Egy rossz főnök megmérgezi a munkahelyi légkört, megnehezíti az eredményes munkavégzést, ráadásul a testi-lelki egészségünkre is negatív hatást gyakorol.

Munkahelyet váltani, új állást találni azonban nem könnyű, így amíg kénytelen vagy együtt dolgozni vele, nem árt alaposabban megismerni és kiismerni ahhoz, hogy kezelni tudd.

A teljesség igénye nélkül nézzük néhány rémes főnöktípust és hogy miként bánj velük.

Rémes főnökök, akik megkeserítik az életünket

A hatalmaskodó főnök

Határozott fellépésű, autokratikus, parancsoláshoz szokott és teljes engedelmességet követelő főnök típus. Dominanciaigénye magas, empátiás érzéke, érzelmi intelligenciája alacsony. Nem törődik az emberi igényekkel és reakciókkal, egyedül a hatalma fenntartása érdekli. Önző céljai érdekében képes átgázolni másokon.

Gyanakvó és bizalmatlan, mert attól retteg, hogy elveszti a pozícióját, illetve vagy hogy át akarják venni a helyét.

A beosztottaival sokszor goromba, kritikus, cinikus és megalázó módon bánik. Sokszor a kényszerítés, a fenyegetés és a megfélemlítés eszközeivel tartja sakkban és ellenőrzése alatt őket.

Mit tehetsz?

  • Döntsd el, hogy megszoksz, vagy megszöksz.
  • Ha maradsz, akkor viszont „add meg a császárnak ami a császáré” – tehát légy vele udvarias és tedd, amit mond!

A munkamániás főnök

Őt csak a munka, az eredmény és a teljesítmény érdekli. Magánemberként szinte teljesen megközelíthetetlen. Nem épít személyes kapcsolatot a beosztottakkal, és nem törődik a csoportban zajló folyamatokkal.

Állandó tevékenységvágy hajtja, nagy a munka- és teherbírása: reggeltől estig, napi 10-12 órát güzül, gyakran hétvégén sem áll le. Henyélni, lógni mellette lehetetlen. Ha tétlenséget tapasztal, azonnal közbelép. Viselkedése gyakran irritáló; provokatív és türelmetlen, egy igazi rabszolgahajcsár.

Mit tehetsz?

  • Dolgozz keményen! Hozd ki magadból a maximumot!
  • Kerüld a felesleges kommunikációt, illetve korlátozd a munkára.

A maximalista főnök

A maximalista főnök hihetetlenül magas elvárásokat támaszt önmagával és beosztottaival szemben is. Csak a tökéletes, hibátlan verziót tekinti elfogadhatónak. Sok mindent feketén-fehéren lát, folyton elégedetlen, kritikus és kioktató. Hacsak egy nüansznyi kis hibát felfedez a munkádban, rögtön visszadobja.

Hajlamosak túlórázni és túlóráztatni, mert képtelen befejezni, lezárni egy-egy projektet, amíg azt nem érzi minden részletében százszázalékosnak.

Mit tehetsz?

  • Tanulmányozd a viselkedését, az elvárásrendszerét: mi az, amit a leggyakrabban megkritizál?
  • A munkádban légy alapos és igényes.
  • Nézd át és ellenőrizd többször, mielőtt kiadsz valamit a kezedből.

A hisztérikus főnök

A hisztérikus főnökkel nem könnyű az élet. A hisztérikus főnök türelmetlen és lobbanékony természetű, éles hangulatváltásai az őrületbe kergeti az embereket.

Könnyen túlreagálja a helyzeteket, elefántot csinál a bolhából, és magából kikelve üvölt a rossz teljesítmény, a határidők okozta stressz miatt, vagy ha valami nem úgy történt, ahogy azt ő elképzelte.

Mintha aknamezővé vált volna a munkahely – beosztottai úgy közlekedsz a közelében, mintha tojáshéjon lépkednének.

Mit tehetsz?

  • Légy vele türelmes! Ne próbáld megnyugtatni, ne lendülj ellentámadásba, és ne vedd magadra, amiket mond, amikor magából kikelve ordibál.
  • Nyugodtan hallgasd végig, várd meg, amíg magától lenyugszik, majd higgadtan és tárgyilagosan reagálj a szóban forgó problémára (ne a viselkedésére).

Az ötletgyártó főnök

Az ötletgyártó főnök tele van ötletekkel, újabb és újabb világmegváltó tervekkel rukkol elő, amit azonnal meg kell valósítani. Nem könnyű vele lépést tartani, mert csapong a projektek között, képtelen következetesen kitartani egy elképzelés mellett és végigvinni egy projektet.

A kivitelezéshez sincs igazán türelme és gyakorlati érzéke, így beosztottainak alaposan feladja leckét, akik aztán törhetik a fejüket, hogyan öntsék fizikai formába a főnök általa megálmodott célt.

Mit tehetsz?

  • Mutass lelkesedést az ötletei iránt, de konkrét és praktikus felvetésekkel finoman rángasd le a felhők közül.
  • Kollégáiddal karöltve értesd meg vele, ha valamit nem lehet úgy megcsinálni, ahogyan azt ő megálmodta (mert pl.: valamilyen szabályokba, fizikai korlátokba ütközik), Aztán találjátok ki, hogy milyen formában és keretek között valósítható meg.
  • Tudatosítsátok benne, hogy a kivitelezéshez bizony időre és tettekre van szükség. Rendszeresen tájékoztasd, hogy hol tart a projekt a megvalósításban.

A dilettáns főnök

Gyakran vak szerencse (hirtelen és/vagy átgondolatlan kinevezés) folytán, máskor „valakinek a valakijeként” („sógor-koma-jó barát” státuszból) kerül vezetői pozícióba. Ez már önmagában is sokaknak szúrhatja a szemét, hát még ha kiderül, hogy a főnök még a pozíció betöltéséhez szükséges képzettséggel, kellő szakmai tudással és/vagy tapasztalattal sem rendelkezik…

Mivel halványlila dunsztja sincs a dolgokról, így képtelen átlátni a munkafolyamokat és összefogni, koordinálni a csapat munkáját.

Hozzáértés híján a dilettáns főnök a puhány, a hisztérikus vagy akár a diktatórikus főnök irányába mozdul el – személyiségvonásaitól és a helyzettől függően. Szerencsésebb esetben, ha kellően alázatos, intelligens emberrel van dolgunk, aki tisztelettel bánik az embereivel, akkor akár fel is nőhet a feladathoz.

Mit tehetsz?

  • Nyeld le a békát, és ne vesd szemére az elmaradásait, hiányosságait.
  • Inkább ajánld fel a támogatásodat, segítsd őt a tudásoddal és a tapasztalatoddal, anélkül hogy az leereszkedőnek tűnjön a számára.
  • Adj neki pozitív visszajelzéseket, ha valamit jó csinál.

A puhány főnök

A puhány főnökből általában nem a szakmai hozzáértés hiányzik, hanem a vezetői- és irányítókészsége gyenge. Engedékeny, befolyásolható és gyengekezű. Nem ellenőriz, nem fegyelmez, nem ad büntetést.

A csoportban senki nem csinál semmit, illetve mindenki azt csinál, amit csak akar – ami rontja a munkamorált, és növeli a csapaton belüli feszültséget.

A puhány főnök nem folyik bele a beosztottai közt dúló konfliktusokba és nem is kezeli azokat. Képtelen felvállalni a pozíciójából adódó felelősséget és a kellemetlen döntéseket. Így nem sok respektje marad a beosztottai előtt.

Mit tehetsz?

  • Ha jó a kollektívan, összetartóak és kellően ambiciózusak a csoporttagok, akkor akár egymást motiválva és együttműködve magatok közt is megszervezhetitek a munkát, „elvihetitek a hátatokon” a céget.
  • Ha széthúzás és intrika uralkodik a csoportban, akkor jobb, ha továbbállsz.

 

Rémes főnökök, akik megkeserítik az életünket

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .