Grafológus vagy írásszakértő – mi a különbség? Melyik mit csinál, hogyan dolgozik és mikor melyikhez érdemes fordulnod?

Az „írásszakértés”, mint fogalom magába foglalja az összes kézírással foglalkozó szakmai területet. Magyarországon az írás-szakértésnek két fő ága létezik: a grafológia és az írásazonosítás.

Mindkettő a kézírást vizsgálja, de más okból és más célból!

A grafológus az író egyén személyiségét, viselkedését, működési mechanizmusát tárja fel a kézírás vagy más grafikum pl.: rajz, firka keresztül.

Az írásazonosítót nem az ember lelke, személyisége érdekli, hanem arra kíváncsi, hogy a kérdéses két aláírás vagy a kézírás vajon ugyanattól a kéztől és ezáltal ugyanazon embertől származik-e. Vizsgálódásának célja a kézeredetet megállapítása. (A köznyelv általában ezt érti írásszakértés alatt.)

A XX. század közepéig az írás-szakértéshez tartozott az okmányszakértés is, így akkoriban az írásazonosítók foglalkoztak a bélyegző és írógép lenyomatok valódiságának, hitelességének megállapításával is. A rohamos, modern technikai fejlődés révén ez utóbbi önálló szakterületté nőtte ki magát.

Grafológus és Írásazonosító munkájának összehasonlítása
Grafológus és Írásazonosító munkájának összehasonlítása

Mikor melyik és miben lehet a segítségedre?

A grafológiának alkalmazási területe rendkívül széleskörű. Magánszemélyeknek elsősorban az önismeret-fejlesztésben, az életvezetési problémák megoldásában, pályaválasztási, illetve pályamódosítási kérdésekben, párkeresési és kapcsolati nehézségek okainak feltárásában, összeillőségi vizsgálatban nyújthat hasznos segítséget.

Céges megbízásoknál pedig a megfelelő munkatárs kiválasztásában, a csoportépítés vagy átszervezés során segédkezhet a grafológus. Ám igazságügyi szakértőként bírósági ügyekben már nem rendelik ki.

Az írásazonosító akkor tud segíteni, ha valamilyen hivatalos okirat kapcsán (pl.: végrendelet, adás-vételi szerződés, számlák, munkahelyi jegyzőkönyv, jelenléti ív stb,) felmerül hamisításának gyanúja. Vagyis amikor azt feltételezed, hogy az aláírásoddal vagy valaki más aláírásával visszaéltek, tehát nem az a személy írta alá a papírt, akinek a neve ott szerepel.

Ha fenyegető, zsaroló vagy névtelen leveleket kapsz, és van is elképzelésed arról, hogy ki küldhette és tőle még eredeti írásmintád is, akkor is először az írásazonosítót célszerű felkeresni.

Milyen vizsgalati anyagokkal és eszközökkel dolgozik a grafológus és az írásazonosító?

A legjobb az, ha eredeti vizsgálati anyagok állnak mindkét szakember rendelkezésére. Ezeknek a vizsgálati anyagoknak meghatározott mennyiségi és minőségi kritériumai vannak. Arról, hogy a grafológiai elemzéshez milyen a jó írásminta itt olvashatsz.

Mindkét szakember „fegyvertárában” megtalálható a nagyító, szögmérő, vonalzó, illetve speciális mérő fólia, fénymásoló, szkenner, számítógépes képkezelői alkalmazások, polarizált és UV-fény.

Grafológus vagy Írásazonosító?
Cimke:     

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .