiknél nem egyértelmű, illetve nagyon enyhe a laterális dominancia,
  • akik kevert dominanciával rendelkeznek (pl.: jobbkezes, de emellett ballábas vagy bal szemes)
  • akik eredendően balkezesek, de átszoktatták a jobb kéz használatára.

Milyen következményei lehetnek a laterális dominancia-zavarnak?

A laterális dominancia-zavar esetén nehézséget okozhat az írástanulás. Az ilyen gyerekek gyakran felcserélik a betű vagy szótagrendet (pl.: sz, helyett zs-t írnak, vagy gy helyett yg-t), sokan pedig fordítva vagy tükörírással írják a betűket, szavakat.

A térbeli tájékozódásuk bizonytalanabb, sokszor felcserélik vagy keverik a jobb és bal irányt. Írásképük sokszor rendetlen, csúnya és olvashatatlan.

Mozgáskoordinációjuk gyengébb, így rosszabbul teljesítenek az ügyességi feladatokban, mint problémamentes társaik. Ez pedig rendszeres kudarcélményt, feszültséget, érzelmi kiegyensúlyozatlanságot eredményez. A sikertelenség kisebbrendűségi érzést, bizonytalanságot, szorongást, gátlásosságot vagy épp túlzott agresszivitást eredményezhet, ami a közösségi kapcsolatokra is kihat.

Az átszoktatott balkezeseknél, a kevert vagy gyenge laterális dominanciájú gyerekek között nagyobb százalékban fordul elő tanulási nehézség, diszlexia, diszgráfia vagy dadogás.

Természetesen nem törvényszerű, hogy minden ilyen kisgyerek produkálja a fenti tüneteket, mivel sokan közülük nagyon rugalmasan és kreatívan kezelik és oldják meg a problémát anélkül, hogy ez különösebb fennakadást okozna.

Azoknak viszont, akik csúnyán írnak vagy gyengébb a mozgáskoordinációjuk, sokat segíthetnek az alábbi két agyfélteke működését harmonizáló gyakorlatok.

10 agyfélteke harmonizáló gyakorlat, mi segíthet

Az alábbi egyszerű rajzos és mozgásos agyfélteke harmonizáló gyakorlatok aktívabb működésre ösztönzik a jobb agyféltekét, illetve összehangolják a két agyfélteke együttes működését. Ezáltal javul a mozgáskoordináció, a memória, a koncentrációs készség, a problémamegoldó készség; erősödik az intuíció, a kreativitás.
Mivel a gyakorlatoknak  kiváló stresszoldó, relaxáló és regeneráló hatásuk is van, így azoknak is érdemes rendszeresen elvégezniük, akik nem átszoktatott balkezesek vagy a laterális dominancia zavarral küzdők.

1. Fekvő nyolcasok – Egy papírra vagy a levegőbe rajzolj nagy fekvő nyolcasokat, „végtelen jelet”. A fekvő nyolcasokat rajzolhatod ugyanazon a vonalon haladva, folyamatosan egymásra, vagy egy vonallal egymás alá zsinórfolyamként. Amikor áthaladsz a középponton, az irányváltással megtörténik a két agyfélteke közötti váltás, miközben a folyamatos visszatérő mozgás összehangol, együttes munkára készteti a két agyféltekét.

2. Dupla firka, dupla abc – mindkét kezedbe fogj íróeszközt, majd mindkettővel egyszerre rajzold vagy írd le ugyanazt. Célszerű először egyszerűbb firkákkal vagy az abc nyomtatott betűivel kezdeni. Természetes, ha a két kézzel rajzol ábra egymás tükörképe lesz, vagy ha a bal oldali betűk visszafelé néznek.

3. Mandala rajzolás – Ha a nyolcasok rajzolása közben picit elforgatod a lapot úgy, hogy a középpont állandó maradjon, akkor egyszerű mandalát kapsz, amit aztán ki is színezhetsz. Színezés során egy monoton finom-motorikus mozdulatot ismételgetsz, ami egyfajta meditációs állapotot eredményez, így aktivizálja a jobb agyféltekét. Mandalaszínezés közben nemcsak a képi világ, hanem a színek gyógyító hatása is érvényesül.

4. Ellentétes irányú együttes karkörzés – Állásban nyújtott karral az egyik karoddal előre, a másik hátra körzöl, majd csere.

5. Ellentétes térd-könyök érintés, amit végezhetsz állva, de hanyatt fekve is. Tedd tarkóra a kezed, majd húzd fel az egyik térded és az ellentétes könyökkel próbáld megérinteni.

6. Ellentétes kar-láb nyújtás térdelőállásban – Nemcsak kiváló egyensúly-és mozgáskoordinációs gyakorlat, hanem a hátizmokat is erősíti és a testtartást is javítja. Négykézláb állásban nyújtsd ki egyszerre a bal karodat és a jobb lábadat párhuzamosan a talajjal, majd a jobb karodat és a jobb lábadat. Felváltva ismételd 8x.

7. Ellentétes kéz-testrész érintés – A kezeiddel felváltva egymás után érintsd meg az ellentétes oldali testrészeket. Tehát bal kéz érinti a jobb fület, majd jobb kéz a bal fület. Bal kéz a jobb vállhoz, majd jobb kéz a bal vállhoz. Bal kéz jobb könyök, jobb kéz bal könyök. Haladj le végig a testeden, majd vissza felfelé.

8. Indiánszökdelés – Az iskolai tesiórákról jól ismert gyakorlat: az egyik térdet felhúzva ugorj fel, miközben a másik kar a magasba lendít.

9. Ha valamilyen sportban gondolkodsz, akkor remek választás lehet a Nordic Walking, a futás, a gyors-és hátúszás, mivel ezeknél is egyszerre mozdul az ellentétes oldali láb és kar. A jóga, a tai chi, a pilates pedig a lassú és koncentrált mozdulat révén fejlesztik a mozgáskoordinációt és harmonizálják a két agyféltekét.

10. Twistelj, ha szeretsz táncolni! Nagyon egyszerű: “a kezeiddel csinálj úgy, mintha a hátadat dörzsölnéd egy törülközővel. Közben a tested az egyik irányba mozog ide-oda, a kezeid a másik irányba. Az egyik lábaddal pedig tegyél úgy, mintha éppen egy cigarettát nyomnál el a földön”. És itt egy kis talpalávaló, hogy kedvet kapj hozzá! 🙂

Érdekel a grafológia? Szeretnél többet megtudni önmagadról? Iratkozz fel az ingyenes e-mail grafológia tanfolyamra!

10 agyfélteke harmonizáló gyakorlat, ha csúnya az írásod

Egy gondolat a “10 agyfélteke harmonizáló gyakorlat, ha csúnya az írásod” -hoz

  • 2017. január 30. hétfő at 02:00
    Permalink

    Kedves Szabo Szilvia
    szeretettel udvozlom es szeretnem kozolni es megkoszonni faradsaga nincs hiaba ,hogy nekem anyagot kuld ,en mindeg elolvasom ,sokszor visszahozok regi anyagot es ujraolvasok,.Maganak sok evi munkaja van itt,Erdekes dolgok.Sajnos nem ismerhetem meg ont szemelyesen mert Montrealb lakom es ritkan megyek haza.
    En egy idos kivancsi holgy vagyok,mindent osszeolvasok,es nagyon ertekelem a fiatalok munkajat,plane akik lelkemhez kozeli dolgokkal foglalkoznak
    Tovabbi sikereket kivanok es ha nem esik nehezere kuldjon nekem tovabbra is ilyen ismerteto anyagokat.Koszonom szepen

  • 2017. január 30. hétfő at 13:49
    Permalink

    Kedves Katalin! Nagyon szépen köszönöm kedves és biztató szavait. Örülök, hogy érdekesnek és hasznosnak találja a blogbejegyzéseket és a hírleveleket. Jó egészséget és további szép napot kívánok. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .