Vajon mi szükséges a grafológiai munkához? Miből, mivel dolgozik a grafológus? – sokan kérdezték már ezt tőlem, és most megragadom az alkalmat, hogy válaszoljak rá.

Grafológus arzenál

Ha csak arra a néhány tárgyra gondolok, ami a grafológiai elemzéshez, méréshez szükséges, akkor bizony igencsak szerény a grafológus fegyvertára.

Szögmérő, vonalzó, nagyító és természetesen az elemzésre váró írásminta – ezek a legfontosabbak.

Írásmintából az eredeti az igazi (ami megfelel a minőségi és mennyiségi követelményeknek), mivel ez őrzi egyedül az írás nyomatékát, az íróeszköz festékanyagának eloszlását. A grafológiai munka során fénymásolatot használunk a mérések elvégzéséhez, és azok eredményeinek feljegyzéséhez.

Az idők folyamán a szögmérőt és a vonalzót felváltotta a grafológiai mérősablon, az apró részletek vizsgálatát a nagyító és a mikroszkóp mellett a számítógépes képfeldolgozás is segíti, amely révén kedvünk szerint nagyítható, fogatható a beszkennelt írásminta.

E néhány eszköz azonban semmit sem ér, ha nem tudjuk, mit mérjünk vele és miért, mit nézzünk nagyítóval, és miért.

Szakmai felkészültség

A grafológus tevékenység alapja a megfelelő szakképesítés elvégzése és a grafológus bizonyítvány megszerzése.

A grafológiai képzés során nem csak az tanulható meg, hogy melyik grafológiai jel mit jelent – bár kétségkívül ez a legizgalmasabb – hanem még sok fontos más ismeret is, pl.: az írástörténetről, grafológiatörténetről, írásfiziológiáról.

A 2-3 éves grafológiai képzésnek csaknem a felét pszichológiai és szociológiai ismeretek oktatása teszi ki. Mivel a grafológus az emberi lélek mélységeit kutatja, nem árt tisztában lennie a személyiség-lélektan, a fejlődéslélektan, a szociálpszichológia, patopszichológia alapjaival.

Ezek azonban még csak ismeretanyagok – tudássá a gyakorlás révén válnak.

A grafológusi rutin megszerzése

A grafológia nagyon sok gyakorlást igényel. Fontos, hogy minél több kézírást, írásmintát lásson és elemezzen az ember.

Először csak az egyes grafológiai sajátosságokat ismerjük fel, részletekből építkezünk. Majd a sok gyakorlás révén egyre jobban „rááll a szemünk”, már látjuk az összefüggéseket és meg tudjuk különböztetni az értelmezés szempontjából fontos és kevésbé fontos grafológiai jeleket.

A magabiztos, önálló grafológiai elemzés elkészítéséhez szükséges rutin kb. 1-3 év alatt szerezhető meg attól függően, hogy milyen behatóan és mennyit foglalkozunk vele.

Emberi tényezők, személyiség

A grafológia a belső ént, az ember jellemét, tulajdonságait vizsgálja. A kézírásból rejtett hibák, titkolt gyengeségek is elénk tárulnak, amelyet az illető még talán önmagának sem mert bevallani.

A grafológia ismerete tehát nagy előnyt jelent embertársainkkal szemben, ezért nemcsak jogi, hanem etikai és lelkiismereti szempontból is fontos kérdés, hogy tudásunkkal segítően élünk, vagy visszaélünk.

A grafológusnak rendelkeznie kell olyan emberi jellemvonásokkal, amelyek alkalmassá teszik őt a segítő, lélekápolói munka elvégzésre.

Nézzük a legfontosabbakat!

A grafológusi munkához tárgyilagosságra van szükség. A grafológusnak nem az a feladata, hogy dicsérjen vagy ítélkezzen, hanem hogy a kézírás alapján megállapítsa, és értékítélet-mentesen írja le a jellemet, a személyiségvonásokat.

Ugyanakkor empátiás készséggel és tapintattal kell rendelkezni ahhoz, hogy az elkészült személyiségképet érthető, az esetleges jellemhibákat „emészthető” módon közölje.

Szerinted még milyen személyiségvonásokkal, emberi jellemzőkkel rendelkezzen a grafológus? Te mit várnál el tőle?

Mi kell a grafológiához?
Cimke:     

Egy gondolat a “Mi kell a grafológiához?” -hoz

  • 2010. február 16. kedd at 15:05
    Permalink

    Keves Szilvi !

    Én nagyon sokmindent szeretnék megtudni a grafológustól. Előszőr is a hiányosságaimat,aztán szeretném tudni milyen jó tulajdonságaim vannak.Ezeket hogyan tudom érvényre juttatni.Milyen feladatokkal születtem erre a földre.Miket kellene megtanulnom.Természetesen még sok mindent tudnék kérdezni.És amiket közöl velem udvariasan,ahiányosságokat is.Én nagy tisztelője vagyok az ezzel foglalkozó embereknek.Köszönettel Erzsi

  • 2010. február 17. szerda at 06:35
    Permalink

    Kedves Szilvi ! Örülök az Ön által adott lehetőségnek.A grafológus legyen lelki segítő is ,mert a mai világban sok probléma okozója sokszor lelki eredetű.ÉS az embereknek nincs kihez fordulniuk ,vagy nincsenek tisztában problémájuk kiindulópontjának okával. Tisztelettel Zsuzsa.

  • 2012. április 29. vasárnap at 08:58
    Permalink

    Mario

    Kedves Szilvia!Én amit várok az grafológustól az,hogy szeretném meg tudni milyen egyéniség vagyok ,és a hibákat hogyan tudnám ki javítani.Tudom,hogy nagy segítséget tudd adni minden megoldásban.Az ember probléma okozója sokszor egy rossz lépés amit lehet,hogy nem tenné meg ha tudná,hogy most mi következik ebből.Tisztelettel Mario

  • 2015. február 28. szombat at 08:32
    Permalink

    Üdvözlöm Kedves Szilvia.

    A Grafológia,ami már kicsi korom óta foglalkoztat,de sajnos nem tudtam közelebb kerülni hozzá.Mivel hátrányos helyzetű családból származom.Én egy csodálatos tudománynak tartom. És úgy gondolom,egy Grafológus nagyon finoman kell hogy előadja az íráselemzés eredményét az illető számára. Ugyanis mi emberek be vagyunk kódolva arra,hogy a rossz,negatív eredményeket,véleményeket,elemzéseket nehezen fogadjuk.Persze megakarjuk tudni min kell változtatnunk,ha boldog párkapcsolatban szeretnénk élni,ha kiegyensúlyozott gyermekeket szeretnénk nevelni,ha a munkahelyünkön sikereket,elismerést szeretnénk elérni.Ezért fontosnak tartom,hogy a grafológus kicsit pszichológus is legyen mikor az íráselemzés eredményét közli az illetővel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .