Mi a szerelem? Vannak-e a szerelemnek fajtái? És ha igen, hányféle szerelem létezik? Mitől függ egy párkapcsolat sikere?

Robert Sternberg amerikai pszichológus is e kérdésekre kereste a választ, és kutatásai eredményeként 1986-ban megalkotta a szerelem-háromszögelméletét.

Sternberg meglátása szerint a szerelemnek három alapvető összetevője van: a szenvedély, az intimitás és az elköteleződés.

Mit jelent ez a három alkotóelem? És hogyan jelennek meg ezek a személyiségvonások a grafológiában?

szerelem-háromszögelmélet

1. A szenvedély

A szenvedély a motivációs összetevő, ami magába foglalja az erotikus érdeklődést, a testi vonzalmat és a szexuális beteljesedést. A szenvedély ösztönös reakció, egy felfokozott érzelmi állapot, ami az agyban termelődő feniletilamin (amfetaminszerű anyag) ugrásszerű megnövekedésének köszönhető. (És, ami általában 2 év után leáll).

A szenvedély grafológiai jellemzői az írásban:
alsó-zóna dominancia, telt alsó hurkok, mázolt vonal, kisebb szó- és sortávolság, kötött vagy közepesen kötött írás, a páros betűk is kötöttek, hurkosság, fallikus szimbólum, alul hurkos f és p betű

2. Az intimitás

Az intimitás érzelmi közelséget és érzelmi kölcsönösséget jelent. Bizalmas én-kitárulkozás, amikor is megosztod a másikkal a személyes érzelmeidet, „életed történetét”, és te is kíváncsi vagy az övére.

Az intimitás grafológiai jellemzői az írásban:
normál vagy szűk jobb margó, normál vagy kis szó és sortávolság, kötött vagy közepesen kötött írás, közeli és kötött páros betűk (különösen a gy), a betűtávolság nem lehet túl nagy, teltebb betűk, álló vagy jobbra dőlés, szabályoshoz közeli írás, pluszhurkok a középzónában, rövid vagy hiányzó kezdővonalak

3. Az elköteleződés

Az elköteleződés kapcsolat-fenntartási vágyat jelent. A döntést arról, hogy a jelenlegi partner mellett maradsz, nem kacsingatsz félre és ellenállsz a kísértésnek. Lelki szilárdságot, érettséget, önuralmat és felelősségvállalást feltételez.

Az elkötelezettség grafológiai jellemzői az írásban:
harmonikus zónaarány, természetes egyenest formáló sorok, álló vagy enyhe jobbra dőlés, nem ingadozó dőlésszög, szabályos vagy enyhén szabálytalan írás, ami a saját sztenderdjét tartja, a gy betűk kötöttek, oltalmazó vagy bekötött t, normál vagy magas áthúzás, az aláírás nem térhet el túlzottan a szövegírástól, ductus: fonalas és tartás nélküli, széthúzott füzér nem lehet, és az alul vagy jobbról túlzottan nyitott ovál sem szerencsés.

Mitől függ a szerelemi kapcsolat sikere?

Személyiségen belüli tényezők

Sternberg a vizsgálatai során rámutatott, hogy az emberek különbözőképpen élik meg a szerelmet. Mégpedig attól függően, hogy milyen személyiségtípussal, illetve milyen gyermekkorból hozott kötődési mintákkal rendelkeznek, milyen kapcsolati mintákat tapasztaltak meg, és milyen aktuális külső hatások befolyásolták. Ezért is olyan fontos, hogy ismerd önmagad, tudd, milyen „érzelmi batyuval” és elvárásokkal indulsz neki a kapcsolatnak, és hogy mit adsz a közösbe.

Változó komponensek – Kapcsolati dinamika

Sternberg szerint a legtöbb kapcsolat a három összetevő – szenvedély, intimitás, elköteleződés – valamely keveréke. Sőt, az egyes komponensek aránya folyamatos változásban van, miközben a kapcsolat különböző szakaszokon megy keresztül. Klasszikus “menetrend” egy hosszú távú kapcsolat esetében az, hogy először a szenvedély hőfoka magas, majd idővel csökken, miközben az intimitás és az elköteleződés foka emelkedik.

Eltérő igények összehangolása

Tovább bonyolítja a dolgot, hogy nemcsak a kapcsolat dinamikája változik, hanem a párok tagjai által megélt szintek is, és nem feltétlenül egymással összhangban és egyidejűleg. Lehet, hogy az egyik fél még a szenvedélyt keresi, a másik pedig már nagyobb intimitásra és elköteleződésre vágyik. A kapcsolat sikeressége nagyban függ attól, hogy a partnerek össze tudják-e hangolni a különböző igényeket.

7-féle szerelemtípus

Sternberg azon túl, hogy beazonosította a szerelem három összetevőjét, hétféle szerelemtípust is meghatározott az összetevők arányától függően. A pszichológus szerint, ha nincs se szenvedély, se intimitás, se elköteleződés a felek között, akkor logikus, hogy  szerelemről sem beszélhetünk. Ezen túl viszont van:

  1. fellobbanó/őrült szerelem: a szenvedély magas, az intimitás és az elköteleződés alacsony. Működik a kémia, rombol szexuális vágy erős, hevesek az érzelmek, de ez még nem szerelem, nem életképes kapcsolat.
  2. romantikus szerelem: magas szenvedély mellé magas intimitás társul, de az elköteleződés alacsony
  3. beteljesült szerelem: mindhárom összetevő magas szintű. Sternberg szerint ez az állapot ritka, vagy csak rövid ideig tart – mégis mindenki erre vágyik.
  4. (élet)társ szerelem: magas intimitás és elköteleződés mellett, alacsony szenvedély. Hosszabb ideje együtt lévő, jól összeszokott, boldog pároknál jellemző, ahol a szenvedély vihara már kissé megszelídült.
  5. üres szerelem: alacsony szenvedély és intimitás mellett magas elköteleződés. Kihűlt kapcsolat, rossz házasság jellemzője, amit sok esetben már csak a megszokás, az anyagi érdek tart össze vagy a gyerekek miatt maradnak együtt.
  6. szeretet: alacsony szenvedély és elköteleződés, magas intimitás: a barátság vagy a szakítás után jó viszonyban maradó párok esetén jellemző.
  7. vak vagy mániás szerelem: magas szenvedély és elkötelezettség szint mellett alacsony intimitás. Gyakran csak az egyik félnél jellemző, aki minden elutasítás ellenére is üldözi szerelmével a kiszemeltet, vagy azokban a kapcsolatokban ahol a szex az egyetlen formája az intimitás kifejezésének. Ide tartozik még a sztárokat üldöző rajongó.

+ Önismeret-fejlesztő tipp:

Nézd meg, hogy a három fő komponens grafológiai jellemzőiből mennyi van jelen az írásodban, és milyen arányban! Ez megmutatja, hogy számodra mi a fontos, mit keresel a kapcsolatban.

Ha valamelyik szélsőségesen alacsony arányt mutat a többihez képes – és nem tetszik, amit látsz – akkor azon a területen érdemes kicsit többet foglalkozni az önismerettel, önfejlesztéssel.

Szeretnél többet megtudni magadról? Kíváncsi vagy mit árul el rólad a kézírásod? Akkor katt ide és iratkozz fel Az írás tükrében hírlevére és ingyenes Mini grafológia tanfolyamára >>

Mi a jól működő párkapcsolatok titka?
Cimke:         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .