A grafológia a kézírás elemzésének tudománya. A grafológia szó görög eredetű, a grafo (=írás) és a logosz (=tudomány) szavak összetételéből.

Honnan származik a grafológia elnevezés?

A tudomány pontos történeti eredetét nem ismerjük, de azt tudjuk, hogy már az ókori görögök, a rómaiak és a japánok is foglalkoztak kezdetleges grafológiával, és érdekes megállapításokat tettek a kézírásokkal és a személyiséggel kapcsolatban.

Arisztotelész (i. e. 384 – i. e. 322.) görög tudós és filozófus szerint: „…éppen úgy, ahogy a beszélgetés jelzi a lélek fogalmát, éppen úgy mutatja az írás a beszélgetést és a gondolatot.”

Phalerensi Demetrius athéni szónok pedig a Kr.e. 4. században így vélekedett: “A betű mutatja a lelket, aki betűkkel ír, az valósággal benyomja ezekbe lelkének képét, mi tehát az írás által megismerhetjük az írónak a lelkét.”

A tudomány a 19. században kapta meg a hivatalos elnevezését Jean Hyppolyte Michon (1806-1881) francia abbétól, aki először hívta grafológiának a kézíráselemzést, ezért őt tekintjük a “Grafológia Atyjának”.

De vajon minek nevezték a grafológiát Michon előtt?

Természetesen korábban is hívni kellett valahogy a grafológiát, és a feljegyzések szerint többféle névvel próbálkoztak. Íme:
– ideografia,
– idengrafia
– grammimancia
– grafirológia
– grafilógia

A grafológia és a mai köznyelv

A magyar köznyelv napjainkban szinonímiaként használja a grafológiára a kézírásvizsgálat, a kézíráselemzés, az írásazonosítás, az írásszakértés és az írásanalitika kifejezéseket – holott az egyes kifejezések jelentése között vannak kisebb különbségek, szakmabeli eltérések.

Hogy nevezték a grafológiát Akkor és Most

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .