Mindannyiunknak jól esik a dicséret, ám vannak, akik függővé válnak tőle, és sportot, néha pedig közelharcot űznek az elismerés megszerzéséért.

Miről ismerhető fel az Elismeréshajhász?

Milyen grafológiai jelekből ismerhető fel az Elismeréshajhász?

  1. szövegírásnál nagyobb látványosabb vagy díszesebb aláírás, paráf (aláhúzás, szalagos paráf, pont az aláírás végén)
  2. nagy térfoglalás (jól teleírt lap)
  3. térbő, széles, telt írás
  4. nagy középzónás betűk vagy szárdominanciás írás
  5. kiemelkedő és/vagy díszített nagy- illetve kezdőbetűk
  6. kezdőhangsúlyos írás (nagy kezdővonalak, m és n első szára nagyobb)
  7. végvonal: önzésgörbe vagy felső zónába érkező
  8. jobbra dőlés
  9. oválok balra nyitottak, alapvonalról felugrálók vagy puffadtak
  10. bal tendenciás elemek a középzónában: pluszhurkok, kacsok, kanyargós, fonatos girland vagy árkád
  11. t áthúzás magasan, emelkedő

Ha a fenti grafológiai jellemzők 70%-a fellelhető a kézírásban, akkor az írónak kiemelkedően fontos az elismerés, a visszajelzés, a dicséret.

Mi jellemzi az Elismeréshajhászt?

Széles a paletta, hogy ki miért várja, illetve vágyja az elismerést; ki mivel akar kitűnni. Ez nagyban függ attól, hogy gyermekkorában a szülők mit dicsértek benne, miért jutalmazták.

Valaki a szépségével, a külső megjelenésével, más az eszével vagy a pozíciójával; van, aki az öröklött vagy szerzett rangjával, míg más az fizikai erejével vagy teljesítményével; vannak, akik a munkahelyi vagy egzisztenciális sikereikkel, mások a vagyonukkal szeretnék csodálatot kiváltani az emberekből.

Sok Elismeréshajhász tehát már egész kiskorában megtapasztalta, hogy valamit fel kell mutatnia ahhoz, hogy fontosnak érezze magát, és szeretetet, elismerést kapjon.

Sokszor valóban rengeteg munkát, időt és energiát fektet abba, hogy az adott életterületen eredményt érjen el, így méltán lehet büszke és tart igényt az elismerésre. (Van akinél ez a buzgóság teljesítménykényszerbe, maximalizmusba csap át.)

Ám akiben erősen munkál hiúság és állandósult az elismerés utáni vágy, az nem áll meg a büszkeségnél. Ő azt akarja, sőt elvárja, hogy mind többen méltányolják, csodálják, dicsérjék és dicsőítsék őt.

Kezdetben az emberek maguktól is megadják neki az elismerést, de amikor az Elismerésvadász egyre többet és többet akar, az már nyomasztó lehet a környezet számára.

Kell az önreklám

Az Elismeréshajhász – biztos, ami biztos alapon – mindent meg is tesz azért, hogy felhívja a figyelmet önmagára, illetve sikereire.  Hatásos fellépésre törekszik és ad a megjelenésre, a külsőségekre. Előszeretettel alkalmaz státusszimbólumokat – mint kocsi, ruha, ékszer, diplomahegyek stb. – sikeressége szemléltetéséhez. Társaságban szívesen tolja magát előtérbe és számol be érdemeiről és elért eredményeiről. Nem felejt el említést tenni tudományos rangfokozatairól, vagy arról, hogy milyen egzotikus helyen nyaralt vagy milyen különleges eseményen vett részt, melyik hírességekkel találkozott. Ezt rendszerint selfiekkel is bizonyít a közösségi oldalakon. Ő nem vásárol akárhol, és nem barátkozik akárkikkel.

Néha hajlamos füllenteni, túlozni vagy többet mondani és mutatni, mint ami van, hibáit és hiányosságait ugyanakkor gondosan takargatja. Ha hazugságai miatt az orrára koppintanak, vagy kudarcait emlegetik fel, akkor könnyen megsértődik. Kritikatűrő képessége meglehetősen gyenge.

Az összehasonlítgatás és a versengés csapdája

Mindinkább a külső visszajelzés és dicséret kezdi éltetni az Elismeréshajhászt, annál jobban eltávolodik önmagától, veszít a belső kontrollból. Egyre mélyebbre süllyed az örökös összehasonlítgatás, illetve versengés mocsarába.

Ilyenkor már nem a saját belső hangjára, a saját értékeire és teljesítményére összpontosít, nem arra, hogy a saját képességeihez mérten hozza ki magából a legjobbat. Hanem kifelé tekinget, és másokkal vetélkedik. Aszerint határozza meg önmagát, hogy egy másikhoz képest mennyivel szebb/jobb6népszerűbb/sikeresebb stb. Minden helyzetben, eseményben vagy akár játékban versenylehetőséget lát, ahol neki győznie kell, ahol le kell pipálnia a másikat, hogy övé legyen a figyelem és a csodálat.

Irigység és féltékenység

Az Elismeréshajhásznak egy idő után már nemcsak a rajongó és a csodáló, hanem az irigykedő és féltékeny pillantások is dagasztják a mellét. A sors fura fintora, hogy számára is e két utóbbi érzés lesz a nagy mumus. Neki is az irigység és féltékenység okozza a legtöbb fejfájást, és emészti fel rengeteg energiáját.

Ha az összhasonlítás és a versengés-játszmában alul marad, vagy ha riválisa beszerez valami újat (pl.: ruha, ékszer, pasi) vagy valamiben sikert ér el (pl.:szakmai kitüntetés kap, előléptetik stb.), akkor az Elismeréshajhász irigykedik, bosszankodik, dühöng – és rögtön neki kell is.

Az Elismeréshajhász ha nem a sárga irigységbe, akkor Zöld Szemű Szörnnyel vívott harcba betegszik bele. Hiszen mindenki gyanússá és veszélyessé válik, aki elterelheti vagy elveheti a rajongó- és csodálótábor figyelmét.

Hogyan lehet kigyógyulni az elismerés hajszolásból?

Ha az Elismeréshajhász valódi önismeretre tesz szert, és felfedezi: mi az, ami értékes benne, mi az, amit szívesen csinál, akkor már nem lesz szüksége arra, hogy egy külső képpel azonosítsa önmagát. Ha elfogadja saját korlátait és meg is marad azon belül, ha hisz önmagában és lélekben erősnek érzi önmagát, akkor nem másoktól várja az elismerést, a megerősítést.

Szeretnél többet megtudni önmagadról?
Kíváncsi vagy milyen személyiségtusba tartozol?
Érdekel, hogy partnered, családtagjaid, barátaid milyen személyiségtípusba tartoznak, és milyen viselkedésre számíthatsz tőlük?
A Személyiségtípusok grafoköntösben eBookban választ kapsz rá >>

Miről ismerhető fel az Elismeréshajhász?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .