Árulkodó testtartásGyermekkorunkban egy sor tulajdonságot, túlélési készséget és viselkedési mechanizmust sajátítottunk el, hogy az ismeretlen vagy fenyegető helyzetekben, illetve a lelki fájdalmat vagy szenvedést okozó hatásokkal szemben megvédhessük magunkat.

Van, aki fenyegető helyzetekben inkább elmenekült, vagy picire összehúzta magát, míg más támadóan fordult szembe a veszélyforrással. Akármelyik védelmi stratégiát is válasszuk, a veszély, a félelem, a harag hatására bizonyos izmok megfeszülnek a testünkben.

Testi páncéllá dermedt önvédelem

Wilcheim Reich és Alexander Lowen szerint minél jobban állandósul bennünk egy védelmi stratégia, az annál erősebb lenyomatot hagy az testünk izmaiban, és így a testtartásunkban is, mígnem az „fizikai páncéllá” rögzül.

A rögzült testtartás és az izmok megfeszítése nemcsak rengeteg energiát emészt fel, hanem blokkokat okoz a test energiaáramlásában, amit fájdalmas izomfeszülésként, görcsként, merevségként tapasztalunk meg.

5 személyiségtípus – 5 védelmi páncél

Lowen öt személyiségtípust határozott meg az alapján, hogy az ember milyen védelmi stratégiát alkalmaz és milyen testi-lelki páncélt hord. Általában csak elvétve vannak tiszta típusok, a legtöbbünknél egy vagy két testi jellegzetesség is megfigyelhető.

Állj tehát a tükör elé, és figyeld meg a testtartásod, vagy kérj meg egy barátot, hogy írja le azt!

A Mazochista

Görnyedt hát, görnyedt testtartás, a vállak felhúzottak és előreesnek, a fej gyakran lehajtott – mintha az ember állandóan két 10 kilós szatyrot cipelne a kezében. A száj összeszorított és a végbélnyílás táján is feszülés jelentkezik.

Azoknál az embereknél alakul ki, akiket gyermekkorukban a szülő túlzottan is alárendelt szerepbe kényszerített. A „diktátori” és a „bíráskodó” családokban, ahol az erős szigor, a kritika és a büntetés volt a fő nevelési eszköz, a gyermeknek nem sok esélye maradt akarata és vágyai érvényesítésére. Ha jót akart magának, inkább elfojtotta azokat, így elkerülhette a kirekesztést.

Az ilyen ember felnőttként is meg akar felelni másoknak és az elvárásoknak. Fél hangot adni belső érzelmeinek, vágyainak, ösztöneinek nem mer engedni. Nem szól, ha baja van, senkinek nem mond nemet.

Az alárendelt szerep, a megalázottság érzése nyomasztja, de haragját, dühét, indulatait visszatartja. Kísérő betegségek székrekedés, szélgörcs, aranyér problémák, szájzár, torok bet4gségek

A Merev

Testtartását az egyenes, feszes vigyázzállás jellemzi. A hátizmok merevek.

A kisgyermekek 3-5 éves koruk táján szexuálisan vonzódnak az ellenkező nemű szülőhöz. A kislányok az apukájukba, a fiúk az anyukájukba „szeretnek bele”. A terapeuták szerint akkor alakul ki ez a testtartás, ha az ellenkező nemű szülő durván visszautasítja a kisgyermek rajongását, és megalázza érzéseiben. A kisgyermeknek sérül a nemi identitása („az apa nem szeret, biztos csúnya/rossz  vagyok!”), ami felnőttként a „nem vagyok jó nő” meggyőződéshez vezet, és gondot okoz a saját fizikai önelfogadás, és a kapcsolatkialakítás is.

Felnőttként az ember gyakran visszahúzódó, rendkívül fegyelmezett és pedáns. Nagy erővel igyekszik úrrá lenni érzelmein és nemi vágyain, miközben lelke mélyén vágyakozik az intim, bensőséges kapcsolatok után, de a kapcsolatteremtés gondot okoz számára, mert folyton tart a visszautasítástól.

Az önszeretet és az önelfogadás hiánya a szívvel és nemi szervekkel kapcsolatos problémákat okozhat.

A Narcisztikus

A felsőtest erőteljes, az alsótesthez képest gyakran túlfejlett. A testtartásra a kidüllesztett mellkas, esetleg has, a hátrahúzott vállak és a magasra tartott fej jellemző. Mindez felsőbbrendűséget pöffeszkedést tükröz. A hátban és a lábakban keletkezik fájdalmas feszülés.

A Merevvel ellentétesen azoknál alakul ki ez a testtartás, akiknek gyermeki rajongása az ellentétes nemű szülőnél túlzottan is kedvező fogadtatásra talált. A gyermek átérzi a különlegesség érzését, ugyanakkor a túlzottan bizalmas viszony meg is riasztja.
Felnőttként egyszerre csábító és megközelíthetetlen, különleges és elérhetetlen. Csodálni lehet, de közel nem enged magához senkit, mert fél a bensőséges viszonyoktól.

Az Orális

A karok, a törzs és a csípő izomzata laza, a lábak alig támasztanak, vékonyak és feszesek és a vállöv is merev. A testtartás egy kapaszkodó, egyensúlyozó madáréhoz hasonlít.

Ez a védelmi páncél azoknál rögzül, akik gyermekkorukban nem kaptak elegendő támogatást, törődés, akiknél hiányzott az érzelmi, esetleg az anyagi biztonság, így folyton attól féltek, hogy elhagyják őket.

Ennek következményeként ezek az emberek felnőttként nem érzik a saját belső erejüket, önállóságukat, a biztos pontot, a védelmet rajtuk kívül eső dolgokban keresik. A tárgyak a pénz biztonságot jelent számukra, ezért ragaszkodnak hozzá, és kétségbeesetten kapaszkodnak a „fontos kapcsolatokba”, még akkor is, ha már eljárt felettük az idő, és azok nem okoznak számára igazi örömet. Olyanok, mint a sas, ami szeretne, de nem tud szárnyalni, mert fél elengedni a sziklát.

A Skizoid

Ez a típus minden izomzatát és ízületét megfeszítve tartja. A nyak gyakran magasra nyújtott, a derék hosszú, bevágott, vagy a test bal és jobb oldala között van aránytalanság, koordinálási probléma. Az illető gyakran egyik testrészét aránytalanul nagyobbnak vagy gyengébbnek tartja a másikhoz képest, mintha „szétválna” a teste.

Ez a típus sem a környezetével, sem a saját testével, önmagával nincs összhangban, kapcsolatban – „Nem tudja a bal kéz, mit akar a jobb”. – folyton attól fél, hogy szétesik.

Ha szeretnél értesítést kapni Az írás tükrében.hu legújabb
blogbejegyzéseiről, íratkozz fel a hírlevére >>>

Testtartásod elárulja, mi ellen védekezel

Egy gondolat a “Testtartásod elárulja, mi ellen védekezel” -hoz

  • 2010. május 28. péntek at 00:17
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Nagyon tetszik a blogod, minden elismerésem!
    Sikeresen besoroltam magam a második kategóriába.Azt azért hozzáfűzném, hogy a feszes vigyázzállást inkább az ikernővérem favorizálása váltotta ki nálam, nem pedig az apám durva elutasítása.A következmények viszont pontosan az általad leírtak alapján nyilvánulnak meg.Üdvözlettel: Kornélia

  • 2010. május 28. péntek at 08:49
    Permalink

    Kedves Kornélia!
    Ezek szerint a kiváltó okokhoz azt is fel lehetne venni, hogy az ellenkező nemű szülő elutasításnak nem kell feltétlenül durvának és látványosnak lennie, az is elég, ha nem figyel oda, nem reagál a kisgyermek rajongására. A kisgyermek ebből is azt érzi, hogy, háttérbe szorul és mellőzött. 🙁

  • 2010. május 28. péntek at 15:01
    Permalink

    Ez érdekes! Erről most hallok először! Köszönöm!
    Hát, én három típusban is felfedezi véltem magamat…
    És még annyit fűznék hozzá, hogy a tartást azért az előélet befolyásolja… Saját tapasztalatom az, hogy elég sokat jártam táncolni, ilyen-olyan táncokat próbálgattam, és a tánc, mint energetikai gyógymódszer, képes javítani a testtartást. Meg úgy általában képes oldani a gyerekkori környezet káros hatásait is. Nekem legalábbis használt.

  • 2010. július 17. szombat at 14:43
    Permalink

    Sajnos ez megint a bekategorizálás tipikus esete. Egy dolgot néz, és semmi mást nem vesz figyelembe. Én egyenes tartású vagyok, de ezt leginkább a terhességeimnek kösztönhetem, mikor egyszerűen nem tudtam görnyedten állni, ülni, és ezt szoktam meg.
    Apámmal ma is jó a kapcsolatom, és nem vagyok visszahúzódó sem.
    Ez pont annyira hülyeség, mint a pszichológia! Minden ember egyedi, miért akarják egy-egy mesterségesen kialakított kategóriába erőszakolni őket?
    Áltudomány!!

  • 2011. február 25. péntek at 02:44
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Nagyon érdekesnek találom az itt felsoroltakat, és mind emellett igazak is.
    Egy dolgot hiányolok, mégpedig azt, hogy nem írta milyen a helyes testtartás, viselkedés.
    Ebben csak azt tudtuk meg, milyen a rossz testtartás, és milyen az adott személy múltja.
    Szeretném, ha leírná!
    Köszönöm 🙂
    17/F

  • 2011. február 25. péntek at 09:45
    Permalink

    Kedves Feri!

    Jogos a kérdés! A helyes testtartás ismérvei a következők:
    (A leírás forrása: http://www.agipilates.hu/Agipilates_hirlevel_29.html)

    “Szemből: a 2 váll és a 2 csípő egy vonalban helyezkedik el, mintegy szimmetrikus dobozt formálva a törzsből (jééé, ilyen a Pilates-doboz is :-)). Vállak lazák, az áll kissé a mellkas irányába néz, míg a fejtető a plafon felé törekszik, ezáltal is megnyújtva a gerincet.

    Hátulról: a gerincoszlop pontosan a hát közepén helyezkedik el, hátulról is “él” a doboz!

    Oldalnézetből: a gerinc 2-S alakú, természetes görbületet mutat (igen ám, de meddig természetes a természetes??? Erre mindjárt visszatérünk…). A nyaki és az ágyéki szakaszon egy-egy előre (lordosis), míg a háti szakaszon egy hátra (kyphosis) irányuló görbületet láthatsz. A farokcsonti szakasz is egyhén hátra görbül. Oldalról a fülön-vállon-könyéken-csípőn-térd hátulsó részén és a a bokaizület előtt, egy nyílegyenes vonal húzható.

    Remek referencia pont a tartás értékelésekor a medence helyzete, amely rögtön rávilágít, ha valami el van csúszva. A medencéden van 3 pont, amelyeknek egy síkban kell elhelyezkedniük. Ha ez nem így van, valamilyen irányban elbillent a medencéd, amely a gerincedre, s ilymódon a tartásodra is kihatással lesz (miért is? Azér’, mert a medence a keresztcsont révén elég szoros kapcsolatot ápol a gerinccel :-)). Melyek is ezek a pontok? A 2 elülső felső csípőtaréj (amelyet hívjunk egyszerűen csak csípőcsontnak, mert a “népnyelv” is így hívja – ez az a 2 “csontdarab”, ami mindenkinek kiáll 🙂 – és a szeméremcsont. Szerintem ez utóbbit nem kell nagyon magyaráznom, hol található… Ha összeteszed a 2 kezed úgy, hogy a 2 hüvelyk és mutatóujjad egy háromszöget formázzon, ráteszed tenyered végét a csípődre, hüvelykujjaid a köldöködre, összes többi ujjad pedig a szeméremcsontra, állásban tenyerednek a talajra merőlegesen kell elhelyezkednie (hátonfekvésben ez a talajjal pont párhuzamos). Ilyenkor van medencéd semleges helyzetben!”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .