A grafológus nemcsak kézírásokat, hanem gyermek- és felnőtt rajzokat, firkákat is vizsgál. Egyrészt mivel bizonyos életkor alatt a kézírás még nem vagy csak korlátozott mértékben elemezhető (pl.: a kisiskolás gyerekek vagy a serdülők írása), másrészt pedig mert, számos – a kézíráselemzésnél alkalmazott szempont és szabály a rajzok vizsgálatánál is alkalmazható.

mit árul el a családrajz

A kisgyermek számára a rajzolás a játék egyik legalapvetőbb formája, az önkifejezés egyik legtermészetesebb eszköze. A gyermekrajz üzenet: képi nyelven megírt beszéd, amit a közlés igénye hoz létre. A gyermekrajzok rendkívül őszinték, hiszen a kisgyerek azt rajzolja le, amit tud, ami a véleménye a dolgokról és a körülötte élő emberekről.

Családrajz: az otthoni légkörről árulkodik

Gyerekeknél az egyik leggyakrabban alkalmazott rajzteszt a családrajz.

A családrajzból kideríthető, hogy a gyermek hogyan érzi magát a családi környezetben, milyen a kapcsolata az egyes családtagokkal, kihez vonzódik érzelmileg, kitől kap és kitől várna több szeretetet, odafigyelést. Megtudhatjuk azt is, hogy a gyermek lélekben melyik szülő tulajdonságaival azonosul, kihez szeretne hasonlítani, vagy, hogy van-e a gyerekek között rivalizálás, testvérféltékenységre utaló jel. A gyermekrajz elemzésével megismerhetjük a rajzoló aktuális érzelmeit, és fény deríthető rejtett kötődésekre, vágyakra és félelmekre.

A családrajz elemzés fontos szempontjai, hogy

  • kiket rajzolt le a kisgyerek, csak a szűk családot, vagy esetleg a nem napi szinten látott nagyszülőket, nagynéniket stb. is, kihagy-e valakit a rajzról
  • a rajzolás sorrendje
  • az alakok egymáshoz viszonyított nagysága és közelsége, ami jelzi, hogy ki a fontos a gyermek számára, mennyire érzi magához közel az illetőt
  • az alakok kidolgozottsága, részletezettsége, színezése
  • és egyes családrajzokon az is, hogy ki mit csinál – külön-külön tevékenykednek, vagy közösen. Ebből a családi hierarchiára, férfi-nő feladatmegosztásra is következtetni lehet.

A családrajzok típusai

A családrajznak több típusa is létezik. A hagyományos családrajz („Rajzold le a családod!”) mellett nagyon népszerű az Elvarázsolt vagy Állat-családrajz. Ilyenkor a gyereknek úgy kell lerajzolnia a családját, mintha egy varázsló mindenkit valamilyen állattá változtatott volna. Ez esetben kevésbé érvényesülnek az elhárító mechanizmusok, és az állatok a tudattalan szimbólumaként a gyermek valódi érzéseit tükrözik a saját családjáról.
A rajzolt állatok igazán beszédesen jelenítik meg az egyes családtagok tulajdonságait. Érdekes és elgondolkodtató, hogy a gyermek vajon miért látja az apát nyuszinak, az anyát medvének, a tesót póknak.

Ezzel kapcsolatban szeretnék megosztani veled egy személyes tapasztalatot.

Egy fiatal nő a hatéves kislánya állatcsaládrajzát hozta el nekem. Az anya macska volt a rajzon, aki az apát ábrázoló egér farkincájára tette a mancsát. A kislány önmagát a szülőktől távolabb egy gömbakváriumban úszkáló halacskaként jelenítette meg, háttal a szülőknek.
Az anyával való beszélgetés során kiderült, hogy a szülők elváltak, az apa rendszeresen tartja a kapcsolatot a lányával, ám a két felnőtt között most is elég gyakoriak a veszekedések, amit általában az anya kezdeményez (feldolgozatlan sérelmei miatt), az apa pedig passzívan fogad (ő nem kiabál).
A gyermek érzelmi problémákkal küzd. Önmagát egy más közegbe, vízbe és akváriumba helyezte, ezzel jelezve, hogy szeretné világából kizárni harcát, nem akarja hallgatni a szülők veszekedését.

A családrajz egyik legújabb típusa a Kinetikus családrajz, amikor a rajzolónak családtagokat úgy kell lerajzolnia, hogy mindenki éppen csinál valamit. Amerikai felmérés szerint a kinetikus családrajzokon az apa leggyakrabban olvas, TV-t néz, vagy dolgozik, az anya főz vagy más háztartási munkát végez (mosogat, vasal, takarít), míg a gyermek, aki a rajzot készítette játszik vagy eszik.

 

Kíváncsi vagy, mi mindenről vallanak a gyermekrajzok?
Hogyan jelzik, hogy hol tart a gyermek a fejlődésben?
Mit árulnak el a gyermek személyiségéről és lelkivilágáról?
Akkor itt választ találsz a kérdéseidre! Katt ide>>
Mit árul el a családrajz?
Cimke:             

52 thoughts on “Mit árul el a családrajz?

  • 2015. június 07. vasárnap at 11:55
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Két testvérrel vettem fel egyrészt a kinetikus családrajzot, másrészt az emberrajzot. A kisebbik fiú 8 a nagyobbik 14.
    A kicsi az emberrajzban rajzolt kéz és lábfejet, de a családrajzban egy személnek sem. Ezt hogyan értelmezzem? Továbbá magát és a testvérét sokkal kisebbre rajzolta mind a szülőket.
    A nagyobbiknál számomra az feltűnő hogy az édesanyát háttal rajzolta, és nála sincsenek se láb se kézfejek. Interakciót sem látok a család közt.
    Tudom hogy problémák vannak a családban, a szülök nem egyeznek, a kicsi érzékeny, elkezdett ideg alapon enni.
    A képeket is küldöm, és hálás lennék egy véleményért.

    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0456_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0457_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0458_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0459_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0460_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0454_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/view/150607/IMAG0455_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

  • 2015. június 17. szerda at 12:52
    Permalink

    Kedves Erika!

    Valószínű, hogy a kisfiúk a családrajznál sokkal inkább az összes alak megjelenítésére, a családi viszonyra és a cselekvés ábrázolására koncentráltak, nem pedig az alakok részletes kidolgozására. Ezért sablonosabbak az alakok, és jelzi csak egy vonal a végtagokat. Mivel az emberrajzon van kéz- és lábfej, ennek hiányát nem tekintem akkora problémának a családrajzon. A kisebbik fiú rajzán az önmaga és a testvére kisebbre rajzolása ebben a korban már elvárható, hiszen ekkorra már kialakul valamilyen arányérzék a gyerekben.
    A gond inkább az, hogy mindkettejük családrajzán nagyon picik az alakok a kitölthető papírmérethez képest, ami kisebbrendűségi érzést, önbizalomhiányt, negatív énképet sejtet.

    Ami érdekes a kinetikus családrajzoknál: az interakció megléte vagy hiánya, illetve a családtagok tevékenysége.
    A kisebbik fiú rajzán az anya söpröget. A takarító anya olyan frusztrált anyát jelenít meg a gyermek szemén keresztül, akinek fontosabb a ház tisztasága, mint a szeretteivel együtt töltött időt. Ezt a nagyobbik fiú is érzékeli, aki az édesanyát háttal ábrázolta, ráadásul újságolvasásba temetkezve, vagyis a gyermek számára ő csak fizikailag van jelen, de lélekben, érzelmileg kevésbé. Hasonlóan az apához, aki mindkettejük rajzán Tv-t néz (lövöldözős akciófilmet, ami agresszivitást sugall).
    Az interakció felvételét, a közeledést nehezíti meg az alakok közötti tárgyak elhelyezése is, mint a TV és a számítógép az egyikük rajzán, illetve a fotel a másikukén.
    Elképzelhető, hogy a kicsi az érzelmi szeretetéhséget fizikai étellel próbálja csillapítani?…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .