Mindennek megvan a maga ideje – szokták mondani. Ha figyelünk testünk működésére, belső ritmusára, akkor sokkal hatékonyabban tervezhetjük és szervezhetjük meg a napi teendőinket, és nagyobb belső harmóniára tehetünk szert.

A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi szervek meghatározott időrendben és sorrendben működnek és pihennek. A kínai szervóra szerint 24 óra leforgása alatt a 12 fő szervünk 2 órás váltásban dolgozik.

Lássuk melyik szervünk mikor a legaktívabb? Hogyan ketyeg a kínai szervóra?

Élj tudatosabban a kínai szervóra szerint

Éjjel 1-3 óra között a máj

Ekkor a legalacsonyabb a szervezet teljesítőképessége. A máj teljes erővel méregtelenít, regenerál. A legjobb, ha alszol és hagyod dolgozni. Az ébrenléttel, az alkoholfogyasztással vagy a dohányzással csak gátolod a munkáját, hiszen ezek energiát vonnak el tőle.

Hajnali 3-5 óra között a tüdő

Aktiválódik a tüdő, felkészül az egész napi munkára. Az idősebb emberek korábban kelnek, a tüdőproblémával küzdők gyakran köhögésre ébrednek. Ezekben az órákban szokott a leginkább úrrá lenni az embereken a félelem és a szorongás.

5-7 óra között a vastagbél

Hajnalban beindul a béltevékenység, a szervezet készen áll, hogy megszabaduljon a salakanyagban található mérgektől. Ez az egészséges székletürítés legoptimálisabb ideje, amire egy könnyű reggeli sétával, testmozgással vagy egy pohár víz elfogyasztásával rásegíthetünk.

7-9 óra között a gyomor

Beindul a gyomorműködés, ekkor érdemes egy kiadós, tápanyagokban és vitaminokban gazdag – lehetőleg meleg – reggelit elfogyasztani. Most a legerősebb az emésztés és a felszívódás, így az elfogyasztott kalóriák nem zsírrá, hanem üzemanyaggá válnak. Ez az időszak ideális a vitaminok, gyógyszerek bevételére, a védőoltások és injekciók beadására.

9-11 óra között a lép

A hasnyálmirigy és a lép csúcsidőszaka következik. Az idegrendszer nyugodt, az agyi területek aktiváltak, a mellékvese „figyelemhormont” termel, ezért kiváló az időpont a szellemi munkára, a tanulásra. Sőt, ha ezt a 12 tippet beveted még eredményebbé teheted a tanulást. A fizikai megterhelést még érdemes kerülni.

11-13 óra között a szív

Ez a nap legenergikusabb időszaka. Szinte minden szervünk a csúcsra járatva dolgozik, ezért ez kiváló időszak a nehéz fizikai munkavégzésére és a sportolásra.

Déltájban jelez a pocak – erősödik a gyomorsav- majd az epetermelődés – elkezdünk éhezni. Itt az ideje egy könnyű ebédnek.

13-15 óra között a vékonybél

A finom ebéd elfogyasztása után sokaknál beáll a „kajakóma” – nem fog az agy, lassul a vérkeringés. Az energiák a vékonybélben koncentrálódnak, a szervezet a tápanyagok felszívására koncentrál, amihez jelentős energiára van szüksége A legjobb, ha sziesztázunk egyet, vagy teszünk egy könnyű sétát a szabadban.

A fájdalomküszöb megnő, ezért érdemes a fájdalmas kozmetikai kezeléseket (ol.: gyantázás, mitesszerek, pattanások eltávolítása) és (fog)orvosi kezeléseket ekkora időzíteni.

15-17 óra között a húgyhólyag

A húgyhólyag intenzíven dolgozik: méregtelenít. Munkáját bőséges folyadékfogyasztással támogathatod, de lehetőleg tiszta vizet vagy gyógyteákat fogyassz, és kerüld a cukor- és szénsavmentes üdítőket, az alkoholos italokat.

Fontos, hogy ne tartogasd vissza a vizeletet, menj el időben toalettre, ha pisilned kel. Ellenkező esetben idővel kellemetlen következményekkel kell számolnod, mint inkontinencia, húgyúti gyulladás stb.

A szervezet újra aktív, bátran tanulhatsz, dolgozhatsz, sportolhatsz.

17-19 óra között a vese

A vese megkezdi intenzív tisztító munkáját. Ne nehezítsd a dolgát nehéz vacsorával, zsíros, cukros, sós ételek vagy alkohol fogyasztásával. Csökken a vérnyomás és lassul a szívműködés, érdemes kicsit pihenni. Ebben az időszakban már nem ajánlott nehéz fizikai munka.

19-21 óra között a szívburok

Munkába lendül a szívburok, ilyenkor a legaktívabb a keringés. Élesebbé és érzékenyebbé válnak az érzékszervek, így most érdemes színházba, moziba látogatni, zenét hallgatni, olvasni.

A szervezet lassan az éjszakai pihenéshez készülődik. Ezért jobb, ha már nem eszel, hiszen a szervezet már nem áll neki feldolgozni – másnapra hagyja vagy elraktározza. Ilyenkor már a sport és a fizikai erőkifejtés sem javasolt, mivel álmatlanságot okozhat. Ám egy könnyű séta a szabadban hasznos lehet a szívburok védelme érdekében.

21-23 óra között a hármas melegítő

A hármas melegítő a hormonális működésekért és a pajzsmirigy tevékenységéért felel, emellett a szervek összehangolt működése és az energiák kiegyensúlyozása a feladata.

A testnek és a léleknek pihenésre van szüksége, hogy regenerálódni tudjon. Ez a nyugalom, a szexuális együttlét, összebújás, az alváshoz készülődés időszaka. Ilyenkor a legpihentetőbb az alvás. Az összes szerv működése lelassul, elernyednek az izmok, beindul a melatonin (alváshormon) termelődés, lassul a gondolkodás és a reakciókészség – szóval – ha teheted – kerüld az éjszakai tanulást, munkát, vezetést és veszekedést.

23 órától éjjel 1 óráig az epehólyag

Az egész test nyugalomban van, ez a mélyálom szakasza. Egyedül az epehólyag aktív, dolgozik az anyagcserén és a salakanyag termelésen. Ha késő estére hagytad a vacsorát és nehéz ételeket fogyasztottál, akkor ne csodálkozz ha ilyenkor nyugtalanul alszol.

Most a legintenzívebb a görcskészség és a fajalomérzet, amit nehezebb csillapítani. Ekkor a leggyengébb a szív is, ezért gyakoribbak az éjszakai szívpanaszok és a szívbetegségek okozta hirtelen halál.

Szervek és betűk

A grafológia egyik ága, a holisztikus grafológia szerint a kínai orvoslásban alkalmazott meridiánok és az egyes betűk ősi szimbolikus tartalma között párhuzam vonható.

Mondhatjuk úgy is, hogy minden szervnek megvan a maga betűje a grafológiában. A betűk változása, deformálódása jelzi az adott szerv működésének problémáit, illetve utal a szerv által képviselt lelki vagy mentális funkció zavarára is.

Élj tudatosabban a kínai szervóra szerint
Cimke:                             

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .