A kutya hozzávetőleg 15 ezer éve társa, barátja és segítője az embernek. Az évezredek folyamán sokat tanult tőlünk, de mi is sokat tanulhatunk a tőlük. Íme 10+1 életmód tipp a kutyáktól!

10+1 életmódtipp a kutyáktól

1. Sétálj minden nap!

A gyaloglás az egyik legkíméletesebb testmozgás. Nem igényel különösebb anyagi ráfordítást, fiatalok és idősek, túlsúlyosak és mozgásszervi betegséggel küzdők is végezhetik. Egyedül vagy akár (kétlábú és négylábú) barátokkal és családtagokkal közösen gyakorolva remek időtöltés.

Ráadásul rendkívül hasznos és egészséges, mivel javítja az erőnlétet, az egyensúlyérzéket és a testtartást, erősíti a csontokat, ugyanakkor kíméli az ízületeket. Növeli a tüdőkapacitást, serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást, erősíti az immunrendszert, és a hangulatot is javítja. Sétálj naponta 20-30 percet és sosem fogod kutyául érezni magad!

2. Legyél tájékozott és naprakész!

Egy kutya fülel és rendszeresen körbeszaglássza a territóriumát, így mindig jól informált. Legyél képben van a saját ügyeidet illetően és kísérd figyelemmel a külvilágban és közvetlen környezetedben zajló eseményeket, változásokat.

3. Légy nyitott, sajátíts el új dolgokat!

A kutyák kíváncsiak és kedvelik az új dolgokat. Okosak és jó megfigyelők, Utánzás, asszociációk és ismétlés révén sajátítják el a dolgokat, és később is képesek hasznosítani a megszerzett tudást.

Fedezd fel, hogy mi érdekel, aztán tanuld meg és gyakorold. Alkalmazd a tanulási stílusodhoz leginkább passzoló tanulási módszereket, stratégiákat. Légy kitartó és állhatatos, és meglásd belejössz, mint kiskutya az ugatásba.

4. Vigyázz az értékeidre!

Egy valamire való ebnek kutya kötelessége, hogy őrizze a házat és védelmezze a családját. Tartsd tiszteletben a másét, de védd meg, ami a tiéd!

5. Ásd el a csontot!

Lehet, hogy most még minden rendben és jól megy a sorod, de jöhet még kutyára dér, ezért jó, ha a holnapra is gondolsz és számolsz a következményekkel. Azaz legyenek megtakarításaid, arany- vagy vésztartalékaid.

6. Légy együttműködő!

A kutya falkában élő állat, ahol fontos az alkalmazkodóképesség és az összetartás. Járj közösségbe, légy barátságos és tanulj meg csapatban dolgozni. Alakíts ki szövetséget, tárulásokat, kérj és nyújts segítséget – Tudod, együtt minden könnyebb!

7. Becsüld meg a barátaidat!

A kutya a hűség és a lojalitás jelképe. Egy jól nevelt blökivel nem fordulhat elő, hogy kutyába sem veszi vagy elárulná a társait. Te se feledkezz meg a barátaidról! Ápold a kapcsolataidat, rendszeresen hívd fel, látogasd meg a szeretteidet, érdeklődj a hogylétük, a dolgaik iránt.

8. Mutasd ki, ha szeretsz valakit!

Egy kutya ösztönösen tudja, hogy a társas kapcsolatokban mennyire fontos az érzelmek és a ragaszkodás kimutatása. Ezért élénk farokcsóválással, pacsival és kutyapuszival fogadja a hazatérő, szeretett gazdiját.

Jó, neked nem feltétlenül kell körbeugrálnod és állandóan képen nyalnod a barátaidat és a családtagjaidat, mert nem mindenki örül ennek. Inkább figyeld a partnereid jelzéseit, hallgasd őket figyelmesen és derítsd ki, hogy mi a társad szeretetnyelve, és azt add neki, amire vágyik.

9. Morogj, mielőtt harapsz!

A kutyák zöme mindent megtesz, hogy ne kelljen konfliktusba kerülnie egy másik kutyával. Testbeszédükkel (merev testtartás, hátrahúzódó íny, előreálló fülek, ráncolódó orrnyereg), morgással, illetve ugatással előre jelzik, ha a másik idegesíti, vagy átlépte a határokat. Ha az veszi a jeleket az összecsapás elkerülhető.

Fontos, hogy tudatosítsd magadban a saját fizikai és érzelmi határaidat. Társaid felé kommunikáld egyértelműen, hogy mi az a viselkedést, amit még tolerálsz és mi az amit már nem tűrsz el. Tanulj meg nemet mondani!

10. Rázd meg magad!

Megfigyelted már, hogy amikor egy kutya kijön a vízből alaposan megrázza magát és kirázza a bundádból a vizet?

A hasonlóan végzett “Testrázás gyakorlat” segít megszabadulni a feszültségtől, felpezsdíti az energiaáramlást, élénkíti a testet és az elmét (ülő munkát végzőknek kifejezetten ajánlott!). Képzeld azt, hogy közben szimbolikusan lerázod magadról a gondokat, a negatív gondolatotokat és érzéseket.

10+1 Legyen időd játszani!

A játék a tanulás és a fejlődés fontos eleme, hanem a testi és lelki egészség megőrzéséhez és a kapcsolatok erősítéséhez is hozzájárul. És ez nemcsak a csaholó négylábúak, hanem a kétlábú gazdáik esetében is igaz.

A játék feldob, önfeledtté, elégedetté és boldoggá tesz. A játék során kapcsolatot teremthetsz a belső gyermekeddel és megélheted a jelen pillanatot.

10+1 életmódtipp a kutyáktól
Cimke:         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .