Az új év kezdete mindig magában rejti a megújulás, a változás lehetőségét, ígéretét.

Ezért szívesen teszünk újévkor fogadalmat, ígéretet arra, hogy felhagyunk néhány régi és rossz szokásunkkal, vagy hogy egy új, és a fejlődésünket szolgáló szokást alakítunk ki (pl.: abbahagyom a dohányzást, takarékosabb leszek, többet fogok mozogni stb.).

Ám az újévi bódulat elmúltával hamar megfeledkezünk a róluk. A statisztikák szerint az újévi fogadalmak csaknem 80 százaléka megvalósítatlan ígéret marad, sőt nagy részüket már január-februárban feladjuk.

Sokan a körülményekre fogják, hogy miért nem tudták megvalósítani fogadalmukat, míg másoknak kudarcélményt, csalódást okoz, ha nem sikerül megtartani az ígéretüket.

Vajon miért nem sikerül valóra váltani az új évi ígéreteket?

A sikertelenség egyik oka gyakran az, hogy nem a megfelelő ígéreteket választunk. Azok a fogadalmak, amelyek mögött nincs komoly akarat, erős szándék, szinte az esélytelenek nyugalmával indulnak. Én ezeket „jó lenne, ha…”-ígéreteknek hívom, mert mögött – kimondva vagy kimondatlanul – mindig ott van egy „de”, ami leblokkol. „Jó lenne lefogyni 8 kilót…, de utálok futni, a tornabérlet drága, és nincs megfelelő ruhám és cipőm sem…”

Hasonló sorsra jutnak  a „kellene”-ígéreteknek, amelyek nem belülről jönnek, így lehet, hogy számodra nem is olyan fontosak. Ha olyan dolgot tűzöl ki, amit mások mondanak neked, amelyet mások várnak el tőled, akkor valószínű, hogy az elhatározásodat sokkal inkább a másoknak való megfelelés mozgatja, és nem maga a cél elérése.
A valóságtól elrugaszkodott, irreális fogadalmakat is nehezebb megvalósítani, és azokat is, amelyek mögött nem körvonalazódik valamilyen terv.

Hogyan tégy újévi fogadalmat úgy, hogy az meg is valósuljon?

Mielőtt újévi ígéretet tennél, érdemes számvetést készíteni az elmúlt évről. Nézz szembe a valósággal! Gondold át mi volt jó és mi volt rossz, mit tennél másképp. Ez remek gondolatébresztőként szolgálhat az újévi fogadalom kiválasztásában, mert lehet, hogy eközben találsz rá egy olyan – visszatérő – problémára, amely már régóta megkeseríti az életed, ezért érdemes lenne ezen változtatni.

Döntsd el, hogy mit akarsz valójában, és győződj meg róla, hogy azonosulni tudsz-e vele. Ha olyan célt tűzöl ki, amelynek megvalósulására égető belső vágyat érzel, és annak megvalósulásában egy picit is hinni tudsz, akkor már félig nyert ügyed van, hiszen megvan a hajtóerő.

Ahhoz, hogy a fogadalmad előrevivő, a fejlődésedet segítő legyen, lehetőleg pozitív módon fogalmazd meg. Ha pl.: notórius elkéső vagy, akkor a „soha többé nem kések el” helyett fogalmazz inkább így: „időben érkezem a megbeszélt találkozókra”. Ha úgy gondolod, hogy érdemes lenne leadni pár kilót, akkor a „nem eszem több csokit és süteményt” helyett inkább mondd azt, hogy „több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok”.

Igyekezz minél pontosabban és konkrétabban meghatározni a célodat, és nem árt, ha reális határidőt is állítasz mellé. Pl.: „májusra lefogyok 8 kilót”. A legjobb, ha mindjárt le is írod, és kifüggeszted, egy számodra jól látható helyre, ez emlékeztetni fog.

Írhatsz akár egy listát arról is, hogy miért akarod elérni, megvalósítani ezt a vágyadat, milyen pozitív érzelmekkel, és haszonnal jár, ha sikerül. Maradva a fogyózós célnál ilyeneket írhatsz: újra beleférek a kék ruhámba, amit úgy szeretek; hordhatok feszülős felsőket; bátran kifeküdhetek a strandra… Használd a fantáziád, és képzeld is el, mintha már most kedvedre válogatnál a feszülős felsők között. Ez tovább fog lelkesíteni, és ha rossz napjaid lesznek, amikor hagynád a csudába az egészet – és óhatatlanul is, de lesznek ilyenek – akkor vedd elő a listádat, és olvasd el.

Hogyan valósítsd meg?

Az eredményeknek sajnos megvan az a kellemetlen szokásuk, hogy nem a kéményen keresztül jönnek, mint a Mikulás, ezért bizony neked kell megtenni a szükséges lépéseket.

Az első lépésként készíts egy tervet! Gondold át, hogy mit tehetnél azért, hogy a vágyad sikerüljön. Ezt csinálhatod úgy is, hogy 10 perc alatt kritika nélkül leírsz minden ötletet, ami a célod megvalósulásához vezethet. Majd válaszd ki azokat az ötleteket, amelyeket számodra elfogadhatónak ítélsz, és amelyekről úgy gondolod, hogy be tudod építeni a mindennapjaidba, és hajlandó is vagy megtenni.

Ne akarj mindent egyszerre, mert az önsanyargatásnak semmi értelme, csak ellenállást szül! Ahogy mondani szokták: a kevesebb néha több. Ezért elég elsőre 2-3 dolgot kiválasztani. Ha ezeket már rendszeresen és következetesen alkalmazol, betartod, akkor később újabb dolgokat is bevethetsz a listádról.

És, hogy mi a második és legfontosabb lépés?
Cselekedj! De legalább kezd el!!

Ráadás tippek a sikerért:

Keress olyan embereket, akik hasonló cipőben járnak, mint te, aki hozzád hasonló újévi fogadalmat tettek, és bátorítsátok, ösztönözzétek egymást!

Vezess naplót, jegyezz be minden apró dolgot, amit a célod érdekében tettél. Írd le a sikereidet is.

Sok valóra vált újévi fogadalmat, és boldog, új évet kívánok!

A teljesülő újévi fogadalmak titka
Cimke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .