A grafológia a kézíráselemzés módszerén keresztül tárja fel a vizsgált ember személyiségjellemzőit, képességeit, tulajdonságait. Mely területeken vethető be sikeresen?
A megfelelő ember- és személyiségismeret az élet számos területén nagy előnyt jelent.

A grafológia a kézíráselemzés módszerén keresztül tárja fel a vizsgált ember személyiségjellemzőit, képességeit, tulajdonságait. Nézzük, mely területeken vethető be sikeresen?

A grafológia alkalmazási területei

1. Önismereti grafológia

Az önismeret fejlesztés az egyik leggyakoribb terület, ahol hatásos segítséget nyújt a grafológia. A kézírás elemzés révén saját és mások személyiségét és tulajdonságait is jobban megismerhetjük.

Sokszor nem tudjuk, hogy milyenek vagyunk, miért és hogyan reagálunk egy helyzetben, milyen képességekkel vagyunk megáldva és milyen területen vannak hiányosságaink, és hogy hogyan fejleszthetnénk azokat.

A grafológiai személyiségkép objektív tükröt tart elénk, és átfogó, rendszerezett módon mutatja be személyiségünket a különböző életterületen. Egy grafológiai elemzés segíthet az életvezetési problémák megoldásában.

2. Kapcsolati grafológia

Az interperszonális vagy kapcsolati grafológia a társkapcsolatokat vizsgálja, a szülő-gyermek kapcsolattól a munkahelyi viszonyokon át egészen a párkapcsolatokig.

Az érintett felek kézírásának összevetésével feltárhatók a kapcsolatot összetartó területek, illetve azok a várható ütközési pontok, amelyek konfliktusokat idéznek elő. Pl.: eltérő érzelmi, gondolkodásbéli vagy vérmérsékleti különbségek. Egymás személyiségének, igényeinek a megismerése és elfogadása hatalmas lépés a krízisek feloldása felé.

A kapcsolati grafológiaelemzés másik területe, amikor arra keressük a választ, hogy az adott emberhez személyiségvonásai alapján milyen ember illik a legjobban, illetve ha valaki régóta nem talált párt magának, illetve rendszerint „rosszul” választ, akkor kideríthetők, hogy mely személyiségvonások, rejtett félelmek okozzák ezt.

3. Pályaválasztási, munka alkalmassági, munkahelyi grafológia

Amikor pályaválasztás vagy pályaváltás előtt valaki, vagy arra kíváncsi, hogy az új munkakörben, vezetői pozícióban helyt tud-e állni, akkor a grafológiai vizsgálat során az illető személyes adottságait és tulajdonságait vetjük össze az adott pálya követelményeivel, illetve azt vizsgáljuk, hogy mely munkaterületek felelnének meg leginkább az ember személyiségének, hol tud kiteljesedni.

Különböző cégek ugyancsak igénybe vehetik a grafológus segítségét a megfelelő munkatárs kiválasztásakor, illetve csoportépítés vagy átszervezés esetén.

4. Pedagógiai grafológia

A pedagógiai grafológia témakörébe elsősorban a gyermekek és serdülők kézírásának illetve rajzainak grafológiai elemzése tartozik. Ez nemcsak a gyermek képességeinek és személyiségének megismerésére ad módot, hanem lehetőséget nyújt a tanulási nehézségek (pl.: diszlexia), illetve magatartási nehézségek, úgymint szorongás, agresszivitás, megfelelési kényszer, beilleszkedési nehézségek okainak feltárásához.

5. Klinikai grafológia (patografológia)

Ahogy a rajztesztek, úgy az íráselemzés révén is felmérhető a test és lelki állapot, és feltárhatók bizonyos betegségek. Főleg az együttműködésre képtelen lelki beteg embereknél alkalmazzák az orvosok, pszichológusok, pszichiáterek.

6. Igazságügyi grafológia

Az igazságügyi vagy kriminalisztikai grafológia témakörébe tartozik többek között az ismeretlen elkövetők pszichés fantomképének felrajzolása, a hazugságvizsgálat, a kényszer, fenyegetés, egyéb lelki trauma, módosult vagy elborult tudatállapot, függőségek megállapítása illetve kizárása a kézírás vizsgálat alapján (pl.: búcsúlevél, végrendelet stb.)

7. Történelmi és közéleti grafológia

A történelmi grafológia elhunyt személyek kézírásának elemzését célozza meg, míg a közéleti grafológia jelenleg is élő emberekét. Lehetővé teszi az adott történelmi személy, költő vagy politikus személyiségének és motivációinak jobb megismerését.

8. Fejlődés-grafológia

A különböző életkorokból származó írásminták vizsgálata lehetőséget nyújt a vizsgált ember személyiségfejlődésének nyomon követésére, illetve az egyes élethelyzetek személyiségformáló hatásainak feltárására.

Kapcsolódó cikkek:

Mi szükséges a grafológiai munkához?>>

Ugyanaz másképp – grafológiai irányzatok >>

Grafológia – itt mérni kell?! >>

Szeretnél még többet tudni a grafológiáról? Akkor iratkozz fel az ingyenes Mini grafológia e-mail tanfolyamra >>

 

Hol segít a grafológia?
Cimke:                 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .