Ismerd meg a saját vagy gyermeked tanulási stílusát! Alkalmazd az ehhez leginkább passzoló módszereket, stratégiákat, és tedd könnyebbé és hatékonyabbá a tanulást.

A tanulási stílus a világhoz, az információkhoz, ismeretekhez való viszonyulásunkat fejezi ki; ez teljesen egyéni, a személyiségünk része, vagyis egyénenként különböző.

A tanulási stílus kialakulása

A külvilág eseményei, az információk folyamatosan áramlanak és egyszerre több csatornán jutnak el hozzánk. Látjuk, halljuk, megszagolhatjuk, megérinthetjük, megízlelhetjük a dolgokat.

Mivel agyunk képtelen lenne minden beérkező információt egyforma intenzitással kezelni és befogadni, ezért szelektálni kezd, vagyis fokozottabban koncentrál az ingerek egy bizonyos részére, mint másokra. Ez a szelektálás már csecsemőkorban elkezdődik, és egyfajta kondicionálás eredményeként egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk egyes érzékszerveinkre, észlelési módozatra. Felnőtt korunkra aztán kialakul az egyéni tanulási stílusunk.

Az elsődleges érzékelési mód alapján 3 fő csoportba sorolhatók az emberek:

  1. vizuális,
  2. auditív
  3. kinesztetikus

TaTanulási stílusok - így tanulj hatékonyanMi jellemzi az egyes stílusokat, és hogyan tehető hatékonyabbá a tanulás?

A vizuális típusú tanulók

A kutatások szerint az emberek 30%-a ebbe a típusba tartozik. A vizuális típus elsősorban a szemüket használja az észleléshez. Érzékeny a látványra. a színekre, formákra, térbeli elrendezésre. A látható ingereken keresztül, főleg képek segítségével tanul és gyakran képekben gondolkodik.

Általában remekül tájékozódik és könnyebben jegyzi meg az arcokat, mint a neveket, és könnyebben emlékszik arra, hogy, hogy ki mit viselt egy összejövetelen, vagy milyen volt egy szoba berendezése, mint azt, hogy miről folyt a diskurzus.

Tanulási tippek, ha a vizuális típusba tartozol:

  • a tankönyvben húzd alá a kulcsszavakat, emeld ki a lényeget,
  • használj színes szövegkiemelő filcet, bátran dekoráld ki a könyvet (ha saját példány!) és a füzetedet
  • készíts széljegyzeteket a könyvben, de akár nyilazhat és össze is kötheted a fontos dolgokat,
  • jegyezd fel a dátumokat vagy helyettesítsd a szavakat képekkel.
  • tanulás közben sokat segítenek a képek, rajzok, térképek, grafikonok, táblázatok, prezentációk, videók, animációk
  • Készíts rövid, átlátható, tagolt jegyzeteket („puskát”) tanulókártyákat.
  • A nyilakkal, színes rajzokkal kiegészített gondolattérképekkel (mindemap) nagyszerűen összefoglalhatod és átláthatod a lényeget.
  • Használj térbeli elrendezéseket, folyamábrákat az összefüggések megértéséhez.
  • A képzelet a legjobb mozi: vizualizáld a tanultakat (pl: egy csatajelenetet),
  • tanulás során és felelés közben képzeld magad elé a jegyzeteidet.

Az auditív típusú tanulók

Az emberek 25%-ára a hallásalapú feldolgozás a jellemző. Az auditív típus nagyon hamar felfogja a beszélt, azaz az elhangozott vagy felolvasott anyagot. Jobban emlékszik nevekre, mint arcokra. Szereti a zenét, könnyen megjegyzi a dallamot, emlékszik a dalszövegekre és a beszélgetésekre.

Jellemző rá, hogy sokat (nagyon sokat) beszél, és nemcsak másokkal, néha önmagával is párbeszédet folytat, hangosan gondolkodik. Az auditív típustól a vita sem áll távol, de vitatkozásának nem feltétlenül a kötözködés, mások bosszantása vagy provokációja a célja, sokkal inkább a kommunikáció, az ötletek, a nézőpontok és a vélemények kicserélés érdekében.

Tanulási tippek, ha az auditív típusba tartozol:

  • Remekül működik nálad a magyarázatokra, az instrukciókra való odafigyelés, illetve a beszélgetésben való részvétel,
  • ezért ha a tanár megengedi, vedd fel diktafonnal, mobiltelefonnal az órán elhangzottakat.
  • Otthoni tanulás során hallgathatsz háttérzenét, ami lelkesít, am fenntartja, de nem tereli el a figyelmedet. (pl: instrumentális zene, természethangok stb.)
  • Segít, ha hangosan felolvasod magadnak az új tananyagot,
  • aztán hangosan felmondod a tanultakat.
  • Találj ki rímeket, mondókákat az anyaggal kapcsolatban emlékeztető gyanánt, használj ritmusos, dallamos, hangutánzó és kifejező szavakat.
  • Tegyél fel magadnak kérdéseket és válaszold meg azokat, ez ugyancsak segít rögzíteni az ismereteket. (Ki? Kivel? Mikor? Hol? Miért? Hogyan?)
  • Alakíts a barátaiddal, osztálytársaiddal tanulócsoportot, ahol átbeszélhetitek, elmagyarázhatjátok egymásnak a tananyagot.

A kinesztetikus típusú tanulók

Az emberek 15%-a tartozik ebbe a csoportba, amit hívnak még motoros vagy mozgásos típusnak is. A kinesztetikus típus mozgásalapon: érintéssel, tárgyakkal való foglalkozás során, a gyakorlati élmények által tanul a legjobban. Képtelen huzamosabb ideig egy helyben ülni és passzív módon befogadni a tananyagot.

Fontos számára, hogy testközelbe kerüljön az új ismeretekkel, élvezi a fizikai tevékenységet, a kézművességet és ha maga is aktívan részt vehet a tanulásban. Szívesebben próbálja ki saját maga is a dolgokat, minthogy könyvből olvasson róla.

Tanulási tippek, ha a kinesztetikus típusba tartozol:

  • Minél több érzékszervedet vond be tanulás során
  • segít ha kezedbe veheted, megtapogathatod, megszagolhatod a tárgyakat (pl.: főzőiskolában megvizsgálod, hogy milyen az adott hozzávaló állaga, textúrája, illata, íze…)
  • Járkálj, sétálgass memorizálás során,
  • bátran mutogass, gesztikulálj tanulás közben
  • szerepjátékként (egyedül vagy másokkal) is eljátszhatod, elgyakorolhatod a helyzetet.
  • Használd a Pomodoro-technikát! A tanulási időt oszd rövid egységekre, és tarts köztük szünetet (pl.: 20-25 perc koncentrált tanulás – 5-10 perc pihenő – 20-25 perc koncentrált tanulás – 5-10 perc pihenő)
    jutalmazd magad a jó teljesítményért.

Az emberek 30%-a vegyes tanulási típusba tartozik a fenti típusok valamilyen arányú kombinációjaként.

Tanulási stílusok – így tanulj hatékonyan!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .