A környezeti ingerek, információ 6 fő csoportját különíthetjük el. Te milyen tipusú információkra vagy leginkább fogékony?

Környezetünkből rengeteg inger és benyomás ér minket egyidejűleg. Agyunknak viszont nincs kellő kapacitása arra, hogy mindenre egyforma intenzitással nyitott legyen, mindent elraktározzon, feldolgozzon és mindenre emlékezzen. Ha így lenne, nem volna egy nyugodt pillanatunk sem.

Agyunk ezért különböző „szűrőket” alkalmazva szelektálja a beérkező információkat. Hogy az ingerek sokaságából mit észlelünk, mit tartunk fontosnak és mit lényegtelennek, abban fontos szerepet játszik a figyelem és az érdeklődés.

A világ 6 szemszögből - az információszűrés módja

Az infószűrés előnye, hogy nem őrülünk és fulladunk bele az információáradatba, másrészről viszont a világról nem a teljes, hanem csak egy részleges képünk alakul ki a tudatunkban. Olyan ez, mintha mindenki kapott volna egyfajta speciális szemüveget a Sorstól, amin keresztül nézheti a világot, de a valóságnak csak egy bizonyos vetületét foghatja fel.

Ez persze gyakran nézeteltéréseket eredményezhet azok között, akik különböző „szűrő-szemüveggel” rendelkeznek, míg akik hasonlót hordanak, könnyebben kijönnek egymással.

6 féle információszűrő

A környezeti ingerek, információ 6 fő csoportját különíthetjük el. Vannak helyhez, tárgyakhoz, emberekhez, eseményekhez, tevékenységhez, adatokhoz köthető észleléseink, információink.

Egyéni szűrőnknek megfelelően ezek közül válogatunk és emelünk ki dolgokat. Érdeklődésünk már kisgyermekkorban a kedvelt játékaink során megmutatkozik. Felnőve aztán a dominánssá váló információszűrő(i)nk szerint az alábbi 6 típus valamelyikébe tartozunk – és ez később akár pályaválasztásunkat is befolyásolhatja.

Hely-fókuszú típus

Aki ebbe a típusba tartozik, azt a helyek, a helyszínek ragadják meg. Különleges módon érzékeli a teret, nagy hatással vannak rá a természetes vagy a mesterséges környezet, egy lakás vagy kert térrendezésének, berendezések a hangulata.

Szívesen utazgat, kirándul, előszeretettel lapozgat világatlaszokat, útikönyveket vagy nézeget úti filmeket. Néha megmagyarázhatatlanul erős érzelmi szálakkal kötődik bizonyos helyekhez, országokhoz, vidékekhez, akár járt ott, akár még nem. Szívesen köti élete fontos eseményeit (pl.: esküvő) is különleges helyszínhez.

Ha idegenekkel, külföldiekkel találkozik, rögtön az érdekli, honnan jöttek, és országukban, vidékükön milyen látványosságok, nevezetes helyek kereshetők fel.

Esemény-fókuszú típus

Akinek az események a fő szűrője, az könnyen megjegyez dátumokat, születésnapokat, évfordulókat, családi ünnepeket. Pontosan fel tudja idézni az események sorrendjét, és kiemelt jelentőséget tulajdonít az első és utolsó alkalmaknak, történéseknek (pl.: első csók, egy fontos vizsga stb.)

Néha talán túl hangsúlyozza a körülmények szerepét, így előfordul, hogy leragad élete egy-egy fontos eseményénél, a múlt árnyékában él, és elfelejti, hogy az élet megy tovább.

Ember-fókuszú típus

Aki ebbe a típusba tartozik, annak az emberek, a kapcsolatok, az érzelmi kötödések a legfontosabbak. Kellemesnek találja, ha új emberekkel találkozhat és ismerkedhet meg. Szeret együtt lenni másokkal, tartozni valahová/valakihez.

Rendszeresen ápoloja az ismeretségeit. Odafigyel az emberek szükségleteire, szívesen segít másoknak, gondoskodik másokról. Fennáll a veszélye, hogy túl személyesen, érzelmi szinten közelít a problémákhoz.

Érdekli mások véleménye és nehezére esik olyan döntést hozni, ami esetleg negatívan befolyásolhatja egy-egy kapcsolatát. Szélsőséges esetben társfüggővé válhat.

Tett-fókuszú típus

Tett-fókuszú ember szeret, ha lendületesen mennek körülötte a dolgok, ha zajlanak az események, mindig történik valami és ebben ő maga is aktívan részt vehet.

Azokat a feladatokat kedveli, amely valamilyen mozgást, mobilitást igényelek, vagy ahol valamilyen teljesítményt lehet felmutatni – akár szellemi, de főleg fizikai szinten. Tevékenységvágya nagy, ám ha nem vigyáz, a munka rabjává válik, akár munkamániás lesz.

Ha másokkal társalog, akkor az érdekli, hogy ki mit csinál, mivel foglalkozik, mi a hobbija, mit sportol stb. És ő is arról beszélsz szívesen, hogy mit szeret csinálni, mit nem.

Adat-fókuszú típus

Aki ebbe a típusba tartozik, annak fontos a tudás, minden helyzetben új ismeretek után kutat. Nagyon ügyes az adatgyűjtésben, feldolgozásban és rendszerezésben.

Akár humán, akár reál beállítottságú, az érdeklődési területednek megfelelő témákban széleskörűen és alaposan tájékozott. Számos érdekes pluszadattal rendelkezik, így tudása megosztásával, kamatoztatásával másoknak is hasznára lehet.

Amire érdemes ügyelnie, hogy ne csak tanulmányozgassa és elemezgesse a dolgokat, hanem élje és tapasztalja is meg, különben elszalad mellette az élet.

Tárgy-fókuszú típus

A tárgy-fókuszú ember általában két lábbal áll a földön, gyakorlatias gondolkodású és a problémákat a praktikum oldaláról közelíti meg.

Ügyes a tárgyakkal kapcsolatos tevékenységben, mint szerelés, javítás, építés, előállítás, mérés, tárolás stb. Jól bánik a szerszámokkal, technikai eszközökkel. Értékeli az élet anyagi oldalát, fizikai jóllétet és a kényelmet.

Néha kicsit hajalmos arra, hogy az embereket is tárgyként kezelje, “birokolja”, ám amit a magáénak gondol, azt megbecsüli és rendbentartja.

A világ 6 szemszögből – az információszűrés módja

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .