Régebben változatos „kínzásmódokkal” igyekeztek átszoktatni a balkezeseket, illetve megakadályozni, hogy a gyermek a “csúnya”kezét használja: csalánnal ütötték, megégették, hátrakötötték vagy erős paprikával kenték be a „csúnya” kezet.

Sok balkezes emlékezetében még ma is élénken él az örökös figyelmeztetés. „Melyik a szép kezed? A szép kezedbe fogd a tollat!”, és az, hogy milyen nehéz volt alkalmazkodni ehhez.

Szerencsére ma már a legtöbb szülő és pedagógus tudja, hogy a balkezes gyermeket szigorúan tilos átszoktatni, hiszen ezzel egy természetes rendszert zavarnánk meg. A balkezes gyermek balkezesként egészséges.

Ne szoktassuk át, ha balkezes

Mi történik, ha átszoktatjuk a balkezest?

A bal félteke a test jobb oldalát, a jobb agyfélteke a test bal oldalát irányítja, ellenőrzi. Az agyféltekei dominancia már magzati korban eldől. Balkezeseknél a jobb, jobbkezeseknél a bal agyfélteke a domináns. Azért olyan veszélyes az átszoktatás, mivel felborítja az eredeti dominancia-viszonyokat.

A kényszer átszoktatás esetén a domináns agyféltekét kevésbé foglalkoztatják, elhanyagolják, miközben a nem domináns agyféltekét aránytalan munkára, erőfeszítésre kényszerítik. Mindez nagy megterhelést jelent a gyermek számára, és koncentrációproblémákat, fáradékonyságot és kimerültséget okoz.

A nem domináns jobb kéz finommozgása sutább, ami az írás külalakjában vagy a közös játékokban (labdadobás) is megmutatkozik. A dominancia és a térbeli tájékozódás szorosan összefügg egymással. ezért az átszoktatás gyakran a térbeli helyzet (jobb-bal) felismerésében is zavart okozhat.

A kisgyerek hátrányként éli meg ügyetlenségét, ami bizonytalanságot, érzelmi zavarokat, szorongást vagy épp agresszivitást eredményez. Nehezebben illeszkedik be a közösségbe, csökken az önbizalma, és sérül a személyisége.

Az átszoktatás miatt olvasási, írási és számolási nehézségek, illetve beszédzavarok (dadogás, pöszeség, hadarás) is kialakulhatnak.

Átszoktatás helyett inkább segíteni kell a balkezes kisgyereket abban, hogy a bal kezüket problémamentesen használhassák, az írástanulásnál pedig meg kell mutatni nekik a megfelelő technikákat. Ha tudjuk, hogy a gyermek balkezes, akkor mindenképpen hozzuk a pedagógus tudomására (bár erre egyébként is fel szoktak figyelni). És természetesen az otthoni tanulósarok megfelelő elrendezésével, kialakításával mi is sokat segíthetünk.

Mivel segíthetjük a balkezes gyermeket az írástanulásnál?

A balkezes kisgyerek lehetőleg a pad bal szélére vagy egy másik balkezes mellé célszerű ültetni, mert így nem akadályozzák egymást a mellette ülő társával.

Fontos, hogy a jobb oldalról kapja a fényt, így nem árnyékolja le a kezével az írást.

Jobbkezes tárasaival ellentétben a balról-jobbra haladó írás azért is okoz nehézséget a balkezesnek, mivel író kezével takarja az addig leírtakat, emiatt nehezebben ellenőrzi azt. Ezért számukra kicsit eltérően kell megszervezni az írómozgást. Meg kell tanítani neki a horgas kéztartást (a csuklót teljesen behajlítva, felülről ír), mert így rálát a leírtakra, és az íróeszközt húzza, ami könnyebb, mintha tolná. Az is segíthet, ha a füzetet kissé elforgatja, így tartani tudja a helyes testtartás, és nem kap gerincferdülést.

A balkezesek jobban boldogulnak az átlagosnál vékonyabb, 3-6 oldalú (tehát nem a hengeres) ceruzatokú íróeszközökkel, tollakkal. Számukra kényelmesebb a puhább hegyű ceruzák. Amikor már a tollal tanul írni, fontos, hogy jó minőségű tollbetétet használjon, olyant, ami nem folyik, és lehetőség szerint szerezzünk be balkezes tollat a számára.

Átszoktassam, ne szoktassam?
Cimke:             

13 thoughts on “Átszoktassam, ne szoktassam?

  • Pingback:Mi az oka a balkezességnek? | Az írás tükrében

  • 2009. december 01. kedd at 16:43
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Van egy ismerősöm, aki jobb és bal kézzel is olvashatóan ír.Teljesen mindegy neki melyik kezével teszi.
    Ilyen esetben hogy végzi el az elemzést? Megkeresi az azonos jegyeket és különbözőeket??
    Üdvözlettel Meli

  • 2009. december 02. szerda at 09:58
    Permalink

    Kedves Meli!

    Az ambidexer (kétkezes) emberek esetében a jobb és a bal kézzel is írt írásmintát kérek. A két írásminta többnyire nagyon hasonló, legfeljebb abból adódnak kisebb eltérések, ha az egyik kéz gyakorlottabb az írás szempontjából. Természetesen összevetem a kettőt, de a jobb minőségű írásképet vizsgálom hangsúlyosabban – a másik csak megerősít.

    Üdvözlettel:

    Szilvia

  • 2010. január 10. vasárnap at 11:59
    Permalink

    engem anyám erőszakkal jobbkezes írásra kényszeített,bal kézzel nem is tudok írni,de ha egy vonalat kell huznom autómatikusn balkézbe fogm a tollat.Nálunk a családban gyakori a balkezesség.Nekem sokszor minden fordítottan jelenik meg,ebből már elég sk problémám volt.sajnos a balkezes embert még most is másképp kezelik, főleg azok akinek nincs a környezetébem balkezes.

  • 2010. január 14. csütörtök at 22:29
    Permalink

    Kedves Szilvia !

    Én jobbkezesként horgas kéztartással (mint egy balkezes, csak jobb kézzel) írok. Látom a szöveg elejét és a végét. Jobbkezes gitár használok, a jobb kéz a főtevékenységeket végző kezem, de a bal és a jobb oldal prompt meghatározásával gondjaim vannak!

    A kérdésem: akkor most én mi is vagyok?

    Köszönettel:

    Ádám

  • 2010. január 14. csütörtök at 23:04
    Permalink

    …és kimaradt, hogy

    a villát és kést is fordítva használom !!

  • 2010. február 23. kedd at 12:19
    Permalink

    Kíváncsi lennék én is a válaszra mert épp tegnap csodálkoztam el, mikor megláttam a lányom osztálytársát írni. Jobbkézzel és horgasan.
    Üdv Meli

  • 2010. április 01. csütörtök at 13:50
    Permalink

    A kislányom hét és fél éves és elsőosztályos. Soha nem szoktattam egyik kezére se és elég későn úgy 4 éves korára alakult ki hogy melyik kezes. Őt bal kezesnek hívjuk de pici kora óta egyszerre minkét kezével rajzol. Most tanult meg írni és balkezesként nagyon szépen ír de elkezdett a jobbkezével is írni és azzal is gyönyörűen ír! Akkor ő kétkezes? Mit kell csinálni?

  • 2016. március 09. szerda at 12:33
    Permalink

    Szia!Àgi vagyok és gyerekkorom ota rengeteg próblémàm van mindent forditva csinálok.Olvasàs iràs és szàmolás sem ugy megy mint màsoknak.Irni forditva kezdtem és anya mesélte hogy bal kézzel akartam fogni.Én màr 34éves vagyok és szerintem bal kezes lettem volna.Elolvastam mit okozhat ha àtszoktatnak valakit és minden tünet ràm illik .Mit tegyek felnőt fejjel ?Kezdjem bal kézre szóktatni magam?

  • 2016. április 25. hétfő at 08:35
    Permalink

    Szia Ági! Ha nem is szoktatod vissza magad a balkezes írásra, mindenképpen érdemes lenne valami olyan tevékenységet kipróbálni, mint a jobb agyféltekés rajzolás, a levegőben való nagy fekvő nyolcasok rajzolása a karral, az ellentétes kar és láb lendítések, mint pl.: az indiánszökdelés, mert ezek újra aktivizálják a jobb agyféltekét, illetve összehangolják a két agyfélétekét, ami az átszoktatás következtében elnyomott jobb agyféltekés képességek javulásához vezet.

  • 2017. január 13. péntek at 16:39
    Permalink

    Szia Bence vagyok 18 éves régen átszoktattak jobb kézre és csak nem olyan régen tudtam meg a mozgáskoordinációm azóta sem tökéletes illetve diszlexiával is rendelkezem de az lenne a kérdésem, hogy lehet ezen segíteni? Persze tudom kitartással lehet csak néha rossz, hogy nem tudok gyorsan reagálni mindenre amire akarok illetve kiesik néhány dolog ne meg érzem, hogy a testem húz néha ballra vagy éppenséggel jobbra. Ami régen is rosszul ment az a labdapattogtatás és az elkapás ezek most sem tökéletesek de már sokat fejlődött. Remélem mihamarabbi válaszod arra a kérdésemre: hogy lehetne e ennek javítása érdekében tenni.

  • 2017. január 15. vasárnap at 11:12
    Permalink

    Kedves Bence!
    A mozgáskoordináció javítására, és a két agyfélteke működésének harmonizálására többféle megoldás létezik. Ilyen pl.: a fekvő nyolcas rajzolgatása, vagy a kétoldali, ellentétes irányú, illetve keresztirányú gyakorlatok végzése. A futás, a Nordic Walking, az indiánszökdelés, a twistelés vagy az ellentétes irányú együttes karkörzés segíti a bal és jobb agyfélteke párbeszédét. A mozdulatok pontos kivitelezését igénylő jóga, pilates vagy taichi is jó választás lehet a mozgáskoordináció javítására.
    Ajánlom még figyelmedbe Dr. Paul E. Dennison – Gail E. Dennison: Észkapcsoló Agytorna c. kis füzetét, amely hasonlóan olyan rövid mozgásgyakorlatokat mutat be, amelyek összehangolják a két agyfélteke működését, illetve lehetővé teszik, hogy agyunk olyan részét is használjuk, amit korábban nem. Ugyan ez a kis füzet eredetileg kisiskolásoknak íródott, de felnőttként is bátran és eredményesen használható.
    Sok sikert! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .