Carl Rogers (1902. január 8. — 1987. február 4.) amerikai pszichológus a humanisztikus pszichológia egyik kiemelkedő alakja.

Carl Rogers pszichológusEgyedi, személyiségközpontú megközelítése, kliens-központú terápiája és munkássága új szintre emelte a pszichológiai tanácsadás világát. Az addigi alá-fölérendeltségi viszonyt, szimmetrikusra cserélte a kliens és a terapeuta között.

A terapeuta nem irányít, nem értékel és címkéz. Nem szakértőként, hanem kísérőként van jelen, aki feltétel nélkül elfogadja, meghallgatja és megismétli a kliens által mondottakat, lehetőséget adva a kliensnek arra, hogy pontosítsa érzéseit.

Rogers szerint a segítő beszélgetés alapelvei az empátia (együttérzés), a pozitív, feltétel nélküli elfogadás és a hitelesség.

Rogersi emberkép

Rogers szerint az emberek alapvetően jók, értékesek és szerethetők. Hitte, hogy mindenkiben ott van a pozitív, egészséges növekedés lehetősége, sőt úgy vélte, hogy a fejlődési hajlam, az önmegvalósítási törekvés az, ami előre hajtja az embert.

Ahogy ő fogalmazott: “A jó élet egy folyamat, nem pedig a létezés állapota. Ez egy irány, nem egy úti cél.” és “A növekedés akkor jelenik meg, amikor az egyének szembesülnek a problémákkal, küzdenek azok megragadása érdekében, és ezen a küzdelmen keresztül képességeik, képességeik, életmódjuk új aspektusait fejlesztik ki.”

Vallotta, hogy az emberek – megfelelő környezet és bizonyos feltételek mellett –  képesek szembenézni a félelmeikkel, fájdalmaikkal, amik a nehézségeiket okozzák, és képesek megoldani a problémáikat.

Elképzelése szerint az egészséges ember „fully functioning person”, azaz teljességgel működő személy. Ez egy ideális állapot, az ember önmegvalósító törekvésének eredménye.

Rogers a teljes embert a következő 7 fő tulajdonsággal írja le:

1. Nyitott a tapasztalatokra, képes az élmények – védekezés és torzításmentes – befogadására
2. Egzisztencialista életstílus – teljesen átéli a pillanatot
3. Természetes ön- és ősbizalommal rendelkezik – bízik a saját képességeiben, értékítéletében, és abban hogy ki tudja választani a megfelelő viselkedést. Nem függ a szabályoktól, a társas elvárásoktól.
4. Tudja, hogy van választási szabadsága és él is ezzel a lehetőséggel
5. Kreatív és szabad
6. Megbízható és konstruktív módon él és cselekszik
7. Gazdag, teljes életet él

Rogers és a teljes ember 7 fő tulajdonsága
Cimke:         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .